Data modyfikacji:

Ślubne przesądy

Autor: Agnieszka Stefaniak-Zubko

Bajkowy ślub, niezapomniane wesele do białego rana, a potem wspaniałe życie we dwoje. O takim scenariuszu marzy niemal każda para. Nawet niezbyt przesądne osoby, przygotowując się do tego wyjątkowego dnia, wolą nie płoszyć szczęścia i stosują się często do przeróżnych zasad, które mają im zapewnić powodzenie w małżeństwie.

 

ślub, przesądy ślubne, para młoda

 

Przesądy - skąd się wzięły?

Przesądy wywodzą się z wierzeń i ludowych obrzędów. Część z nich znana jest powszechnie, inne są znane tylko w niektórych regionach kraju. Dobrym tego przykładem jest popularne na Śląsku tłuczenie porcelany na progu domu panny młodej. Przyszła żona, chcąc zagwarantować sobie pomyślność w małżeństwie musi posprzątać naczynia. 

Przesądów i dobrych rad dla narzeczonych jest wiele. Wybraliśmy spośród nich podstawowy zestaw, który nawet jeśli nie pomoże, to z pewnością nie zaszkodzi szczęściu na nowej drodze życia.

 

Przygotowania do ślubu

Wyznaczenie daty

W nazwie miesiąca, w którym ma odbyć się uroczystość, powinna być litera „r”. Wróży  to harmonię i trwałość związku. Idealny czas to święta Bożego Narodzenia, Wielkanoc i karnawał. Ślub w maju, czy listopadzie to nie niezbyt dobry pomysł. 

 

Dzień i godzina ślubu

Są lepsze i gorsze dni tygodnia na tę najważniejszą w życiu uroczystość. Według tradycji poniedziałek gwarantuje pannie młodej zdrowie, wtorek zwiastuje bogactwo, środa sprzyja powodzeniu, czwartek przyniesie straty, a piątek łączy się z cierpieniem. Sobota to dzień zmiennego szczęścia, za to niedziela wróży udane małżeństwo. Uwaga! Przekładanie daty ślubu to niemal pewne nieszczęście.

 

Strój młodej pary

Koszulę dla pana młodego powinna kupić jego przyszła żona, natomiast narzeczony powinien zapłacić za buty wybranki. Zgodnie z tradycją pan młody nie może przed ślubem oglądać przyszłej żony w weselnej sukni. Ona zaś powinna zakładać ślubny strój tylko do krawieckich przymiarek. Jeśli młodsze siostry panny młodej chcą kiedykolwiek znaleźć męża również muszą oprzeć się pokusie zakładania nie swojej sukni.

 

Bukiet panny młodej

Z róż w ślubnej wiązance trzeba wcześniej usunąć kolce. Kompozycja kwiatowa z hiacyntami, symbolizować będzie przywiązanie.



Wielki dzień

Nawet gdy nowożeńcy mieszkają ze sobą przed ślubem, tę ostatnią noc powinni spędzić w swoich rodzinnych domach i zobaczyć się ze sobą dopiero na ślubnym kobiercu. Jeśli panna młoda dzień przed weselem wystawi swoje buty na parapet, nałapie do nich szczęścia, a przy okazji zagwarantuje dobrą pogodę w tym wyjątkowym dniu.

 

Coś niebieskiego

Idąc do ołtarza przyszła żona powinna mieć na sobie coś białego, symbolizującego czystość i wierność, coś używanego, aby zapewnić sobie wsparcie bliskich i coś pożyczonego, jako gwarancję dobrych stosunków z teściami. Coś niebieskiego zagwarantować ma wierność męża i potomstwo. Dobrze jest włożyć do bucika monetę. O pieniądze w kieszeni powinien zadbać także przyszły mąż – to wróżba dostatniego życia. 

 

Uwaga na welon

Próg kościoła lub urzędu stanu cywilnego panna młoda musi przekroczyć prawą nogą. Jeśli ma długi welon, pod żadnym pozorem nie powinna obracać się i sprawdzać, czy dobrze się układa. W takich przypadkach pomóc może druhna.

 

Pamiętajcie o obrączkach

Młodzi absolutnie nie powinni zawracać do domu, nawet jeśli zapomną o obrączkach. Lepiej poprosić rodzinę, żeby je przywiozła. Jeśli zdarzy się, że podczas uroczystości obrączki upadną, to również nie narzeczeni powinni się po nie schylać, ale ksiądz, urzędnik lub świadek.

 

Już po wszystkim

Kiedy po zakończeniu ceremonii ślubnej młoda para wychodzi przed kościół lub urząd, goście na znak pomyślności obsypują ją ryżem oraz drobnymi monetami. Ten z małżonków, który szybciej pozbiera pieniądze, będzie decydował o rodzinnym budżecie. Jeśli panna młoda w drodze spod ołtarza potknie się, wróży to nieszczęście, ale jeśli  nadepnie męża to znak, że będzie trzymać go „pod pantoflem”.

