Rozwój dwulatka

Wybierz miesiąc życia dziecka

18. miesiąc życia

Dziecko skończyło 17 miesięcy. Potrafi już pewnie chodzić, jest coraz sprawniejszy i świetnie panuje nad swoim ciałem. Wszystkie te umiejętności dodają mu pewności siebie. 18-miesięczne dziecko konsekwencje walczy o swoje racje.

 

golas_550

 

 

Rozwój intelektualny - mały odkrywca 

Półtoraroczne dziecko ma bardzo silną potrzebę poznawania świata i odkrywania nowości. Jedną z nich jest jego ciało, które bada z uwagą. Z zainteresowaniem dotyka swoich narządów płciowych. Nie zabraniajcie mu tego. Nie ma w tym podtekstu seksualnego. Dziecko jest ciekawe tych miejsc tak jak do niedawna było ciekawe rączek i nóżek.

Maluszek zna kilkanaście wyrazów. Umie powiedzieć: 'daj', 'pić', 'baba' itd. Świetnie naśladuje głosy zwierzaków. 18-miesięczne dziecko doskonale potrafi rozpoznać ojczysty język. Rozumie także wszystko, co się do niego mówi. Bez problemu potrafi wykonać złożone polecenia. 

Półtoraroczne dziecko stało się bardzo uważnym obserwatorem. Z dużym zaangażowaniem naśladuje rodzeństwo i dorosłych. 

Półtoraroczne dziecko zaczyna się interesować czynnościami manualnymi, to dobry moment na zakup pierwszych kredek, pierwsze zabawy z farbami czy ciastoliną.

 

Rozwój fizyczny

Dziecko z odwagą wspina się na drabinki i jest coraz odważniejsze na placu zabaw, potrafi podsunąć sobie krzesło i wejść na stół w domu. Choć dziecko jest już dość sprawne, to nie zawsze potrafi przewidzieć konsekwencje swoich czynów, a jego brawura może doprowadzić do upadków.

Dziecko w tym wieku roznosi swoje zabawki po całym domu. W ciągu paru minut potrafi zrobić niezłe pobojowisko. Spróbujcie już teraz uczyć go sprzątania po skończonej zabawie.

Wiele dzieci w tym wieku wykazuje zmniejszone zainteresowanie jedzeniem. Doskonale wie, co lubi, a czego nie i kiedy jest głodne. Nic na siłę. Jedyne co możecie zrobić to urozmaicić maluchowi dietę i zachęcać do jedzenia przygotowując talerz pełen kolorowych, świeżych i odżywczych·pyszności. Najlepszy sposób na niejadka? Odpuścić!

 

Rozwój społeczny - emocje

Dziecko wymaga wiele uwagi, pragnie uczestniczyć w życiu rodziny i robić wszystko to, co dorośli. Dosadnie pokazuje, czego chce.  Frustracje wyładowuje bijąc, gryząc, kopiąc i krzycząc. Takie zachowania nie świadczą o agresji czy konieczności wizyty u psychologa. Nauka radzenia sobie z negatywnymi emocjami to naturalna część życia i warto dziecko w tym wspierać. Najlepiej zrobimy nazywając emocje i wspierając dziecko w ich przeżywaniu. Negacja i karanie może mieć odwrotne do zamierzonych skutki.

Rady na ten miesiąc

Pamiętajcie o ostatnim szczepieniu na błonicę, tężec, krztusiec i polio.

Dziecko ma teraz mnóstwo energii. Aby ją rozładować codziennie wychodźcie na spacery także w chłodniejsze dni. Zimowy spacer sprawi dziecku mnóstwo frajdy i na pewno wyjdzie mu na zdrowie.

Jeśli i Wasze dziecko nie pozwala sobie zmienić pieluchy najlepiej zastąpcie ją szybszymi w obsłudze pieluchomajtkami.

Większość 18 miesięcznych dzieci właśnie przechodzi etap nieśmiałości. To normalne. Maluch nie czuje potrzeby obcowania z innymi osobami niż domownicy w których towarzystwie czuje się najlepiej.

Nie karmcie malucha na siłę. Nie biegajcie za nim z kawałkiem jabłka, kanapką, czy obiadkiem. Jego żołądek jest wielkości moreli i naprawdę dużo się tam nie mieści.

 


 

* Należy mieć na uwadze, że każde dziecko rozwija się w indywidualny sposób. Umiejętności przypisane odpowiedniemu wiekowi są jedynie statystyczną średnią

Komentarze
Dodaj komentarz
Październik 1, 2017
Wszystko się zgadza :)
Październik 16, 2016
Witam Mój synek Za 3 tygodnie skończy 18 miesięcy nie chce chwytac jedzenia w rękę ucieka ma odruch wymioty . Mówi tylko mama baba aja. Rozumie wszystko. Jak przekonać go do chwytania jedzenia?
Sierpień 2, 2016
Witam mam pytanie, moja corka nie wypiwiada zadnych slow, tylko papa, i nie zabardzo reaguje na imie, czy to jest normalne w takim wieku? Czy mam sie martwic?
Czerwiec 15, 2016
Tzn ze jak zdejmiemy pieluszke to juz nastepnej nie nakladamy? przynajmniej marta tak robi chyba bo twierdzi, ze wystarczy rozerwac. to moze ta swierza tez rozerwac a potem zwiazac albo tasma klejaca zakleic,hihi
Maj 23, 2016
Joasia nie trzeba ściągać całego ubrania przy ściąganiu pieluchomajtek...mają one taka opcje że się je rozrywa po bokach i dalej ściąga Jak normalne pieluchy. ... ;)
Grudzień 10, 2015
mam problem,moja wnuczka ma 18 mies. i ma tylko 4 zabki 2 przednie dolne i 2 przednie górne czy mam sie martwic
Listopad 6, 2015
Aby założyć pieluchomajtki to trzeba ściągnąć cały "dół".Ok jeśli jest to pora ciepła.W porze zimnej jednak praktyczniejsze są pieluszki. Ich zmiana wymaga tylko zsunięcia garderoby w okolice kolan. Używałam obu i takie jest moje zdanie.
Marzec 4, 2015
Oczywiście, już poprawione, dziękujemy :)
Luty 26, 2015
Siano KŁUJE w stópki, a KUJE to kowal ;)