Rozwój dwulatka

Wybierz miesiąc życia dziecka

14. miesiąc życia

Twoje dziecko właśnie skończyło 13. miesiąc życia. Maluszek świetnie się rozwija i każdego dnia osiąga kolejne sukcesy. Choruje znacznie mniej niż przed pierwszymi urodzinami, gdyż jego układ odpornościowy lepiej radzi sobie z infekcjami. Dzielnie stawia czoła nowym wyzwaniom i pragnie być samodzielny.

 

14_MSC_zycia_duze

 

14-miesięczne dziecko stara się być bardzo samodzielne. Protestuje, bo chce samo jeść, wybierać ubranka, decydować w którą stronę pójdzie i bardzo się złości· gdy go ktoś· nie zrozumienie lub· coś mu się nie uda.

 

Rozwój intelektualny - mowa

Roczniak wyraźnie mówi: "mama", "tata" i regularnie uczy się nowych jedno i dwusylabowych słów. Jednakże czasami zdarza się tak, że mała gaduła nagle ucichnie i przestaje ćwiczyć mowę. To normalne. Maluszek ma teraz inne zajęcia, na które odwracają jego uwagę np. musi poćwiczyć chodzenie.

14-miesięcznego brzdąca wszystko interesuje. Musi spróbować, dotknąć i polizać. Choć to problematyczne nie ograniczajcie nadto jego swobody. W ten właśnie sposób dziecko poznaje świat. Jedyne co możecie zrobić to mieć go ciągle na oku i stworzyć mu bezpieczny dom.

 

Rozwój fizyczny - chodzenie

Maluszek coraz pewniej stawia kroki. Choć czasem przytrzymuje się podczas chodzenia potrafi pokonać dystans kilku metrów. Czasami gdy się bardzo śpieszy zaczyna raczkować (tę sprawność już opanował do perfekcji), a gdy dojdzie do celu wstaje na nogi.

 

Dieta 14-miesięcznego dziecka

14-miesięczne dziecko zna już większość smaków. Wraz z ukończeniem pierwszego roku jego dieta rozszerzyła się o nowe produkty. Warto jednak nadal zachować ostrożność, a kolejne nowości wprowadzać pojedynczo i obserwować, czy nie wystąpiła żadna reakcja alergiczna.

Choć maluszek może jeszcze kiepsko radzić sobie ze sztućcami pozwólcie mu na samodzielne jedzenie. Dziecko choć umorusane na pewno będzie bardzo szczęśliwie i dumne ze swoich poczynań.

Posiłki nie powinny mieś już konsystencji papki. Aby zgryz rozwijał się prawidłowo maluch musi coraz więcej gryźć i żuć.

Pamiętajcie także, że małe dzieci dokładnie wiedzą ile jedzenia potrzebują. Jeśli maluszek jest niejadkiem, ale prawidłowo się rozwija, jest wesoły, energiczny, nie traci na wadze i znajduje się w odpowiednim miejscu siatki centylowej nie ma powodów do zmartwień.

 

Rozwój społeczny - współpraca

Maluszek zaczyna współpracować z innymi ludźmi. Rozumie proste polecenia i bardzo chętnie 'pomaga' dorosłym. Będzie z siebie bardzo dumny, gdy poproszony o podanie piłeczki zaniesie ją tacie. Potrafi także komunikując się z rodzicami sygnalizować swoje potrzeby.

 

Rady na ten miesiąc:

Umówcie się na szczepienia. W tym miesiącu maluszek powinien dostać szczepionkę przeciwko odrze, śwince i różyczce. Możecie także dokonać płatnego szczepienia przeciwko ospie wietrznej, pneumokokom, meningokokom. Wspólnie z pediatrą oceńcie, na co warto malucha uodpornić.

Właśnie teraz najprawdopodobniej Waszego maluszka czeka nieprzyjemne wyżynanie największych zębów - pierwszych trzonowców mlecznych (tzw. czwórek). Oczywiście jedne dzieci przechodzą to wcześniej, drugie później, u jednych ból jest duży, u innych przebiega to łagodnie. Ale jeśli trzonowce postanowiły wyjść, okażcie dziecku więcej cierpliwości. To naprawdę może bardzo boleć.

Wykażcie cierpliwość i zrozumienie gdy dziecko chce jeść samo

Przynajmniej dwa razy dziennie myjcie dziecku zęby

Spróbujcie zachęcić dziecko do picia z kubka. Picie z butelki sprzyja wadom zgryzu i przede wszystkim może przyczynić się do powstania·próchnicy butelkowej.

 


 

* Należy mieć na uwadze, że każde dziecko rozwija się w indywidualny sposób. Umiejętności przypisane odpowiedniemu wiekowi są jedynie statystyczną średnią

Komentarze
Dodaj komentarz
Luty 18, 2018
Głupie jesteś kobiety to przez takie jak Wy co nie chcą szczepic powracają choroby których od dawna nie mieliśmy.
Luty 9, 2018
Moje dziecko szczepie od samego początku i wgl nie choruje bardzo dobrze się rozwija to jest wszystkich rodzicow indywidualna sprawa więc w czym macie problem??
Styczeń 12, 2018
Czy wszędzie muszą pisać o tych j.... Ch szczepieniach? Gdzie nie wejdę poczytać o rozwoju dziecka to muszą dopisać o nich. A społeczeństwo jak cielaki dają się nabierać i krzywdza swoje dzieci
Listopad 12, 2017
Noo te szczepienia ....! To przegięcie!!
Maj 18, 2017
Ciekawy. Dziecko uczy sie widac ze spostrzega inne osoby probuje sie kontaktowac i to spoleczne zachowanie. Nie wiem co mama miala na mysli. Szczepienia to chyba normalne ze pisza jak ktos chce szczepi a jak nie to nie.
Styczeń 30, 2017
A te szczepienia to art na zamwóienie?