Data publikacji:

Objawy odwodnienia u niemowlaka

Odwodnienie u malutkiego dziecka to wyjątkowo niebezpieczny stan, który może zagrażać nie tylko zdrowiu, ale i życiu. Dowiedz się, jakie są przyczyny i objawy odwodnienia u niemowlaka oraz co należy robić, gdy dziecko wymiotuje albo ma biegunkę.
odwodnienie u niemowlaka

Odwodnienie u niemowlaka – czym jest?

Odwodnienie jest to stan, w którym poziom wody w organizmie spada tak bardzo, że zaczyna to uniemożliwiać prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Zarówno u dzieci, jak i dorosłych, można wyróżnić trzy stopnie odwodnienia, i są to:
  • odwodnienie o stopniu lekkim,
  • odwodnienie o stopniu umiarkowanym,
  • odwodnienie o stopniu ciężkim.
Odwodnienie u niemowlaka może szybko się nasilać i w ciągu zaledwie kilku lub kilkunastu godzin przejść ze stopnia lekkiego do umiarkowanego lub z umiarkowanego do ciężkiego – dlatego też uznawane jest za bardzo groźne.

Odwodnienie u niemowlaka – przyczyny

Odwodnienie niemowlaka w większości przypadków ma związek z wirusową infekcją żołądka i jelit, którą potocznie nazywa się „jelitówką”. W przypadku, gdy dziecko zachoruje, występują u niego objawy takie jak osłabienie apetytu oraz wymioty i/lub biegunka, które prowadzą do szybkiego obniżania się poziomu nawodnienia organizmu. O wiele rzadziej odwodnienie u niemowlaka wywołane jest:
  • niewystarczającym nawadnianiem dziecka w upalne dni,
  • zbyt małą podażą płynów w okresie, w którym dziecko gorączkuje,
  • niewłaściwym karmieniu niemowlęcia,
  • chorobami nerek u dziecka,
  • cukrzycą,
  • zaburzeniami wchłaniania w jelitach u niemowlęcia,
  • częstymi biegunkami wynikającymi np. z chorób alergicznych,
  • zaburzeniami ssania oraz połykania.

Objawy odwodnienia u niemowlaka

Każdy rodzic powinien znać objawy odwodnienia u niemowlęcia – dzięki temu będzie mógł w porę zareagować i uchronić malca przed jego skutkami. Te symptomy to:
  • Wysuszone śluzówki
U nawet lekko odwodnionego dziecka można zauważyć wysuszone śluzówki, lekko przesuszony język oraz wargi. Jako że odwodnienie powoduje nasilenie się pragnienia, dziecko może być niespokojne i często domagać się piersi lub butelki. Uwaga! Odwodnienie u niemowlaka może powodować, że będzie on chciał jeść często, ale będzie spożywał małe porcje.
  • Ciemniejsza niż zwykle barwa moczu
Zmiana odcienia moczu może sugerować, że jest on bardziej zagęszczony.
  • Zmniejszone oddawanie moczu
Odwodnienie niemowlaka można poznać również po zbyt długo suchej pieluszce. Rodzice zazwyczaj doskonale wiedzą, po jakim czasie pielucha ich pociechy wymaga już zmiany. Jeśli pod tym względem coś się zmienia – pieluszka nie napełnia się przez dłuższy czas, jest to ważny sygnał nieprawidłowości. Oczywiście może się zdarzyć, że rodzice nie zauważą zmiany ilości oddawania moczu, ponieważ dziecko ma np. zaledwie tydzień. Warto zatem wiedzieć, że od ukończenia pierwszego tygodnia życia do 6. tygodnia zdrowe dziecko powinno wymagać zmiany pieluszki od 6 do 8 razy dziennie.
  • Zwiotczenie skóry
Kolejne charakterystyczne objawy odwodnienia u niemowlaka to przesuszenie skóry i zmniejszenie się jej napięcia. Aby sprawdzić, czy u dziecka występuje taka przypadłość, należy złapać mały fałd jego skóry, lekko go unieść, a następnie puścić. Jeśli organizm jest nawodniony, skóra natychmiast wróci na swoje miejsce. Jeśli tak się nie dzieje, warto udać się z malcem do lekarza.
  • Zapadnięcie się ciemiączka
Dość typowym objawem odwodnienia u niemowlaka – zwłaszcza do 7. miesiąca życia, jest zapadnięcie się ciemiączka, czyli delikatnego, miękkiego, niezrośniętego miejsca na czubku głowy.

Uwaga! Aby rozpoznać, czy ciemiączko jest zapadnięte, wystarczy delikatnie przesunąć dłonią po główce dziecka. Ciemiączka pod żadnym pozorem nie wolno naciskać.
  • Płacz bez łez
Kolejny symptom odwodnienia to płacz bez łez. Należy jednak pamiętać, że taka przypadłość może mieć również inne, niegroźne przyczyny. Jeśli zatem dziecko poza płaczem bez łez nie wykazuje objawów odwodnienia, nie ma powodów do paniki.
  • Zmiana nastroju u dziecka
Odwodnienie niemowlaka może sugerować również zmiana zachowania. Spadek poziomu wody w organizmie nie jest dla dziecka przyjemny, zatem maluszek może częściej płakać, być marudny, mieć problemy ze snem, ale także odwrotnie – może stać się apatyczny, osłabiony, ciągle śpiący.

Dlaczego odwodnienie u niemowlaka jest takie groźne?

Dlaczego odwodnienie u niemowlaka jest groźniejsze niż u osoby dorosłej? Otóż jest tak dlatego, że woda u dorosłego stanowi od około 45% do 65% masy ciała, natomiast u niemowlęcia – nawet do 80%. Utrata wody szybko prowadzi zatem do pogorszenia funkcjonowania całego organizmu. Co również jest istotne, u niemowlęcia nerki nie są jeszcze dojrzałe tak jak u dorosłego – nie potrafią zatem ograniczyć wydalania płynów dla ogólnego dobra organizmu.

Niemowlę – odwodnienie. Co robić?

Wielu rodziców zastanawia się, jak nawodnić niemowlaka, by nic mu nie zagrażało. Oczywiście należy jak najczęściej przystawiać dziecko do piersi albo podawać mu mleko i wodę, jednak poza tym trzeba również odwiedzić lekarza. Wizyta u pediatry jest niezbędna, ponieważ tylko on potrafi trafnie ocenić stopień odwodnienia organizmu dziecka. Jeśli lekarz uzna, że poziom wody spadł nieznacznie, może zalecić podawanie niemowlęciu specjalnych płynów nawadniających. Jeśli jednak stwierdzi, że stan dziecka jest niepokojący, skieruje maluszka do szpitala, gdzie będzie on otrzymywał kroplówki

Uwaga! Należy pamiętać, że zawsze, gdy objawy odwodnienia u niemowlaka wydają się nasilone albo cokolwiek w zachowaniu dziecka wzbudza niepokój rodziców, najlepiej udać się z nim bezpośrednio do szpitala.
Autor: Robert Wojtaś