Data modyfikacji:

Rumianek dla niemowlaka: czy można stosować?

Rumianek to roślina o działaniu prozdrowotnym, która często używana jest w pielęgnacji niemowląt. Można stosować ją zarówno zewnętrznie – w przypadku odparzeń, jak i wewnętrznie, w celu złagodzenia objawów kolki albo zaparć. Rumianek dla niemowląt można stosować już od pierwszych tygodni życia dziecka, a samo przygotowanie naparu nie jest szczególnie trudne. Sprawdź, jak to zrobić i czy należy słodzić napar przeznaczony do picia.
rumianek dla niemowlaka

Rumianek dla niemowlaka – czy to dobry pomysł?

Wielu rodziców zastanawia się, czy rumianek dla niemowlaka to dobry pomysł. Warto zatem wyjaśnić, że roślina ta – ceniona za prozdrowotne właściwości – charakteryzuje się bardzo łagodnym działaniem. Nie ma zatem przeciwwskazań, aby napar z rumianku stosować nawet już u noworodków.
Niemniej należy pamiętać, że herbata-rumianek dla niemowlaka może zaburzyć proces laktacji. Dlatego też dzieciom, które nie ukończyły jeszcze 6. miesiąca życia, zaleca się jej podawanie jedynie w celu zredukowania wzdęć albo zaparć. Jeśli maluch nie cierpi na żadne dolegliwości, nie trzeba podawać mu herbat ani wody – wystarczy mleko matki.

Na co rumianek dla niemowlaka?

Rumianek ma bardzo dużo zastosowań – można go używać zewnętrznie i wewnętrznie, redukując zarówno zmiany skórne, jak i dolegliwości układu pokarmowego. Oto, na co dokładnie pomaga.
  • Zmniejsza zaparcia
  • Rumianek dla niemowlaka na zaparcia to znakomity pomysł. Herbata rumiankowa – zarówno zaparzana z suszu, jak i ta przeznaczona dla niemowląt, pomaga w łagodzeniu dolegliwości żołądkowo-jelitowych, a zatem również w redukowaniu zaparć. Czasem wystarczy zaledwie kilka łyków herbatki, aby malec z łatwością się wypróżnił.
  • Zmniejsza wzdęcia
  • Młode mamy często polecają sobie rumianek na wzdęcia dla niemowlaka. Ciepła, ziołowa herbatka znakomicie wpływa na perystaltykę jelit i pozwala opróżnić je z nadmiaru powietrza, co przekłada się na zmniejszenie wzdęć. Mniej wzdęć to z kolei mniej ataków kolki i więcej spokojnie przespanych nocy.
  • Uspokaja i wycisza
  • W jakim jeszcze celu można zaparzyć rumianek dla niemowlaka? Na spokojny sen! Roślina ta nie tylko działa antybakteryjnie, ale też uspokajająco. Warto podać ją dziecku w stresujących dla niego sytuacjach – np. po szczepieniu czy w czasie przedłużającej się jazdy samochodem.
  • Zmniejsza odparzenia
  • Rumianek dla niemowlaka sprawdzi się również w przypadku pojawienia się u malca odparzeń. Czerwone zmiany na pupie oraz w okolicach intymnych szybciej znikną, jeśli będą obmywane rumiankiem. Dodatkowo napar będzie działał przeciwbólowo.
  • Redukuje wysypkę alergiczną oraz potówki
  • Jako że rumianek działa antybakteryjnie, świetnie sprawdzi się również jako środek łagodzący alergiczne zmiany skórne oraz potówki. W połączeniu ze świeżym powietrzem stanowi jeden z najlepszych środków łagodzących rumień.
  • Zmniejsza katar
  • Po rumianek dla niemowlaka warto sięgnąć również w przypadku, gdy maluszek „złapie” przeziębienie i katar. Wówczas świetnie sprawdzi się domowa inhalacja, czyli ta z użyciem miski z gorącym naparem. Ustaw ją w takiej odległości od łóżeczka, aby malec nie mógł go dosięgnąć. Dziecko będzie oddychało prozdrowotną parą, dzięki czemu zmniejszy się nasilenie kataru.
  • Zmniejsza ból w czasie ząbkowania
  • Herbata-rumianek dla niemowlaka sprawdzi się również w przypadku ząbkowania. Naparem należy przecierać dziąsła dziecka, aby zredukować ból i obrzęk.

    Rumianek dla niemowlaka a pielęgnacja oczu

    A może zastanawiasz się, jaki rumianek dla niemowlaka wybrać do pielęgnacji jego oczu? Musisz wiedzieć zatem, że obecnie nie zaleca się przemywania oczu noworodka naparami ziołowymi. Jedyne wskazanie to przemywanie oczu zwykłą, przegotowaną wodą albo solą fizjologiczną. Jeśli u dziecka pojawiają się objawy zapalenia spojówek, to również nie należy stosować rumianku – zaleca się wówczas kontakt z lekarzem pediatrą.

    Rumianek dla niemowlaka – od kiedy?

    Jak zostało to wspomniane, rumianek można stosować już od pierwszego dnia życia dziecka. Należy jednak pamiętać, żeby nie podawać go dziecku zbyt dużo – dopajanie dziecka nie jest wskazane, ponieważ może zakłócić laktację.

    Jaki rumianek dla niemowlaka stosować?

    Młodzi rodzice często zastanawiają się, czy zwykły rumianek dla niemowlaka będzie bezpieczny. Odpowiedź brzmi: jak najbardziej tak. Nie musisz kupować specjalnych herbat dla niemowląt – wystarczy najzwyklejsze, ususzone ziele.

    Jak zaparzyć rumianek dla niemowlaka

    Aby zaparzyć rumianek dla niemowlaka, należy zalać łyżkę ziela szklanką wrzątku. Po 10 minutach płyn trzeba przecedzić, a po ostudzeniu – podać go dziecku do picia albo użyć do przemycia skóry.
    Jeśli kupujesz specjalną herbatą rumiankową dla niemowląt, to stosuj się do instrukcji umieszczonych na opakowaniu.

    Czy słodzić rumianek dla niemowlaka?

    Nam, dorosłym, smak rumianku może wydawać się nieatrakcyjny – stąd też możemy odczuwać potrzebę posłodzenia napoju przed podaniem go niemowlęciu. Oczywiście nie jest to wskazane. Słodzenie rumianku przyczynia się do przyzwyczajenia się dziecka do bardzo słodkich smaków, co z kolei zwiększy ryzyko wystąpienia wybiórczości pokarmowej. Należy też pamiętać, że cukier nie jest zdrowy.

    Czy podgrzewać rumianek dla niemowlaka?

    Rumianek dla niemowlaka może być oczywiście podgrzany – zarówno jeśli ma zostać podany maluszkowi do picia, jak i w celu podania zewnętrznego. Oczywiście należy zachować ostrożność – płyn o zbyt wysokiej temperaturze oparzy dziecko.

    Koper włoski czy rumianek dla niemowlaka?

    Zarówno koper włoski, jak i rumianek korzystnie działają na pracę układu pokarmowego – nieistotne jest zatem, który z nich zostanie podany niemowlęciu. Dla urozmaicenia smaku można poić nimi dziecko naprzemiennie. 
    Zdjęcie: Envato Elements
    Robert Wojtaś
    Robert Wojtaś

    Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.