Starania o dziecko

Test ciążowy

Planujesz dziecko? A może po prostu miesiączka nie przyszła w terminie? Myślisz, że możesz być w ciąży i nie daje ci to spokoju? W takim razie wystarczy, że pójdziesz do apteki i kupisz test ciąży. Jednak uzbrój się w cierpliwość. Test ciążowy najlepiej wykonać kilka dni po terminie spodziewanej menstruacji. W 50% przypadkach ciąża ulega poronieniu w trakcie najbliżej miesiączki. 

 

test ciążowy

 

Jak to działa?

Test ciążowy działa bardzo prosto - bada czy w moczu lub krwi występuje hormon hCG, czyli gonadotropina kosmówkowa. Jest to hormon produkowany przez tkanki zarodka.  Rozwijający się trofoblast wydzielając hormon wysyła sygnał do jajnika, aby w nie wypuszczać nowego jajeczka, gdyż poprzednie zostało zapłodnione. Hormon hCG w dużej mierze odpowiedzialny jest za poranne mdłości, których doświadcza kobieta w pierwszym trymestrze ciąży. Ponadto podtrzymuje wydzielanie progesteronu, który utrzymuje ciąże jak również reguluje rozwój gruczołów płciowych. Hormon hCG pojawia się w moczu kobiety ciężarnej już w 7 dniu od zapłodnienia. Test ciąże są bardzo czułe i ich prawidłowe użycie według instrukcji dostępnej na ulotce lub opakowaniu daje 99% wiarygodności co do wyniku. Test można wykonać o dowolnej porze jednak według ginekologów najlepiej robić go z samego rana z pierwszego moczu. Jest to istne zwłaszcza, kiedy ciąża jest wczesna - wtedy poziom hCG jest największy. Zrobienie testu polega na zwilżeniu moczem papierka lub płytki testowej. Zazwyczaj składają się z pola kontrolnego, który musi się zabarwić oraz pola wynikowego, który zabarwia się w przypadku stwierdzenia ciąży.

 

Rodzaje testów

 • domowy test moczu - wykrywa ciążę z dokładnością 95% mniej więcej od 14 dnia po zapłodnieniu;
 • laboratoryjny test moczu - wykrywa ciążę z dokładnością bliską 100% już 7-10 dni po zapłodnieniu;
 • laboratoryjny test krwi - wykrywa ciążę ze 100% już 7 dni po zapłodnieniu.

 

Domowy test najlepiej przeprowadzić 2-5 dni po terminie spodziewanej miesiączki. Wówczas poziom gonadotropiny jest już wystarczająco wysoki, aby mógł być wykryty.

 

Jakie rodzaje testów ciążowych dostaniemy w aptece?

 • paskowe - siusiamy do naczynia, a następnie umieszczamy w nim pasek testowy;
 • płytkowe - siusiamy do naczynia, a następnie dołączoną do testu pipetą pobieramy 5 kropli moczu i umieszczamy na płytce pomiarowej;
 • tzw. flamastry - siusiamy bezpośrednio na niego.

 

 

Wynik negatywny - co oznacza?

Czasami bywa tak, że mimo iż doszło do zapłodnienia to wynik testu jest negatywny. Może to być spowodowane małą czułością samego testu, albo niskim stężeniem hCG w moczu (stosunkowo wczesna ciąża). Zdarzają się też sytuacje kiedy wynik jest niepewny i kobieta nie wie jak go interpretować. Oprócz pierwszej kreski pojawia się druga bardzo słana linia na teście ciążowym. W większości przypadków taki test okaże się pozytywny, więc warto dla potwierdzenia ciąży, powtórzyć test za kilka dni lub udać się do lekarza ginekologa.

 

Błędny wynik pozytywny

Sporadycznie zdarza się również odwrotna sytuacja. Mimo braku zapłodnienia wynik testu jest dodatni. Do najczęstszych przyczyn wystąpienia takiego błędu należą:

 • przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych;
 • wiek okołomenopauzalny;
 • usunięcie jajnika;
 • choroby nerek;
 • nadczynności tarczycy.

Skorzystaj z naszego kalkulatora dni płodnych

 

Zdjęcie: Fotolia by © AVAVA All right reserved

Komentarze
Dodaj komentarz
Czerwiec 26, 2018
Co oznacza klucie obu jajników w 22dc
Marzec 21, 2018
Witam. Mam problem. 1 marca miałam owulację średnia długość to 31 dni. Do dzisiaj nie mam miesiączki. Współżyłam z chłopakiem 1,3,4 marca. Pomocy. Co robić?
Listopad 4, 2013
Ja zawsze bardzo wcześnie robiłam test ciążowy, a potem było wielkie rozczarowanie. :(