Data modyfikacji:

Odbijanie noworodka – jak robić to właściwie?

Karmienie to jedno z najważniejszych wyzwań, z jakimi mierzą się rodzice po narodzinach dziecka. Zaczynając od wyboru sposobu podawania pokarmu, poprzez zamartwianie się, czy maluch wystarczająco przybiera na wadze, aż po odbijanie noworodka, które na początku może budzić niepokój u niedoświadczonych opiekunów. Warto wiedzieć, jak robić to właściwie, by w żaden sposób nie zaszkodzić dziecku i zapewnić spokój całej rodzinie w tych pierwszych niezapomnianych, ale niezwykle wymagających tygodniach.
odbijanie noworodka

Czy odbijanie noworodka jest konieczne?

Rodzice zawsze starają się dbać o komfort i dobre samopoczucie swojego dziecka, dlatego dużą wagę przywiązują do najdrobniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Przyjęło się, że po karmieniu niemowlętom trzeba pomóc w pozbyciu się nadmiaru powietrza nagromadzonego w brzuchu. Czy zawsze jest to konieczne? Dużo zależy od sposobu i pory karmienia, a także od zachowania niemowlęcia przed posiłkiem, ponieważ płaczące z głodu i bardzo niespokojne dziecko, pijąc mleko, połyka dużo powietrza.

Noworodki karmione butelką najczęściej potrzebują odbijania po każdym posiłku, inaczej jest natomiast w przypadku karmienia piersią. Odmienna technika ssania, idealne dopasowanie ust dziecka do brodawki i wolniejszy wypływ pokarmu sprawiają, że jeśli niemowlę jest dobrze przystawiane do piersi, może dużo rzadziej potrzebować pomocy w pozbyciu się nagromadzonego powietrza. Zawsze warto podjąć próbę, jeśli widzimy, że dziecko jest niespokojne w trakcie karmienia lub po karmieniu.

Wielu rodziców zastanawia się, jak odbijać niemowlę, jeśli zaśnie w czasie nocnego karmienia. Najlepiej jest postarać się to zrobić przed ukończeniem posiłku, żeby później mogło spokojnie dopić pozostałe mleko i zapaść w sen. Bardzo często zdarza się jednak, że ze względu na spokojniejsze ssanie, w nocy dzieci nie mają potrzeby odbijania.

Jak odbijać niemowlę?

Podejmując próbę odbijania noworodka, najczęściej podnosi się go do pozycji pionowej i lekko uciska brzuch, żeby powietrze miało jak się z niego wydostać, czasami wystarcza jedynie lekkie uniesienie górnej połowy ciała. Ważne jest, żeby zawsze kontrolować, co dzieje się z główką i wykonywać wszystkie czynności spokojne i delikatnie. Nie powinno się uderzać w plecy, można jedynie lekko je poklepywać. Układając dziecko na ramieniu, trzeba pamiętać, żeby robić to naprzemiennie, dla własnej wygody, ale przede wszystkim dla harmonijnego rozwoju malucha. W trakcie karmienia i po karmieniu najlepiej mieć przy sobie tetrową pieluszkę, która ochroni przed zabrudzeniem, jeśli odbijający niemowlak uleje pokarm.

Czy istnieje najlepsza pozycja do odbijania noworodka?

Najlepsza pozycja do odbijania noworodka to taka, która najbardziej odpowiada rodzicom i przynosi oczekiwane rezultaty, nie zawsze musi ona wiązać się z naciskiem na brzuszek lub noszeniem w pozycji pionowej. Do wyboru jest kilka możliwości:
  • Najpopularniejsze jest trzymanie dziecka na swoim ramieniu, podczas gdy jego brzuszek jest oparty o ciała rodzica, a rączki swobodnie zwisają na jego plecy.
  • Inną możliwością jest przytulenie niemowlaka do siebie w pozycji pionowej tak, żeby brzuszek był bardzo delikatnie ściśnięty.
  • W pozycji siedzącej (rodzica) można umieścić malucha twarzą do góry, głową w stronę kolan na własnych udach zgiętych pod kątem 45 stopni.
  • Dobrym sposobem jest położenie niemowlaka na macie na brzuszku, jednak musi się to odbywać w czasie dnia, podczas zabawy i pod opieką rodzica.
  • Trzymając noworodka w pozycji poziomej, można delikatne unieść wyżej rękę podtrzymującą główkę i ramiona.
  • Niekiedy w zupełności wystarczy krótki spacer z dzieckiem w ramionach, dobrym rozwiązaniem jest też noszenie go w chuście.
Autorka: Nina Nadybska