Data modyfikacji:

Mięśniaki macicy

Autor: Maciej Pawłowski - Lekarz

Mięśniaki macicy są dość popularnym schorzeniem i dotyczą około 20% kobiet. Najczęściej ujawniają się dopiero po 30., a nawet 40. roku życia. U kobiet decydujących się na późniejsze macierzyństwo mogą być poważną przyczyną kłopotów z płodnością.

mięśniaki macicy, choroby macicy, macica

 

Czym są mięśniaki macicy?

Mięśniaki są to nowotwory niezłośliwe, które wywodzą się z tkanki mięśniowej budującej mięsień macicy. Czasami nazywa się je także włókniakami lub włókniakomięśniakami. W zależności od ich lokalizacji, możemy je podzielić na:

  • podsurowicówkowe - znajdują się w błonie surowiczej pokrywającej macicę od zewnątrz,
  • śródścienne - występują w ścianie macicy,
  • podśluzówkowe - powstają w błonie śluzowej wyścielającej jamę macicy od strony pochwy (endometrium).

 

Rzadko występują pojedynczo, najczęściej są liczne i zróżnicowane pod kątem wielkości. Głównie występują w trzonie macicy. Potrafią one rosnąć szybko, choć wszystko zależy od kobiety. Zwykle ulegają rozpadowi i wapnieniu po menopauzie. Ciężko dokładnie oszacować, z jaką częstością mięśniaki występują u kobiet w wieku rozrodczym, niektóre badania wskazują, że problem ten może dotyczyć więcej niż 25% kobiet, ich występowanie może być też uwarunkowane genetycznie. Małe mięśniaki zwykle nie dają dolegliwości. Duże zmiany mogą być przyczyną problemów z zajściem w ciążę, jak również z jej donoszeniem i porodem. 

 Ich wzrostowi sprzyjają:

  • zaburzenia hormonalne - w szczególności wysoki poziom estrogenów i progesteronu,
  • nadwaga – część estrogenów jest produkowana przez tkankę tłuszczową,
  • wiek – a konkretnie związane z nim zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety, zwłaszcza w okresie menopauzy.

Guzy mogą przybrać różne rozmiary: od wielkości czereśni, nawet po rozmiar arbuza. Wszystkie zmiany są przyczyną utraty żelaza w organizmie i mogą prowadzić do anemii, ale tylko guzy podśluzówkowe wywołują długie i bardzo obfite krwawienia menstruacyjne.

 

 

Co powinno nas zaniepokoić?

Do głównych objawów spowodowanych obecnością mięśniaków macicy zalicza się:

  • długotrwałe, obfite i bolesne miesiączki,
  • bóle w podbrzuszu,
  • ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa,
  • parcie na mocz,
  • zaparcia stolca,
  • bolesne współżycie.

Lokalizacja mięśniaka może mieć wpływ na wystąpienia konkretnych objawów. W przypadku wystąpienia wyżej wymienionych objawów warto zgłosić się do ginekologa. Lekarz w procesie diagnostycznym zapewne wykorzysta dobrze zebrany wywiad, wynik badania ginekologicznego i badanie USG z użyciem głowicy dopochwowej. Może również wykonać histeroskopię (wprowadzenie teleskopu do jamy macicy w znieczuleniu), przezpochwową sonohisterografię (wprowadzeniu do macicy 0,9% roztworu NaCl podczas badania przezpochwowego), w rzadszych przypadkach tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny. Badania laboratoryjne mogą świadczyć o toczącym się w organizmie stanie zapalnym (leukocytoza, wzrost poziomu CRP i/lub OB). Ginekolog z pewnością w rozpoznaniu różnicowym weźmie pod uwagę obecność polipa endometrialnego, guza jajnika, jak również mięsaka (nowotworu złośliwego). 

