Data publikacji:

Wizyta u stomatologa

Autor: Marta Kruszelnicka-Jawor - Stomatolog

Próchnica może wywołać przedwczesny poród, dlatego do stomatologa wybierz się jeszcze przed zajściem w ciążę. Wylecz chore zęby, usuń kamień, zafunduj sobie wzmacniającą szkliwo fluoryzację. Stomatolodzy zalecają ostrożność w stosowaniu pewnych leków i znieczuleń zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży, dlatego ważne jest, aby wkroczyć w stan błogosławiony ze zdrowymi zębami. Leczenie zębów w ciąży jest oczywiście możliwe, ale dla świętego spokoju lepiej zrobić to jeszcze przed zapłodnieniem.

Planując ciążę nie zapomnij o wizycie u stomatologa!

 

Dlaczego wizyta u stomatologa jest tak ważna?

Ciąża to czas, w którym zęby są zdecydowanie słabsze niż dotychczas. Wpływa na to kilka czynników:

  • nocne podjadanie i częste przekąski, niekoniecznie zakończone myciem zębów,
  • rzadsze i mniej dokładne mycie zębów – częstą przyczyną jest silny odruch wymiotny ciężarnej spowodowany smakiem lub zapachem pasty do zębów,
  • rozwijające się dziecko zabiera mamie cenne minerały (przede wszystkim wapń), co w znacznym stopniu osłabia zęby,
  • zwiększa się stężenie glukozy w ślinie przyszłej mamy,
  • w organizmie ciężarnej zachodzą liczne zmiany hormonalne, które negatywnie  wpływają na stan dziąseł. Częstą dolegliwością jest krwawienie dziąseł lub tzw. rzekome kieszonki, w których odkładają się resztki jedzenia i bakterie.

 

Ciężarna kobieta jest więc bardziej podatna na powstanie zmian próchnicznych. Dlatego idealnie byłoby aby wszelkie stany zapalne lub ubytki w uzębieniu wyleczyć jeszcze przed zajściem w ciążę. Bakterie znajdujące się w chorej jamie ustnej mogą przedostać się do krwiobiegu i przez łożysko dotrzeć do dziecka. W skrajnych przypadkach zaawansowana próchnica może spowodować nawet przedwczesny poród.

Wizyta w gabinecie dentystycznym również jest wskazana, w trakcie ciąży. Będzie ona miała na celu wyeliminowanie powstawania ewentualnej próchnicy i wzmocnienie zębów. Potraktuj ją jak jedno z rutynowych badań w ciąży.

 

 

Znieczulenie i leczenie zębów w ciąży

Jak już wspominaliśmy, leczenie zębów w ciąży jest możliwe, a jego zakres zależy od zaawansowania zmian. Jeśli ubytek jest niewielki, najlepiej zrezygnować ze znieczulenia. W przypadku gdy boisz się wizyty u stomatologa zamiast tradycyjnego borowania wybierz gabinet, w którym zęby leczone są laserowo. To zdecydowanie przyjemniejsza i mniej stresująca metoda.

  • Gdy zabieg wymaga środka znieczulającego, lekarze aplikują tzw. znieczulenie czyste, czyli takie, które nie ma w swoim składzie składnika powodującego obkurczanie się naczyń krwionośnych. Te preparaty (pozbawione adrenaliny i noradrenaliny) mogą być stosowane już na początku ciąży w pierwszym trymestrze o ile sytuacja tego wymaga.
  • W ciąży lepiej odroczyć leczenie kanałowe. Między innymi dlatego, że w stanie błogosławionym niewskazane jest wykonywanie zdjęć rentgenowskich. Chociażby z tego powodu o zęby należy zadbać przed zajściem w ciąże, aby później nie było potrzeby prześwietlania.

 

A jak z ortodoncją?

Noszenie aparatu korygującego ustawienie zębów nie ma żadnego negatywnego wpływu, ani na mamę, ani na dziecko. Jednak jeśli nie nosiłaś aparatu przed ciążą, najlepiej wstrzymaj się z jego założeniem do chwili, gdy maleństwo będzie już na świecie. Występujące w pierwszym trymestrze wymioty zawierają silnie działające na szkliwo kwasy, a te mogą spowodować na zębach pojawienie się wokół zamków aparatu białych obwódek. Niestety zmiany te są trwałe. Choroby dziąseł i przyzębia komplikują leczenie ortodontyczne. Dlatego jeśli aparat miałaś założony przed zajściem w ciążę, w tym okresie musisz szczególnie skrupulatnie dbać o higienę jamy ustnej. Pamiętaj o regularnych wizytach kontrolnych u stomatologa.

 

Wybielanie zębów

Oczywiście najlepiej zrobić je po porodzie. Podczas zabiegu wybielania stomatolog aplikuje na zęby 15-38% nadtlenek karbamidu, a następnie naświetla lampą polimeryzacyjną. Ponieważ zabieg trwa kilkadziesiąt minut, substancja wybielająca przedostaje się do krwiobiegu. Przedostając się przez łożysko mogłaby mieć negatywny wpływ na rozwijające się maleństwo. Delikatne rozjaśnienie można uzyskać metodami domowymi, stosując pastę wybielającą. Jednak ze względu na osłabione ciążą zęby po skończeniu tubki wybielającej najlepiej stosować pastę mineralizującą.

 

Zdjęcie: Fotolia by © starush All rights reserved


Autor

Marta Kruszelnicka-Jawor - Stomatolog

Studia medyczne ukończyła w 2006 roku. Od początku zajmuje się z pracą z dziećmi. Od roku w ramach Programu  Profilaktycznego Chorób Jamy Ustnej Wieku Rozwojowego prowadzi  w szkołach i w gabinecie Duodent prelekcje dla dzieci.

Dzięki dostosowanej do wieku edukacji  oraz badaniom w przyjaznej atmosferze, dzieci oswajają się z gabinetem stomatologicznym.

Prywatnie mama dwójki dzieci.

Komentarze
27-10-2018
Ocena:
Lutka, jakie to fajne jest. Moje dziecko bez najmniejszych problemów bierze truskawkowego dentifixa i cieszy się, że wzmacnia zwoje mleczaki. Już raz przeżyliśmy borowanie u dentysty więc, postanowiłam, że zrobię wszystko, by kolejny raz nie słuchać płaczu i lamentu.
24-09-2018
Ocena:
ja na szczęście w ciąży problemów z zębami nie miałam, za to po ciąży posypały mi się bardzo. I żeby je wzmocnić zaczęłam brać suplement acidolac dentifix z witaminą D i ksyliolem. Tak mi dentysta poradził
28-03-2018
Ocena:
Ja całe szczęście nie musiałam leczyć zębów podczas ciąży, bo chodziłam na kontrolę oraz zaleczanie, a nawet wyrwanie jednego! do cmp dentu zanim zaszłam w ciążę. Jednak moja koleżanka robiła sobie nawet leczenie kanałowe. Podobno dla kobiet w tym stanie nie używa się szkodliwych materiałów. Wiadomo, że bywają sytuacje kiedy nie można zwlekać z leczeniem.
25-11-2016
Ocena:
hah, ja się strasznie bałam, bo przed ciążą założyłam sobie aparat. panikowałam, ze tyle pieniędzy wyłożyłam i teraz będzie trzeba zdjąć :) ale na szczęście okazało się, że nie trzeba. w ogóle super mnie ortodontka poprowadziła - polecam każdemu impladent z warszawy :D