Data publikacji:

Witamina K dla noworodka. Czemu jest konieczna?

Podawanie witaminy K dzieciom zaraz po porodzie w większości państw to standard obowiązujący od wielu lat. Jeśli właśnie spodziewasz się dziecka, koniecznie przeczytaj, dlaczego podaje się witaminę K noworodkom i co może się stać, jeśli do tego nie dojdzie.

Witamina K dla noworodka. Czemu jest konieczna?

Witamina K i noworodek

Podanie witaminy K noworodkowi w postaci zastrzyku to zabieg, który przeprowadza się niemal natychmiast po urodzeniu. Nie każdy świeżo upieczony rodzic wie, jaki jest tego cel; znane są także przypadki par, które odmówiły podania witaminy K dziecku.

Tymczasem, witamina K w organizmie człowieka odgrywa niezmiernie ważną rolę. Pełni istotną funkcję w procesie hemostazy – zjawisku, dzięki któremu krew nie wylewa się z naczyń krwionośnych. Odpowiedni poziom witaminy K chroni dziecko przed śmiertelnie groźnymi zaburzeniami krzepnięcia, w tym wylewami.

Dlaczego niemowlęta potrzebują witaminy K?

Badania naukowe wskazują, że dzieci przychodzą na świat z bardzo niskim poziomem witaminy K w organizmie. Szacunkowo jest to jedynie 1/5 ilości, którą dysponuje dorosły człowiek. Dodatkowo w pierwszych dniach życia zawartość witaminy K w ciele dziecka drastycznie spada, co jest spowodowane ustaniem dostarczania substancji odżywczych przez organizm mamy. Właśnie z tego powodu należy podać ją maluszkowi jak najszybciej.

Witamina K u osób dorosłych magazynowana jest w wątrobie. Może być produkowana również przez florę bakteryjną jelit. Niestety, niedojrzały układ pokarmowy dzieci nie jest w stanie wytworzyć ilości witaminy K zapewniających skuteczną ochronę przed zaburzeniami krzepnięcia.

Czym grozi niedobór witaminy K u niemowlaka?

Zdarza się, że rodzice odmawiają podania witaminy K dziecku zaraz po narodzinach. Należy mieć jednak świadomość, że niedostarczenie jej może mieć tragiczne konsekwencje. Witamina K podawana jest noworodkom na całym świecie już od ponad 50 lat; zanim odkryto jej związek z przypadkami krwotoków, wiele dzieci umierało z powodu schorzenia określanego jako VKDB (Vitamin K Deficiency Bleeding). Wyróżnia się 3 formy tej choroby – wczesną, klasyczną oraz późną. Wczesna występuje w pierwszej dobie życia, klasyczna – między drugą a siódmą dobą, z kolei późna pomiędzy drugim tygodniem a szóstym miesiącem życia.

U niemowląt z niedoborem witaminy K najczęściej dochodzi do krwotoków w mózgu i narządach wewnętrznych. Występują również krwawienia do skóry oraz pępka.

Utworzenie z zastrzyków z witaminą K międzynarodowego standardu sprawiło, że liczba przypadków VDKB znacznie zmalała. Wciąż zdarzają się one u dzieci, których rodzice odmówili podania zastrzyku lub zdecydowali się na samodzielną suplementację doustną, która była prowadzona nierzetelnie.
Warto mieć na uwadze, że podawanie dzieciom witaminy K po narodzinach to nie nowa moda; pierwsze badania nad skłonnością noworodków do wylewów przeprowadzano już 100 lat temu. Odkrycie zależności pomiędzy witaminą K a skłonnością do zaburzeń krzepnięcia to ogromny przełom, który pozwolił na uratowanie tysięcy istnień.

Witamina K dla niemowląt w formie zastrzyku

Kontrowersje wśród rodziców wywołuje zwłaszcza forma podawania witaminy K. Dlaczego jest to akurat zastrzyk? Udowodniono, że witamina K w takiej postaci pozostaje w organizmie dziecka nawet przez 6 tygodni, skutecznie chroniąc je przed zaburzeniami krzepnięcia. Owszem, noworodkowi można podawać witaminę K także w formie doustnej, jednak jeśli jej suplementacja nie będzie prawidłowo kontynuowana, w pierwszym miesiącu niemal na pewno wystąpi jej niedobór.

Zastrzyki z witaminą K mogą przyjmować wszystkie noworodki poza tymi, które chorują na hemofilię. Niemniej jednak, dzieci te powinny jak najwcześniej rozpocząć suplementację doustną.

Witamina K dla dzieci karmionych piersią

Interesującą zależność w kwestii witaminy K wykazały badania na dzieciach karmionych naturalnie i sztucznie. Okazuje się, że maluchy karmione piersią są bardziej podatne na jej niedobory niż dzieci, którym podawane są mleczne mieszanki. Dzieci karmione mlekiem zastępczym mogą mieć nawet 100-krotnie wyższy poziom witaminy K niż te, którym podawane jest matczyne mleko! Wszystko dlatego, że mleko matki jest ubogie w witaminy, zaś mleko modyfikowane jest nimi wzbogacane.

Nie oznacza to oczywiście, że należy zrezygnować z karmienia piersią na rzecz mieszanek wzbogacanych witaminami. Najlepszym wyjściem będzie połączenie karmienia naturalnego z suplementacją witaminy K dla noworodka.

Witamina K dla noworodka – od kiedy podawać?

Nawet jeśli twoje dziecko otrzymało zastrzyk z witaminą K zaraz po urodzeniu, po upływie 6 tygodni warto suplementować ją doustnie. Lekarze zalecają, aby niemowlęta przyjmowały witaminę K do 3.-4. miesiąca życia, a więc okresu, w którym zaczynają próbować innego pożywienia niż pokarm matki. Rozszerzanie diety dziecka powoduje rozbudowę flory bakteryjnej jelit dziecka, wzmagając produkcję witaminy K w organizmie.

Pamiętaj, że suplementację witaminy K należy skonsultować z lekarzem pediatrą. Podawaj maluszkowi wyłącznie zalecane dawki preparatu.

W jakiej postaci noworodkom podaje się witaminę K? Zwykle są to krople, które łatwo można zaaplikować maluchowi do ust. Jeśli karmisz butelką, możesz wymieszać je z mlekiem.

Witamina K dla noworodka – zdrowy start

Pamiętaj, że podanie dziecku witaminy K w pierwszej dobie życia chroni je przed śmiertelnie groźnymi wylewami. Alternatywą dla zastrzyku jest suplementacja doustna, jednak wymaga ona od rodziców bardzo dużej dyscypliny. Maluch powinien przyjmować witaminę K do czasu, gdy zacznie spożywać inne produkty niż tylko mleko matki.

Autorka: Joanna Stanuch