 

Mięśniaki macicy a niepłodność

W zależności od ich rozmiaru i umiejscowienia, mięśniaki mogą utrudniać zajście w ciążę lub jeśli zapłodnienie zakończyło się sukcesem, uniemożliwiać prawidłowy jej rozwój. Guzy często wywołują niedrożność szyjki macicy, blokują wejście do jajowodów, zniekształcają wyściółkę macicy oraz są odpowiedzialne za poronienia. Szacuje się, że u około 3% kobiet mięśniaki macicy są główną przyczyną niepłodności.

 


Leczenie mięśniaków

Kiedyś mięśniaki macicy leczyło się niemal wyłącznie operacyjnie – takie zabiegi polegają na wyłuszczeniu guza (usunięcie przez pochwę z zachowaniem macicy) lub usunięciu macicy. Po zabiegu konieczna jest kontrola ginekologiczna z wykonaniem ultrasonografii przezpochwowej. Sposób leczenia zależy również od wieku pacjentki, chęci zachowania płodności, wielkości oraz lokalizacji mięśniaków. Ostatnio pojawiły się metody nieoperacyjnego leczenia mięśniaków macicy. Można tu zaliczyć embolizację tętnic macicznych lub doustne leczenie farmakologiczne - zaobserwowano znaczne zmniejszenie obfitości krwawień miesiączkowych w przypadku zastosowania dwuskładnikowej tabletki antykoncepcyjnej. Niestety, mięśniaki lubią nawracać, więc jedynym sposobem na wyleczenie pacjentki  jest całkowite usunięcie macicy. Nie poznano również dokładnie mechanizmu powstawania mięśniaków, zatem brak jest skutecznych metod profilaktyki. 

 

Mięśniaki macicy, które nie powodują dolegliwości, nie wymagają leczenia. Nie należy jednak zapominać o regularnych badaniach kontrolnych w celu monitorowania zmian. Guzy nieleczone mogą ulec zwyrodnieniu, martwicy, zakażeniu, zwapnieniu lub zwłóknieniu. W takich przypadkach zazwyczaj pojawia się ostry ból, silne skurcze, podobne do tych porodowych i krwawienie. Należy także mieć na uwadze, że w około 0,5 % przypadków łagodne guzy mogą przerodzić się w złośliwe.

 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Czy mięśniaki macicy mają wpływ na płodność kobiety?

 

Zdjęcie: Fotolia.pl


Autor

Maciej Pawłowski - Lekarz

Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji z pediatrii w Łodzi. Oprócz zagadnień związanych z medycyną interesuję się sportem i językami obcymi.

Komentarze
17-11-2020
Ocena:
Ahoj všichni, jmenuji se Jude z Indiany a chci se podělit o své svědectví o tom, jak se moje žena přirozeně vyléčila z myomu po 8 letech utrpení tímto abnormálním růstem její dělohy. Byli jsme manželé 5 let a myomy bránily její schopnosti otěhotnět. Myomy měla předtím, než jsme se vzali. Bylo jí řečeno, že protože myomy neovlivňují kvalitu jejího života, nemusí být nutná operace. Rozhodla se tedy, že to nebude léčit, dokud se nevdáme, a to se ještě zhoršilo, což ovlivnilo její schopnost otěhotnět, a tak jsme se rozhodli hledat trvalé řešení. Když jsem o tom hovořil s kolegou v práci, řekla mi, že zná tradičního lékaře, který nám může pomoci s jeho bylinnými léky, a moje žena bude na svobodě a bude moci otěhotnět. Rozhodli jsme se to zkusit, protože moje žena se bála operace a to byla jediná možnost, kterou nám lékař dal, protože myom je těžký. Dala mi tedy kontakt na doktora Saniho a já jsem mu zavolal a diskutoval s ním, ujistil mě, že poté, co jsem po dobu 3 týdnů užívala jeho bylinné léky, mé ženě zmizí fibroid a ona může jít k našim lékařům na kontrolu potvrď to. Znělo to příliš dobře, než aby to byla pravda, ale šli jsme do toho a zkusili jsme to, po 2 týdnech užívání bylinných přípravků všechny příznaky mé ženy zmizely a já jsem mu o tom řekl, ale on požádal, aby dokončil léčbu před návštěvou lékaře pro kontrolu. Dokončila ošetření a dnes jsem tak šťastná, že moje žena myomy je úplně pryč a teď máme syna. Ve srovnání s radostí z rodičovství neexistuje nic. Pokud také trpíte fibroidem, můžete se s ním také spojit, můžete být další osobou, která bude sdílet svědectví. Dr. Sani můžete kontaktovat e-mailem na adrese: perfectherbalcure@gmail.com NEBO volejte / WhatsApp na: +2348118184266
28-08-2020
Ocena:
pomocny w zajściu w ciąże jest prefert żel wspomagający poczęcie
13-06-2016
Ocena:
Warto zainteresować się metodą HIFU - to nowoczesny zabieg, bezpieczny, bezbolesny, nie wymaga hospitalizacji. Póki co przeprowadzają go w Warszawie w Evaclinic. Dla osób, które mają trochę oszczędności i chcą uniknąć operacji, to dobre rozwiązanie.
10-06-2016
Ocena:
Ja miałam wykryte mięśniaki w wieku 32 lat, nie miałam jeszcze wtedy dzieci, więc bardzo się bałam. W moim przypadku wyłuszczanie przyniosło dobre efekty, po 5 latach od zabiegi nie mam nawrotu.
Płodność mężczyzny

