Data modyfikacji:

Czy można pić zieloną herbatę w ciąży?

Okres ciąży wiąże się z koniecznością modyfikacji swoich nawyków żywieniowych. Oprócz wdrożenia zdrowej diety, należy wykluczyć lub ograniczyć pewne produkty, w tym używki takie jak kawa. Wiele kobiet zastanawia się, czy może pić zieloną herbatę – w końcu również zawiera związki o działaniu pobudzającym. Pojawiają się opinie, że napój ten powinien być wówczas całkowicie wyeliminowany. Jak jest naprawdę? Czy zielona herbata w ciąży jest bezpieczna, i czy może być pita bez ograniczeń?

kobieta w ciąży

Zielona herbata – właściwości

Zielona herbata słynie z dobroczynnego działania na organizm człowieka. Znana jest przede wszystkim z neutralizowania wolnych rodników tlenowych, co spowalnia procesy starzenia oraz zapobiega tworzeniu się komórek nowotworowych. Jest także bogata w ważne mikroelementy, takie jak fluor i cynk; zawiera też witaminy C oraz E.

Posiada wielu zwolenników ceniących sobie dawane przez nią łagodne pobudzenie. Jest ono delikatniejsze niż to występujące podczas picia kawy, jednak efekt utrzymuje się dłużej. Dodatkowo, w przeciwieństwie do kawy, herbata nie podrażnia żołądka.

Wszystko to sprawia, że wydaje się być idealnym napojem dla przyszłych mam, borykających się z sennością, znużeniem oraz nudnościami. Jednak czy faktycznie zielona herbata w ciąży jest zdrowa, czy lepiej z niej zrezygnować?

Zielona herbata w ciąży – dozwolona czy nie?

Wielu lekarzy wskazuje, że zielona herbata w ciąży jest dobrą opcją dla tych osób, które potrzebują porannego pobudzenia, ale jednocześnie chcą w tym czasie zrezygnować z picia kawy. Pobudzenie będące skutkiem wypicia filiżanki herbaty utrzymuje się znacznie dłużej niż to, które zapewnia kawa. To z kolei sprawia, że pijąc zieloną herbatę, dostarczamy do organizmu mniej kofeiny, którą należy ograniczyć w czasie ciąży.

Zielona herbata a kwas foliowy

Kwestią, która sprawia, że część specjalistów odradza picie dużych ilości zielonej herbaty w ciąży, jest jej wpływ na poziom kwasu foliowego w organizmie. Jest to związek szczególnie potrzebny w pierwszym trymestrze ciąży, gdy rozwija się cewa nerwowa. Dostarczanie kwasu foliowego w diecie umożliwia prawidłowy rozwój cewy, a co za tym idzie – zapobiega powstawaniu poważnych wad rozwojowych.

Zielona herbata zmniejsza wchłanianie tego składnika. Oczywiście nie eliminuje go całkowicie, ale osoby lubiące ten napój powinny mieć na uwadze, by pić go w rozsądnych ilościach – maksymalnie dwie filiżanki dziennie. Na ten aspekt powinny zwrócić uwagę także osoby, które dopiero planują ciążę i dbają o podaż kwasu foliowego w diecie.

Chcąc pić zieloną herbatę w ciąży, warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który najlepiej zna stan zdrowia pacjentki. W niektórych przypadkach może on bowiem zalecić całkowitą rezygnację również ze stosunkowo łagodnych używek, jakimi są czerwona i zielona herbata w ciąży.

Zielona herbata w ciąży – o czym należy pamiętać?

Podsumowując, zielona herbata w ciąży zdecydowanie nie może być określona jako produkt szkodliwy. Jednak pijąc ją, należy mieć na uwadze kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim, wpływa na ograniczenie wchłaniania niektórych składników odżywczych z pożywienia, w tym szczególnie cennego kwasu foliowego. Z tego powodu można pić najwyżej dwie filiżanki tego napoju dziennie. Dodatkowo nie należy popijać nią posiłków – wtedy bowiem istnieje największe ryzyko, że utrudni wchłanianie kwasu foliowego oraz żelaza.

W razie jakichkolwiek wątpliwości, najlepiej skontaktować się ze swoim lekarzem. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnego stresu i mieć pewność, że ciąża rozwija się prawidłowo, a przyszła mama nie musi rezygnować z ulubionego napoju.