Data publikacji:

Swędzenie pochwy w ciąży – co stosować?

swędzenie pochwy w ciąży
Swędzenie pochwy w ciąży, w związku z zachodzącymi zmianami hormonalnymi, pojawia się dość często i może być spowodowane różnymi czynnikami. Za świąd zwykle odpowiada nadmierna suchość, podrażnienie bądź zmiany w obrębie flory bakteryjnej. Zdarza się, że przyszła mama zmaga się również z infekcją intymną o podłożu bakteryjnym lub grzybiczym. W takich przypadkach warto wiedzieć, co stosować w sytuacji swędzenia pochwy w ciąży i czy domowe sposoby wystarczą.

Swędzenie pochwy w ciąży – przyczyny

Swędzenie pochwy jest najczęściej rezultatem zapalenia pochwy, które ma w ciąży sprzyjające warunki do rozwoju. Przede wszystkim odczyn pH jest bardziej zasadowy niż kwaśny, podwyższeniu ulegają wilgotność i temperatura. Warunki te ułatwiają patogenom rozwój, co skutkuje stanem zapalnym i świądem. Dodatkowo pojawia się zaczerwienienie, uporczywe pieczenie oraz ból okolic intymnych. Ryzyko pojawienia się infekcji intymnych wzrasta w przypadku cukrzycy, więc trzeba wtedy zachować szczególną czujność. Jednak zdarza się również, że swędzenie pochwy w ciąży jest jedynie skutkiem noszenia nieodpowiedniej, zbyt ciasnej bielizny. O podrażnienie wtedy nietrudno – ściśle przylegający do skóry materiał obciera ją, a niewielka przewiewność i dostęp powietrza zwiększają wilgotność okolic intymnych. Co więcej, świąd może być także wywoływany przez użycie bądź zmianę dotychczasowych, określonych kosmetyków, proszków czy środków do prania.
W przypadku swędzenia pochwy o podłożu bakteryjnym lub grzybiczym pojawiają się zwykle dodatkowe objawy:
  • grzybica pochwy – białe upławy o neutralnym zapachu i serowatej konsystencji, zaczerwienie pochwy, ból przy oddawaniu moczu, ból podczas stosunku, uszkodzenia (pęknięcie) błony śluzowej;
  • waginoza bakteryjna – nieprzyjemny zapach z pochwy, białawe upławy o rybim zapachu;
  • rzęsistek pochwowy bądź bakterie (Escherichia coli, paciorkowce) – do prawidłowego rozpoznania konieczne jest wykonanie posiewu wymazu z pochwy.
  • Co na infekcje intymne w ciąży?

    W przypadku pojawienia się pieczenia pochwy w ciąży, a zwłaszcza wraz z dodatkowymi objawami (ból, upławy czy pieczenie), należy skonsultować się z ginekologiem. Specjalista powinien zdecydować o odpowiednim leczeniu, czasami dopiero w oparciu o wynik posiewu wymazu bądź innych badań, na przykład określenie pH pochwy. Jeśli bowiem doszło do zakażenia bakteryjnego lub grzybiczego, domowe sposoby mogą przynieść tylko chwilową ulgę, a nie wyleczenie. Co więcej, nieleczone infekcja może skutkować nie tylko rozszerzeniem się zakażenia, ale nawet przeniesieniem patogenów w czasie porodu na dziecko. Leki na grzybicę (globulki lub kremy z preparatem przeciwgrzybiczym) są przeznaczone zwykle do stosowania miejscowego i nie mają one wpływu na dziecko. Natomiast w infekcjach bakteryjnych w ciąży zaleca się antybiotykoterapię, najczęściej również podawaną miejscowo.

    Swędzenie pochwy w ciąży – jak zapobiegać infekcjom?

    Kobieta w ciąży przede wszystkim powinna nosić wygodną, nieuciskającą, przewiewną, najlepiej bawełnianą bieliznę. Równie ważna jest dbałość o czystość i higienę miejsc intymnych poprzez dokładnie podmywanie preparatami o kwaśnym pH i osuszanie. W przypadku odczuwanej suchości pochwy warto sięgnąć po produkty nawilżające. Raczej niewskazane są kosmetyki perfumowane, które zwykle nasilają odczuwane dolegliwości. Można też sięgnąć po preparaty dopochwowe z pałeczkami kwasu mlekowego, zmniejszając ryzyko pojawienia się zakażeń. Domowe sposoby w przypadku swędzenia pochwy w ciąży warto zastosować, gdy jest wywołane normalnymi zmianami pH pochwy w czasie ciąży. Wtedy do kąpieli dodajemy sodę do pieczenia w proporcjach do uzyskania pasty. Taką mieszankę nakładamy na piekące miejsca. Co więcej, okazuje się, że sposobem zwalczania swędzenia pochwy jest odbycie stosunku płciowego z partnerem. Ponieważ męskie nasienie charakteryzuje się niższym poziomem pH, może skutecznie rozprawić się z kobiecą dolegliwością. Cały czas trzeba też pamiętać o podstawowych zasadach profilaktyki swędzenia pochwy w ciąży, między innymi po wypróżnieniu wycieranie odbytu w kierunku od przodu do tyłu, aby zapobiec ewentualnemu przedostaniu się bakterii z odbytu do pochwy. W kąpieli warto unikać stosowania płynów zapachowych, a dodać na przykład napar z rumianku.
    Dobrze jest mieć świadomość, że świąd pochwy w ciąży jest normalny i pojawia się dość często. Ważne jest jednak ustalenie jego przyczyny. O ile domowe sposoby przynoszą zwykle ulgę, o tyle w przypadku poważniejszego podłoża (bakteryjnego, grzybicznego) nie spowodują wyleczenia.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Anna Chmielewska