Data modyfikacji:

Rozwój dwulatka

Wybierz miesiąc życia dziecka:

16. miesiąc życia

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Dziecko udoskonaliło już umiejętność chodzenia. Biega, skacze, kuca, kopie i tańczy, a wykonując te wszystkie niezwykłe ewolucje jest z siebie bardzo dumny. Uważajcie, bo 16-miesięczne dziecko musi wszędzie wejść, wszystko zobaczyć i wszystkiego dotknąć.

 

msc_550

 

Po 15. miesiącu życia Wasze maleństwo z dnia na dzień robi ogromne postępy. Właśnie zaczyna się dość trudny okres. Bowiem wielkimi krokami zbliżacie się do buntu dwulatka.

 

Rozwój intelektualny - komunikacja

16 miesięczne dziecko rozumie większość poleceń i wykonuje je z wielką radością. Z uśmiechem na ustach wyrzuca pieluchę, wkłada miseczkę do zlewu, czy chowa brudne spodnie do pralki. Rośnie z niego mały pomocnik. Dając mu proste zadania do wykonania uczycie go współdziałania.

Doskonale rozumie pojęcia 'tak' i 'nie'. Kiwając głową sygnalizuje, czy się na coś zgadza, czy jest niechętny. Dajcie mu odczuć że też ma wpływ na to co dzieje się dookoła. Pytajcie go o zdanie, wspólnie ustalajcie plan dnia.

W dalszym ciągu 16 miesięczne dziecko zdecydowanie więcej rozumie, niż potrafi powiedzieć. Na razie używa pojedynczych słów, często znanych tylko sobie. Starajcie się rozmawiać z nim normalnie, bez udziwnień. Maluch doskonale wie co to obiad, czy sok. Nie ma potrzeby używania określeń typu 'am, am'.

Podczas rozmowy dajcie mu czas na reakcję. Chwilkę potrwa zanim dziecko zwerbalizuje swoje myśli.

Choć Wasza pociecha jest już całkiem duża nadal nie rozumie, co znaczy 'porządek w pokoju', ale doskonale wie co oznacza 'odłóż autko na półkę', czy też 'podnieść książeczkę z podłogi'.

Mimo, że rozumie polecenia typu 'Krzysiu nie wychodź na ulicę' to nadal nie wie dlaczego ma tego nie robić. Nie umie ocenić ryzyka nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji swoich działań.



Rozwój fizyczny - zabawa

Na tym etapie rozwoju maluszek bardzo lubi zabawy, które wymagają precyzyjnych ruchów. Uwielbia przesypywać i przelewać. Nie ma nic fajniejszego niż zabawa wodą, którą można lać, dolewać i rozlewać.

 

Dieta 16-miesięcznego dziecka

Dziecko je samodzielnie i coraz lepiej radzi sobie z gryzieniem. Jednakże zaabsorbowane nowymi umiejętnościami może mieć nieco mniejszy apetyt.

 

Rozwój społeczny - współodczuwanie

W małym dziecku budzi się empatia. Rozumie pewne emocje, współodczuwa. Zapewne ma swoją ukochaną zabawkę - pluszaka z którym nie chce się rozstać, za którym tęskni, którego kocha.

Oprócz tego, że czytanie poszerza zasób słów i rozwija wyobraźnię to przede wszystkim daje dziecku tak bardzo dla niego ważne poczucie bliskości z ukochanym rodzicem. Chwile spędzone z mamą lub tatą są bezcenne.



Rady na ten miesiąc:

Nie zmuszajcie dziecka do jedzenia.

Dbajcie, aby dieta dziecka była urozmaicona.

Zapewnijcie dziecku w ciągu dnia odpoczynek.

Pamiętajcie, że 16-miesięczne dziecko doskonale rozróżnia emocje. Rozumie, że gdy mama płacze to jest smutna, bo się coś stało. W takich sytuacjach nie ma sensu udawać, że wszystko jest dobrze.

 


 

* Należy mieć na uwadze, że każde dziecko rozwija się w indywidualny sposób. Umiejętności przypisane odpowiedniemu wiekowi są jedynie statystyczną średnią


Autor

Komentarze
24-08-2020
Ocena:
My odstawiliśmy smoka dzięki książeczce kicia kocia pa pa smoczku. Córeczka miała 14 miesięcy
24-02-2017
Ocena:
Podobno najlepszym sposobem na odstawienie od smoka jest ucinanie go po troche...co kilka dni po pol cm...w koncu prawie nic nie zostanie i dziecko samo wyrzuci smoczka...u moich znajomych to zdalo egzamin w bardzo krotkim czasie...
28-11-2016
Ocena:
Paulina, ja się ustosunkowałam do tego, co było w artykule, że to ostatni dzwonek na oduczanie. Zgadzam się z Tobą, że to jeszcze dziecko (i to malutkie :) ), ale około 2r.ż. chcielibyśmy odstawić smoka. Dla synka pełnią szczęścia jest smok + ulubiona przytulanka, nie dało się odjąć smoka ;) Natomiast w dzień, jak się dobrze bawi, to nie potrzebuje smoczka tak bardzo.
24-11-2016
Ocena:
Aniu a może synek ma jakąś ulubioną kolorową przytulankę lub pieluszke? To może pomogłoby odwrócić jego uwagę:) ? Albo stopniowo jakoś zabierać - najpierw na godzinę, później wydłużać ten czas... zająć go czymś.Również jestem mama 16miesięcznej dziewczynki, która w ogóle nie chciała smoczka :)Kupując wyprawkę przed narodzinami zaopatrzyłam się w parę slicznych smoczków...I od początku wypychała języczkiem. A bardzo zależy Wam na tym żeby oduczyć synka?To jeszcze dziecko :) i skoro lubi i jest szczęśliwy ze smoczkiem to niech ma.Nie ma co stresować chłopaka :) Jest sporo przeciwników dawania smoka...Ale ja nie widzę w tym nic złego - każdy ma swoje zdanie :)
24-11-2016
Ocena:
Powiedzcie mi zatem, proszę, jak oduczyć smoczka 16miesięczne dziecko? Myśmy z mężem próbowali, ale dzień wówczas był okrutny i płaczliwy, a o pójściu spać nie było mowy. Synek płakał z tak ogromnym smutkiem, że po kilkudziesięciu minutach zrezygnowaliśmy. Stwierdziliśmy, że poczekamy, aż będzie dało się z nim dogadać, może do 2lat?
11-04-2016
Ocena:
Moj synek ma 16 miesiecy a zachowuje sie calkiem inaczej niz takie dzieci nie chce ukladac klockow nie ma ulubionej zabawki ktora karmi itd. Zq to ma swoj swiat ciezko by wykonal jakies polecenie martwi to mnie bardzo a z drugiej strony ma takie dni ze przyjdzie z pilka by sie z nim bawic nie wiem co robic gdzie sie zgłosić z takim dzieckiem?
15-12-2014
Ocena:
Proponuję zastosować, któryś z pomysłów: http://dzidziusiowo.pl/mamy-dziecko/niemowlak/2138-5-praktycznych-porad-jak-przetrwac-zabkowanie-niemowlakaMam nadzieję, że pomoże :)
13-12-2014
Ocena:
Pomocy nic nie pomaga na zabkowanie chodzi spac o 1;00 ma16miesiecy jak pomoc