Niepłodność

Endometrioza – czym jest i jak ją leczyć?

Jeśli czujesz ból w czasie współżycia, masz problemy z zajściem w ciążę lub też zaburzenia cyklu miesiączkowego, porozmawiaj ze swoim lekarzem. Być może cierpisz na pewne kobiece schorzenie powszechnie określane, jako endometrioza.


Badanie ginekologiczne - endometrioza może być poważnym problemem

 

Czym jest endometrioza?

Na endometriozę cierpią głównie kobiety między 30. a 40. rokiem życia. Schorzenie to, polega na przemieszczeniu się fragmentów błony śluzowej trzonu macicy poza jamę macicy do takich organów wewnętrznych jak: jajniki, jajowód, pęcherz moczowy, jelita, otrzewna, mięśnie macicy.

 

Przyczyny i objawy schorzenia

Endometrioza jest dość trudnym do wyleczenia schorzeniem, gdyż może ona przez pewien czas przebiegać zupełnie bezobjawowo. Trudno jest również o jednoznaczne wskazanie przyczyny pojawienia się jej u kobiety. Podobnie jest z określeniem objawów endometriozy, które w ogromnej mierze zależą od umiejscowienia zmiany. Najbardziej znaczące symptomy endometriozy, przybierają postać różnych form bolesności.

Najczęściej spotykane i zgłaszane przez pacjentki objawy endometriozy to:

  • ból w czasie stosunku,
  • ból w czasie oddawania stolca,
  • nasilone, nieregularne i dość intensywne krwawienie menstruacyjne.

 

Leczenie endometriozy

Schorzenie to utrudnia nie tylko codzienne funkcjonowanie. Jest ono też główną przyczyną problemów z zajściem w ciążę. Kuracji nie należy odkładać w czasie. Im szybciej rozpocznie się kurację, tym większe szanse na skuteczne wyleczenie.

 

Leczenie zależy od charakteru zmian i ich zaawansowania. Im bardziej zaawansowane schorzenie, tym bardziej wymaga zdecydowanego działania. Najczęściej podejmowane formy leczenia to: leczenie hormonalne zachowawcze czyli leczenie farmakologiczne określonymi preparatami oraz operacyjne wycięcie ogniska lub torbieli.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Zsolnai Gergely All right reserved


Komentarze
Dodaj komentarz
Czerwiec 13, 2019
Skuteczne ustabilizowanie cyklu, śledzenie dni płodnych oraz wspomaganie plemników to jest klucz do sukcesu przy tego typu schorzeniach. Ja podczas starań wyznaczałam sobie dni płodne za pomocą komputera cyklu myway i po 4 cyklach udało się zajść w ciążę, a teraz komputer służy mi jako naturalna antykoncepcja, kupiłam go na stronie naturalnaplodnosc.
Styczeń 11, 2019
Ja miałam zdiagnozowaną endometriozę w pęcherzu moczowym. Szybko zdiagnozowana i leczona pomogła mi uniknąć groźnych powikłań. Jednak podczas starań o ciążę zaczęłam kontrolować swoje cykle, bo leczenie troszkę je rozregulowało. Stosowałam komputer cyklu myway, który kupiłam na stronie sklepu naturalnaplodnosc.
Styczeń 4, 2019
Mój przyjaciel i ja staramy się o dziecko już ponad siedem lat, mieliśmy płodności klinice w ciągu wielu lat, zanim ktoś powiedział mi, aby skontaktować się z rzucającego to zaklęcie, który jest tak potężny, nazywa Agbazara świątynia dla niego, aby mi pomóc zajść w ciążę,i cieszę się, że zwróciliśmy się do lekarza AGBAZARA, bo jej ciąża zaklęcie umieścić nas w spokoju, i szczerze wierzę mu, uprawnienia i bardzo pomógł nam również, jestem wdzięczny za wszystko, co zrobił. skontaktuj się z nim przez e-mail: ( agbazara@gmail.com ) lub WHATSAPP; ( +2348104102662 ) jeśli próbujesz dostać się do dziecka, ma uprawnienia, aby to zrobić.