Data publikacji:

Jaki magnez w ciąży?

Ciąża to stan intensywnych zmian w organizmie, który potrzebuje wówczas szczególnego wsparcia. Jest ono ważne zarówno dla zdrowia kobiety, jak i rozwijającego się dziecka. Jednym z elementów, o które należy szczególnie zadbać, jest suplementacja witamin i minerałów, w tym magnezu. Na rynku dostępnych jest obecnie wiele minerałów z tym cennym pierwiastkiem. Często jednak przyszłe mamy nie wiedzą, na jaki z nich postawić. Dlatego też przyjrzyjmy się, jaki magnez w ciąży warto brać, jak go stosować i dlaczego jest to tak istotne.
kobieta w ciąży

Magnez w ciąży ma ogromne znaczenie dla zdrowia i samopoczucia przyszłej mamy, jak również prawidłowego rozwoju dziecka. Niedobory magnezu przyczyniają się do występowania wielu niepokojących i bardzo męczących dolegliwości, wśród których wymienić możemy bolesne skurcze łydek w ciąży, zmęczenie, osłabienie, problemy z koncentracją czy arytmię, bezsenność i bóle głowy. Zdarza się, że ciężarne, które mają niedobory magnezu, odczuwają również wzmożone nudności i cierpią z powodu wymiotów. Mówiąc o tym, po co stosować magnez w ciąży, nie sposób nie wspomnieć również o jego wpływie na dziecko. Pierwiastek ten bierze aktywny udział w rozwoju płodu - jest niezbędny między innymi do prawidłowego rozwijania się ośrodkowego układu nerwowego.

Optymalną jest oczywiście sytuacja, kiedy jesteśmy w stanie dostarczyć odpowiednie ilości magnezu poprzez dietę bogatą w produkty, takie jak orzechy, ziarna czy rośliny strączkowe. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Na szczęście możemy skorzystać z szerokiej oferty suplementów tworzonych z myślą o kobietach w ciąży.

Od kiedy i do kiedy brać magnez w ciąży?

Suplementowanie magnezu warto rozpocząć już w czasie starania się o dziecko, ponieważ styl życia większości z nas sprzyja wypłukiwaniu tego pierwiastka z organizmu (np. poprzez częste picie kawy). Kobieta przed ciążą potrzebuje około 4-12 mg na kilogram masy ciała. W czasie ciąży zapotrzebowanie na magnez zwiększa się nawet o 35%, szczególnie w czasie drugiego oraz trzeciego trymestru. Mówiąc więc o tym, do kiedy brać magnez w ciąży, możemy stwierdzić, że suplementację warto prowadzić przez cały jej okres. Warto w tym miejscu nadmienić również, że preparaty z magnezem nie powinny być jedynym jego źródłem. Niezwykle istotna jest również odpowiednia dieta.

Jaki magnez w ciąży wybrać?

Jak wspominaliśmy, wybór preparatów z magnezem dla kobiet w ciąży jest obecnie bardzo różnorodny. Jaki magnez więc wybrać? Wszystko zależy oczywiście od preferencji danej kobiety, ponieważ suplementować możemy wyłącznie magnez, jak i połączyć go z innymi ważnymi dla zdrowia kobiety i płodu substancjami (np. z żelazem czy kwasem foliowym). Niemniej jednak ważne jest, aby wybierać taki magnez dla kobiet w ciąży, który zawiera związki wysoko przyswajalne. Tylko wówczas będzie on skutecznie eliminował takie dolegliwości, jak bolesne skurcze łydek w ciąży.

Niestety, znaczna większość preparatów zawiera związki słabo przyswajalne, takie jak tlenek, węglan czy chlorek. O wiele lepszym wyborem będą za to preparaty zawierające w swoim składzie cytrynian magnezu. Ciekawą propozycją są również preparaty, które poza związkami magnezu zawierają również witaminę B6, która nie tylko ułatwia jego wchłanianie przez organizm, ale również wspiera utrzymywanie poziomu magnezu na wysokim poziomie.

Poszukując idealnie dopasowanych do swoich potrzeb suplementów, przyszłe mamy nie powinny bać się konsultować z lekarzem ginekologiem prowadzącym ciążę. Pomóc może również farmaceuta, który podpowie przyszłej mamie, który z preparatów zawiera związki wysoko przyswajalne.

Autorka: Kamila Łada