Data publikacji:

Bezpieczne leczenie i ochrona: produkty do pielęgnacji oparzeń u dzieci, które zapewniają ulgę i regenerację skóry

Wielu rodziców martwi się zwykłą chorobą u swojego maluszka. Jednak w przypadku oparzeń u dzieci sytuacja robi się poważna, a nerwy sięgają zenitu. Jedną z najważniejszych zasad, o których należy pamiętać, brzmi: nie panikować. Zaraz potem należy zapewnić dziecku pierwszą pomoc i określić, czy rana jest powierzchowna, czy wymaga interwencji lekarskiej. W tym artykule skupimy się na łagodniejszych przypadkach. Co stosować na oparzenia u dzieci? Podpowiadamy!
mother applying some cream by her hand to the baby ass for skin care. baby skin care with cream

Oparzenia u dzieci – najczęstsze przyczyny

Z pewnością każdy rodzic wie, jak czasami trudno upilnować malucha. Wystarczy sekunda nieuwagi, aby doszło do małej domowej tragedii. Może być to np. oparzenie wrzątkiem, które u dzieci występuje w wyniku wylania np. herbaty. Maluch może też dotknąć rączką włączone żelazko. Ogólnie rzecz biorąc, wyróżniamy cztery rodzaje oparzeń u dzieci. To:
  • oparzenie elektryczne (występuje w wyniku prądu),
  • oparzenie termiczne (wywołane wrzątkiem u dzieci, długotrwałą ekspozycją na słońce czy inhalacją gorącej pary wodnej),
  • oparzenie chemiczne (przyczyną są kwasy, tego typu oparzenia są bardzo groźne dla zdrowia maluchów).
  • Najrzadziej spotykamy się z oparzeniami radiacyjnymi. Zazwyczaj problem ten dotyczy dzieci w trakcie radioterapii.

    Stopnie oparzeń u dzieci – od nich zależy leczenie

    Wyróżniamy cztery stopnie poparzenia. Do klasyfikacji służy głębokość ran powstałych w wyniku oparzenia.
  • Oparzenia pierwszego stopnia – powierzchowne, nie wymagają interwencji lekarskiej, ponieważ objawy trwają maksymalnie tydzień. Poparzenie dotyczy wyłącznie naskórka.
  • Oparzenia drugiego stopnia – w tej kategorii znajdziesz dwie grupy: IIa i IIb. Pierwsza z nich obejmuje oparzenia powierzchniowe, które doszło do części skóry właściwej. Z kolei druga – do głębokiej skóry właściwej.
  • Oparzenia trzeciego stopnia – zmiany dotknięte poparzeniem obejmują skórę na całej grubości oraz naczynia krwionośne i zakończenia nerwowe.
  • Oparzenia czwartego stopnia – najpoważniejsze poparzenia, które wymagają natychmiastowej pomocy lekarza, ponieważ zmiany obejmują nie tylko naskórek czy skórę właściwą, ale także mięśnie, ścięgna, a w ekstremalnych przypadkach również kości.
  • Co na oparzenia u dzieci? O tym musisz pamiętać

    W przypadku oparzenia u dzieci skóra jest już niezwykle podrażniona. Właśnie dlatego stosowanie jakichkolwiek środków na własną rękę nie jest dobrym pomysłem. Powód jest prosty – jeżeli to pierwsza taka sytuacja, to istnieje ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. Właśnie dlatego o wiele lepszym i bezpieczniejszym pomysłem jest wcześniejsze skonsultowanie się z lekarzem.
    Jeżeli chcesz sięgnąć po bezpieczne preparaty na oparzenia u dzieci, to w leczeniu powierzchownych zmian sprawdzą się przede wszystkim maści zawierające allantoinę, która ma właściwości natłuszczające. Dodatkowo zmniejsza uczucie bólu, wspomaga procesy gojenia i minimalizuje obrzęk. Podobnie działa dekspantenol.

    Oparzenia u dzieci – leczenie. Polecane produkty do pierwszej pomocy

    Co stosować na oparzenia u dzieci? Poniżej znajdziesz konkretne produkty, które cieszą się popularnością wśród rodziców. Choć mamy nadzieję, że mimo wszystko nie trzeba będzie nigdy z nich skorzystać, to mimo wszystko warto zadbać, aby jeden z nich znalazł się w domowej apteczce.

    Żel na rany i oparzenia Octenisept

    Pierwszą propozycją, której nie może zabraknąć w żadnym domu, jest Ocenisept. To preparat, który od lat cieszy się niezmienną popularnością. Dlaczego? Producent obiecuje, że jego stosowanie nawet piętnastokrotnie przyspiesza gojenie ran. Oprócz tego żel działa jak nawilżający i ochronny opatrunek, zabezpieczając zmiany skórne przed infekcją i powstawaniem blizn.
    To jednak nie koniec. Octenisept minimalizuje nieprzyjemny świąd, wspomaga naturalny proces gojenia, a do tego wykazuje działanie przeciwbólowe. Żel zawiera oktenidynę i hydroksyetylocelulozę. Nie ma za to barwników, mydła, parabenów i substancji zapachowych. Dzięki temu Ocenisept jest bezpiecznym wyborem na oparzenia nawet u dzieci z wrażliwą albo alergiczną skórą.

    Plaster na oparzenia HARTMANN COSMOS

    Kolejną propozycją na oparzenia u dzieci są sterylne plastry hydrożelowe, które nadają się do leczenia oparzeń pierwszego i drugiego stopnia. Dlaczego warto mieć je w domowej apteczce? Produkt HARTMANN COSMOS wspiera proces gojenia, jest wodoodporny i przewiewny, a do tego zapewnia przyjemne uczucie chłodu. Dodatkowo plastry wykazują działanie przeciwbólowe i nawilżające oraz zabezpieczają poparzenia przed bakteriami.

    Sterylny opatrunek na oparzenia z hydrożelem Burnshield

    Szukasz opatrunku na oparzenia u dzieci? W takim razie warto zainteresować się produktem marki Burnshield. Co warto o nim wiedzieć? To jednorazowy produkt, który nadaje się nawet po oparzeniach trzeciego stopnia. Co więcej, jest sterylny, ma właściwości antybakteryjne oraz łagodzi świąd i dolegliwości bólowe. Opatrunek zmniejsza także ryzyko pojawienia się blizn.

    Help4Skin Septi Spray w aerozolu

    Ostatnią propozycją, która zapewni dziecku ulgę i wesprze prawidłową regenerację skóry, jest preparat Help4Skin w wygodnej w aplikacji formie sprayu. Aerozol ma właściwości odkażające, dlatego należy stosować go od razu po wystąpieniu oparzenia u dziecka. Równie dobrze poradzi sobie w przypadku skaleczeń czy otarć.
    Help4Skin jest odpowiedni nawet dla noworodków. Wykazuje szerokie spektrum działania już w ciągu minuty. Jest też bezbarwny, dzięki czemu po aplikacji pozostaje niewidoczny. W składzie znajdziesz dwie główne substancje czynne – fenoksyetanol i oktenidynę.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Katarzyna Wendzonka