Gdy pan młody przeniesie żonę przez próg domu lub sali weselnej długie, pomyślne życie jest niemal gwarantowane! 

 

To tylko część bogatego zbioru przesądów i obrzędów ślubnych. Znacie jeszcze inne, najlepiej takie, które na 100 procent przyniosą szczęście młodej parze?

 

 

Zdjęcie: Fotolia by © chinatiger Steinhagen All right reserved


Autor

Agnieszka Stefaniak-Zubko

Miłośniczka internetu i public relations. Zawodowo współtwórczyni lokalnej marki Zagłębiarki – dobry design rodem z Zagłębia Dąbrowskiego, dziennikarka, copywriterka i konsultantka  w zakresie social media. Prywatnie żona, mama dwójki dzieci i dwóch kotów. Wierzy, że rodzina dodaje skrzydeł do realizowania pasji, a liczba rosnących obowiązków, rozciąga 24-godzinny dzień do nieskończoności

Komentarze
16-10-2017
Ocena:
a ja w ogóle nie pamiętałam o tych przesądach kiedy brałam ślub.
21-08-2017
Ocena:
aż dziw że ludzie jeszcze w to wierzą. Ale zabawnie poczytać
15-08-2017
Ocena:
ha ha, no tośmy sobie datę wybrali idealną - 16 maj ;)
01-08-2017
Ocena:
jeśli brać to na poważnie to moje małżeństwo będzie pasmem katastrof ;)
para w łóżku

Ból podczas stosunku po porodzie – co to oznacza?

2022-07-04
Ból podczas stosunku po porodzie to dość często występująca przypadłość, która może wystąpić zarówno u kobiet, które rodziły w sposób naturalny, jak i tych, które przeszły cesarskie cięcie. Zazwyczaj przyczyną dolegliwości są zawirowania hormonalne i wynikające z nich niedostateczne nawilżenie pochwy, w rzadszych przypadkach – źle zagojona rana. Jeśli i ty odczuwasz dolegliwości bólowe w tracie współżycia, dowiedz się, jak możesz pokonać ten problem i kiedy udać się do lekarza.
ślub

Ślub konkordatowy - jakie dokumenty są potrzebne i do kiedy zgłosić się do Urzędu Stanu Cywilnego?

2021-05-19
Ślub to uwiecznienie miłości i zadeklarowanie chęci bycia razem. Młodzi ludzie, którzy pragną spędzić wspólnie resztę życia, powinni sformalizować swój związek. Do wyboru mają kilka opcji, tzn. ślub cywilny, ślub kościelny lub ślub konkordatowy. Właśnie to ostatnie rozwiązanie jest najbardziej popularne, łączy w sobie dwie pozostałe opcje. Na czym polega ślub konkordatowy i jakie formalności należy załatwić?
kobieta

Jak sobie poradzić ze zdradą emocjonalną?

2021-05-12
Zdrada w związku najczęściej kojarzy się ze zdradą fizyczną, która ma związek z cielesną bliskością z inną osobą niż partner czy partnerka. Ale to nie jedyny rodzaj zdrady. Równie niebezpieczna i często kończąca się rozstaniem jest zdrada emocjonalna. Jak sobie poradzić z tym zjawiskiem, na czym polega i czy można ją wybaczyć?
kalendarz

Ślub i wesele krok po kroku, czyli kalendarz młodej pary

2021-04-10
Ślub i wesele to niezwykle ważne wydarzenia w życiu każdej pary, która decyduje się na ten krok. Nic więc dziwnego, że chcemy, aby był to dzień wyjątkowy. Aby mogło tak być, konieczne jest zadbanie o wiele szczegółów i kwestii. Warto więc wiedzieć, jak planować ślub krok po kroku, by nie zapomnieć o wszystkich ważnych elementach organizacji tego wydarzenia. Kiedy zacząć zajmować się poszczególnymi kwestiami? Odpowiedzmy na to pytanie.
W każdym związku zdarzają się kryzysy. Jak sobie z nimi pora

Rodzaje kryzysów w związku. Etapy związku

2021-03-03
Czy Wasza miłość ma szansę przetrwać? Czy przeżyjecie kryzys? Sprawdź jakie etapy występują w związku, ile i jakie kryzysy mogą się pojawić na Waszej drodze.
Złamane serce zawsze boli. Skąd się bierze rozwód i jakie są

Najczęstsze przyczyny rozwodów w Polsce

2021-03-02
Liczba rozwodów w Polsce rośnie z roku na rok. Sprawdź dlaczego ludzie się rozwodzą, jakie są najczęstsze przyczyny rozpadu małżeństwa i jak znaleźć receptę na trwały związek.
Jak wygląda mapa erotyczna męskiego ciała, gdzie szukać męsk

Strefy erogenne u mężczyzn, czyli jak podniecić faceta

2021-02-26
Sprawdź jak podniecić chłopaka, gdzie umiejscowione są najważniejsze strefy erogenne u mężczyzn, jak znaleźć męski punkt g. Słowem odkrywamy tajniki sztuki kochania i podniecania męskiego ciała.