Data modyfikacji:

Rozwój dwulatka

Wybierz miesiąc życia dziecka:

17. miesiąc życia

Autor: Anna Marszałek

Wasze prawie półtoraroczne dziecko jest nie do poznania. Z pieszczocha i słodkiego aniołka zmienił się w małego furiata. Krzyczy, tupie, urządza awantury. Spokojnie! To minie. Tylko kiedy?

 

17msc_550

 

17-miesięczne dziecko właśnie zauważyło, że jest jednostką odrębną i sam chce decydować o wszystkim. Za nic ma zakazy rodziców. Ma być tak jak on chce, a 'nie' jest zdecydowanie jego ulubionym słowem. Uwaga bunt dwulatka zbliża się bardzo wielkimi krokami.

Rozwój intelektualny - poczucie humoru

Po 16. miesiącu życia dziecko używa już kilkunastu słów dźwiękonaśladowczych i rozumie kilka dwusylabowych. Biega krzycząc 'co to?' Musicie uzbroić się w cierpliwość i spokojnie odpowiadać na jego pytania. To co dla Was oczywiste dla Waszego maluszka jest wielką zagadką.

U 17-miesięcznego dziecka pojawia się poczucie humoru. Proste żarty potrafią wywołać u niego salwy śmiechu, a żeby uszczęśliwić malucha wystarczy np. nazwać ucho noskiem.



Rozwój fizyczny - nowe umiejętności

Szkrab uczy się teraz nowych sztuczek. Umie naśladować zwierzątka, zwinąć język w rulonik i jest wręcz zachwycony, gdy może być w centrum uwagi. Uwielbia być podziwiany.

Jest też coraz silniejszy i bardziej ruchliwy. Lubi wspinać się na schody, łóżko i wszystko to na co może wchodzić i schodzić. Upewnijcie się, czy meble w  domu są stabilne i czy wspinający się maluch nie przewróci ich na siebie.

Właśnie teraz u Waszego dziecka intensywnie rozwija się mała i duża motoryka, a także doskonali się koordynacja wzrokowo-ruchowa. Zachęcajcie je do nowych zabaw i ćwiczcie z nim.

 

Rozwój społeczny - bunt dwulatka

Dziecko pielęgnuje swą odrębność i chce być niezależne. U  prawie półtorarocznego dziecka pojawia się bunt dwulatka. Dla malucha 'Nie' oznacza, że może mieć własne zdanie, Zauważa też, że gdy rodzicom na czymś zależy, a on odmówi (np. zjedzenia obiadu) to stają się drażliwi, ale i poświęcają mu zdecydowanie więcej uwagi. Wasza reakcja na negację powinna być więc spokojna, aby maluch poczuł, że mimo, że liczycie się z jego zdaniem to jego sprzeciw nie jest decydujący.

Oczywiście istnieje duże prawdopodobieństwo, że spotykając się z rodzicielską stanowczością maluch będzie reagował awanturą, bo nie potrafi sobie radzić ze swoimi emocjami. Warto uczucia nazywać: "złość", "smutek", "żal" i akceptować. 

 


Zabawa półtorarocznego dziecka

17-miesięczne dziecko nadal bawi się obok innych dzieci, a nie razem z nimi. Od samych kolegów bardziej interesujące są ich zabawki i niestety to one są główną przyczyna konfliktów wśród dzieci.

Warto maluchom już w tym wieku pokazywać, że trzeba się dzielić tym co mamy, bawić razem, prosić o coś i przepraszać jeśli komuś zrobi się krzywdę.

Półtoraroczne dziecko zaczyna odczuwać sympatię i niechęć do różnych osób. Postarajcie się urozmaicić mu życie towarzyskie, opowiadajcie o znajomych mu osobach, oglądajcie zdjęcia. Wprowadźcie go w życie społeczne.

 

Rady na ten miesiąc:

Dajcie maluchowi możliwość wyboru. Niech zdecyduje, co woli zjeść, dokąd pójdziecie na spacer

Akceptujcie emocje dziecka nazywając je, rozmawiając o nich i wspierając dziecko w tych gorszych momentach

Nie przejmujcie się, jeśli maluch ma mniejszy apetyt. Nie zmuszajcie do jedzenia.

Weźcie głęboki oddech i uzbroicie się w cierpliwość. Bunt dwulatka kiedyś minie, a  dziecko wyrośnie z tego trudnego okresu.

