Dom i kuchnia

Zioła na balkonie. Jakie wybrać, gdzie kupić, jak zasadzić. Sprawdź!

Balkonowy ogródek z ziołami, to nie tylko źródło wspaniałych dodatków do kanapek i innych potrwa, ale także okazja to świetnej aktywności z dzieckiem.  Oto krótki przewodnik po tym, co można sadzić nawet jeśli nasze mieszkanie położone jest w zacienionej części budynku.

fot.Markus Spiske/Unsplash

Jakie wybrać rośliny na balkon?

Pewnie większości z nas marzą się truskawki czy pomidorki koktajlowe - niestety warzywa i owoce najczęściej potrzebują nasłonecznienia, więc jeśli na balkonie jest więcej cienia, warto skupić się na mnie wymagających ziołach. Z nich także można stworzyć interesujące kompozycje. Liście różnią się kolorem i formą dlatego warto je zasadzić tak, by ze sobą współgrały.

 

Zioła na balkon

Wybór ziół doniczkowych jest ogromy - są wśród nich jednoroczne, np. bazylia i majeranek oraz wieloletnie, np. tymianek, szałwia czy mięta. Ta ostatnia jest wyjątkowo wdzięczna do hodowania gdyż zniesie całkowity brak światła. Zwróćmy też uwagę, by zaopatrzyć się w gatunki, które będą zdobić nasz balkon także zimą - należy do nich np. macierzanka oraz lawenda. Dzięki ziołom przestrzeń stanie się bardziej przyjazna, z większą ochotą będziemy przesiadywać na dworze sącząc wieczorem herbatę. Poza walorami estetycznymi taki mini ogródek działa także na inne zmysły - zioła wspaniale pachną! Natomiast z bardziej praktycznej strony patrząc, dostarczą nam oczywiście świeżych dodatków do codziennych potraw! Wystarczy otworzyć okno i już mamy w garści bazylię do sałatki czy miętę do herbaty.

 

Gdzie kupić rośliny na balkon?

Zioła doniczkowe możemy kupić w specjalnych sklepach ogrodniczych, ale popularne rośliny dostaniemy także supermarketach. Bazylia, majeranek czy mięta sprzedawane są tam w doniczkach - należy je przesadzić do skrzyń czy większych donic, następnie dodać odpowiedniego nawozu.

 


Komentarze
Dodaj komentarz
Grudzień 15, 2018
Ważne by nie sadzić w ,,ziemi do roślin doniczkowych''. Najczęściej jest to produkt kompostowni do których trafia dosłownie wszystko.
Czerwiec 2, 2015
Zawsze marzyłam, żeby mieć świeże zioła na balkonie, ale myślałam, że to dla mnie zbyt skomplikowane. Dopiero przeglądając różne produkty w Obi znalazłam tekst o ziołach. Okazało się, że to nie jest wcale trudne! Spróbujcie też
Czerwiec 24, 2014
Brzmi fantastycznie, ja zazwyczaj mam miętę, bazylię i rozmaryn. Ale chyba oregano i pietruszkę też dosadzę :)
Czerwiec 23, 2014
Na moim balkonie rośne bazylia, oregano, mięta i pietruszka;) Mój ulubiony zestaw ziołowy;P