Data modyfikacji:

Czy schylanie się w ciąży może zaszkodzić?

Schylanie się w ciąży jest jedną z tych czynności, których najlepiej unikać, zwłaszcza w ostatnich tygodniach przed porodem. Oczywiście jednorazowe pochylenie się przy sprzątaniu nie spowoduje natychmiastowego wystąpienia skurczów, niemniej należy mieć na uwadze, że przyjęcie takiej pozycji prowadzi do ucisku na płód. Do którego tygodnia ciąży można schylać się bez obaw i czy istnieją bezpieczniejsze alternatywy dla tej pozycji?
schylanie się w ciąży

Czy schylanie w ciąży może zaszkodzić dziecku?

Odpowiedź na pytanie, czy schylanie w ciąży może zaszkodzić dziecku, zależy od tego, na którym etapie ciąży się znajdujesz. Z pewnością nie jest to groźne w pierwszych kilkunastu tygodniach po zapłodnieniu. Wówczas zarodek/płód jest jeszcze bardzo mały, do tego otoczony jest wodami i chroniony przez liczne tkanki. Przede wszystkim jednak – z uwagi na jego mały rozmiar – nie grozi mu przyciśnięcie.
Schylanie się w ciąży w drugim trymestrze może już sprawiać przyszłej mamie pewien dyskomfort. To właśnie ta trudność ze swobodnym pochyleniem się jest sygnałem, że nie należy tego robić. Szczególnie odradza się schylanie w ciąży zaawansowanej, czyli w trzecim trymestrze. Brzuch jest wówczas bardzo duży, więc taka pozycja będzie jednoznaczna z uciskaniem dziecka.

Schylanie się w ciąży – kiedy jest wyjątkowo niebezpieczne?

O ile w zdrowo przebiegającej ciąży jednorazowe, szybkie schylanie się w ciąży nie powinno mieć żadnych negatywnych konsekwencji, o tyle w przypadku tzw. ciąży zagrożonej przyjęcie omawianej pozycji może skutkować nawet przedwczesnym porodem. Nie pochylaj się zatem, jeżeli:
  • lekarz kategorycznie nakazał ci leżeć (z przyzwoleniem na opuszczanie łóżka jedynie do toalety),
  • lekarz zalecił ci oszczędzający tryb życia z naciskiem na jak najczęstsze leżenie,
  • lekarz stwierdził obecność krwiaka w macicy,
  • zdiagnozowano u ciebie skrócenie szyjki macicy,
  • nosisz więcej niż jedno dziecko,
  • plamisz lub krwawisz,
  • istnieją inne okoliczności, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia poronienia albo porodu przedwczesnego.
Zasadniczo jakiekolwiek nieprawidłowości w przebiegu ciąży powinny skłonić cię do większej ostrożności. Unikaj długiego chodzenia bądź siedzenia, nie dźwigaj, zwracaj uwagę na sygnały wysyłane przez twoje ciało. W momencie, w którym czujesz bóle w podbrzuszu, gdy brzuch zaczyna być twardy albo gdy zaczyna boleć cię kręgosłup – koniecznie odpocznij.

Schylanie się w ciąży a zgaga

Nawet jeśli twoja ciąża przebiega prawidłowo, powinnaś unikać nadmiernego schylania się w ciąży. Przyjmowanie tej pozycji prowadzi bowiem do ucisku nie tylko na płód, ale również na żołądek. Na skutek gwałtownego pochylenia może dojść zatem do cofnięcia się treści żołądkowych oraz do pojawienia się uporczywej zgagi.

Schylanie w ciąży – jak go unikać?

Jak już wiesz, schylanie w ciąży – choć nie stanowi bardzo dużego zagrożenia, jest niewskazane. Na szczęście istnieje bardzo prosty sposób na podniesienie czegoś z podłogi – wystarczy tylko kucnąć z rozchylonymi nogami. Jeśli natomiast musisz np. zawiązać buty, usiądź na krześle, a na drugim ułóż stopę. Zrób to pod takim kątem, aby nie ugniatać brzucha.

Nacisk na brzuch – kiedy jeszcze do niego dochodzi?

Nie tylko schylanie się w ciąży może mieć swoje negatywne konsekwencje. Oto inne okoliczności, w czasie których może dojść do nadmiernego ucisku na brzuch:
  • Jazda autem z zapiętymi pasami – bez dedykowanego adaptera
Do ucisku na brzuch może dojść na skutek zapięcia się samochodowymi pasami bezpieczeństwa bez specjalnego adaptera. Adapter zmienia położenie pasa w taki sposób, aby przebiegał przez jeden bok ciała oraz między nogami. Dzięki temu nawet w przypadku stłuczki lub gwałtownego hamowania nie dochodzi do nacisku na brzuch.
  • Noszenie starszego dziecka
Noszenie starszego dziecka w ciąży nie tylko prowadzi do nadmiernego ucisku na brzuch – jest niewskazane również z uwagi na dźwigany ciężar. Jeśli dziecko potrzebuje twojej uwagi lub czułości, usiądź obok niego i wówczas je przytul, a na spacerach miej przy sobie wózek lub mały rowerek – pchacz. Nie noś również żadnych przedmiotów, których waga przekracza 5 kilogramów.
  • Przebywanie w tłumie
Do ucisku brzucha może dojść również w tłumie, na przykład w zatłoczonym autobusie. Nie miej oporów, aby w razie konieczności poprosić stojących obok ludzi o odsunięcie się. Ma to znaczenie również dlatego, ze w razie nagłego hamowania ktoś może na ciebie upaść.
  • Sen w niektórych pozycjach
Podobnie jak schylanie się w ciąży, tak i spanie na brzuchu jest bezpieczne tylko w pierwszych tygodniach odmiennego stanu. Później powinnaś spać na lewym boku. Spanie na prawym boku oraz na plecach może prowadzić do ucisku naczyń krwionośnych.
Uwaga! Jeśli w nocy obudzisz się np. na plecach, nie wpadaj w popłoch, tylko spokojnie zmień pozycję i ułóż się na lewym boku.
  • Seks w niektórych pozycjach
Do ucisku brzucha może dojść także w czasie seksu. W czasie zbliżenia intuicyjnie wyczujesz, w którym momencie nacisk jest zbyt duży – w tym momencie warto zmienić pozycję. Pod koniec ciąży większość par wybiera pozycje „na łyżeczki”, „na jeźdźca” albo „od tyłu” – wówczas nie dochodzi do uciskania brzucha, a przyszła mama może kontrolować głębokość penetracji.
  • Noszenie niektórych ubrań
Kiedy tylko przestaniesz mieścić się w swoje dotychczasowe ubrania, zakup odzież ciążową. To ważne, ponieważ noszenie zbyt ciasnych ubrań również powoduje nadmierny ucisk brzucha. Możesz też – opcjonalnie, dokupić specjalne adaptery do spodni ciążowych, które poszerzą obwód pasa.
Zdjęcie: Envato Elements
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.