 


 

* Należy mieć na uwadze, że każde dziecko rozwija się w indywidualny sposób. Umiejętności przypisane odpowiedniemu wiekowi są jedynie statystyczną średnią


Autor

Anna Marszałek

absolwentka pedagogiki, mama dwóch synów. Prowadzi zajęcia dla dzieci i wspiera rodziców przedszkolaków w problemach wychowawczych w placówce oraz w internecie. Lubi książki i seriale. Marzy o podróży na Sycylię.

Komentarze
30-08-2019
Ocena:
Bardzo dobry artykuł. Mój syn ma 16 i pół miesiąca. W zasadzie odkąd zaczęły mu wychodzić pierwsze zęby czyli gdzieś tak od 10 miesiąca był już krzykliwy wtedy gdy nie nosiliśmy go na rękach lub przestawaliśmy go zajmować zabawą (a nie było tego dużo bo w domu 4 osoby dorosłe i każdy dawał z siebie ile mógł). Z każdym miesiącem było po trochu gorzej, kumulacja nastąpiła ok 1 miesiąca temu, krzyczy jak coś chce a zawsze coś chce. Od 2 tygodni radzę sobie w ten sposób, że jak zaczyna piski/krzyki to albo podaję mu coś do picia albo do jedzenia, w efekcie dobrego najedzenia sie staje się spokojniejszy. Niech ma coś w rączce co może sobie skubać zębem jak to się mówi. Dzieco rośnie i potrzebuje naprawdę co chwilę coś przegryzać (jakieś pieczywo, słodka bułka, banan, jabłko, herbatniczek, kabanos, kawałek wędliny). Ja robię tak, że np. kotlecika kroję na mniejsze kawałeczki, kładę na tacce gdzieś w pobliżu gdzie przebywa najczęściej i podczas zabawy podaję mu albo sam sobie sięga jak spojrzy i jest w miarę znośnie. Bunt 2 latka można w ten sposób dobrze wyciszyć :-)
16-03-2018
Ocena:
mój syn ma prawie 17 miesięcy i już stanowczo wie czego chce, w jedzeniu jest wybredny i nawet jeśli zapropouje mu zupę której nie lubi badz np ziemniaki zapiekane z kurczakiem gotowanym to nie zje jeśli zaproponuje mu rybę bądź kurczaka smarzonego z ziemniakami gotowanymi to zje i to też w zależności od humoru... I ataki złości ze względu że czegoś mu niepozwole pojawiły się jak miał 15 miesięcy....wtedy odkrylismy że bardzo negatywnie reaguje na słowo nie: tupanie płakanie często wymuszone bez łez, stukanie głowa o cokolwiek co ciężko sama znosilam ale już troszkę wyrósł z obijania głowy chyba zauważył że później go boli ale ataki histerii dziecięcej dalej są jeśli czegoś chce i nie dostaje i na magiczne słowo nie.. Dalej karmię go piersią w nocy rano i wieczorem , z tym ze od kilku dni nie budzi się o 1 wszej nad ranem na karmienie :) po prawie 17stu miesiącach... Ale zobaczymy czy to na stałe Już zostanie...
21-01-2018
Ocena:
Mój syn ma skończone 16 m-cy i cały dzień (nie przesadzam) krzyczy. Nie potrafi jeszcze nic powiedzieć, ale ryk jaki z siebie wydaje przypomina małego tarzana. Głowa nam pęka, a on krzykiem reaguje w każdej sytuacji. Jak czegoś chce, jak nie chce, jak się cieszy, jak chce zmienić pieluche, w sklepie, w kąpieli, rano i wieczorem. Tylko jak śpi i coś pije jest cicho. Tak się komunikuje. Jeśli po tym okresie czeka mnie bunt dwulatka, to ja wyląduje w psychiatryku...Nie zgadzam się z poradami wyżej. Moje dziecko nie umie wybierać (jeszcze) a literatura wychowawcza mówi, że dawanie tak małemu dziecku wyboru stawia go w sytuacji strsującej i często przerasta. Dziecko powinno się uczyć, że mama teraz wie co jest dla niego lepsze, a wybór należy zostawić na późniejsze lata, gdy maluch będzie sobie zdawał sprawę z konsekwencji swojego działania.Poza tym każde dziecko rozwija się swoim tokiem, a chłopcy w stosunku do dziewczynek zostają chwilowo w tyle.
03-10-2016
Ocena:
My jakoś nie mamy jeszcze buntu 2 latka a mała ma 16 miesięcy. Oby jej to zostało ale jest grzeczna jak aniołek porostu dziecka nie ma. Nawet potrafi minąć dzień bez żadnego marudzenia.