Płodność mężczyzny. Jak poprawić jakość nasienia?

2021-12-02
Według ogólnych statystyk aż jedna na pięć par ma trudności z poczęciem dziecka. Ich podłożem nierzadko jest niska jakość nasienia, którą na szczęście dość łatwo można nieco podnieść. Sprawdź, jak zwiększyć płodność u mężczyzny poprzez zmianę stylu życia, ale bez ogromnych wyrzeczeń.
dieta na płodność

Dieta na płodność. Jakie witaminy?

2021-11-04
Nie od dziś wiadomo, że to, co jemy, ma ogromny wpływ na nasz organizm – w tym także na płodność. Jeśli więc od dłuższego czasu starasz się o dziecko i działania te nie przynoszą spodziewanych efektów, pomyśl o zmianie sposobu odżywiania. Wyjaśniamy, jak wygląda dieta płodności i które witaminy zwiększają prawdopodobieństwo zapłodnienia.
normy-nasienia-550x350

Normy prawidłowego nasienia

2021-03-20
Jeśli staracie się więcej niż rok o ciążę, warto przeprowadzić badania u obojga partnerów. Jednym z podstawowych jest badanie nasienia. Sprawdź, jakie są prawidłowe normy.
Kiedy starasz się o dziecko dłużej niż pół roku, zacznij od

Monitoring owulacji

2021-03-01
Starasz się o potomstwo i nadal na teście widzisz jedną kreskę? Zbadaj się! Zacznij od monitoringu owulacji, który sprawdzi czy masz w ogóle szansę zajść w ciążę w cyklu menstruacyjnym.
Laparoskopia nazywana jest chirurgią przyszłości - można nią

Laparoskopia i jej zastosowanie w ginekologii - Dzidziusiowo.pl

2017-12-27
Jeszcze do niedawna jedynym sposobem by dokładnie obejrzeć narządy rodne kobiety i móc zdiagnozować ewentualne nieprawidłowości czy nawet je skorygować, było pr...
badanie pod mikroskopem

Test PCT - Dzidziusiowo.pl

2017-12-27
Problemy z płodnością są spowodowane różnymi czynnikami. Kiedy dwóch kresek na teście ciążowym jak nie było, tak nie ma, warto wykonać jeszcze jedno badanie, a ...
inseminacja, zapłodnienie, ciąża

Inseminacja - Dzidziusiowo.pl

2017-08-21
Inseminacja jest najprostszą metodą rozrodu wspomaganego. Polega na podaniu do jamy macicy specjalnie przygotowanego nasienia partnera, a w przypadku gdy w jego...