Data modyfikacji:

Orgazm w połogu: czy jest to możliwe?

Czy orgazm w połogu jest bezpieczny? Orgazm łechtaczkowy w czasie połogu – ile po porodzie można rozpocząć współżycie? Orgazm w połogu – czy jest to możliwe? Odpowiadamy na te ważne pytania, gdyż wiele osób twierdzi, że pierwszy seks po porodzie jest właściwie jak pierwszy seks. Pełno w nim niewiadomych. Czas abstynencji po ciąży jest bardzo trudny zarówno dla kobiety, jak i dla mężczyzny. Więc z radością przyjmij wiadomość, że orgazm w czasie połogu jest do osiągnięcia.
Orgazm w połogu: czy jest to możliwe?

Orgazm w połogu: czy jest to możliwe?

Niektóre mamy nie chcą uprawiać seksu jeszcze długo po zakończeniu okresu połogu. Wiele powodów wynika ze zmęczenia, które nadchodzi wraz z (często bardzo trudną) opieką nad małym dzieckiem.
Połóg, czyli czas po porodzie, to wyjątkowy okres w życiu kobiety. Przez te 6–8 tygodni organizm młodej mamy regeneruje się po dziewięciu miesiącach wytężonej pracy, jaką wykonywał, by dziecko dobrze się rozwijało. Wielu lekarzy i położnych podkreśla, że przez pierwsze 6 tygodni po porodzie ściśle przeciwwskazane jest podejmowanie jakiejkolwiek aktywności seksualnej. Z jakiego powodu? Pochwa i krocze muszą się zrosnąć, a macica powrócić do swoich rozmiarów. Szyjka macicy powoli się zamyka. Ukrwienie narządów rodnych wraca do normy. 
Z tego wynika, że penetracja jest całkowicie zabroniona. Orgazm w połogu teoretycznie wydaje się więc nie do osiągniecie. Ale sprawdzamy, jak to się ma w praktyce (i zaleceniach), jeśli chodzi o orgazm łechtaczkowy w czasie połogu. 

Orgazm łechtaczkowy w połogu, czyli stymulacja łechtaczki w połogu

Penetracja przez pierwsze 6 tygodni po wydaniu na świat dziecka nie, ale stymulacja łechtaczki w połogu – tak. Nie istnieją przeciwwskazania medyczne co do stymulacji łechtaczki po porodzie. Z tym że orgazm łechtaczkowy w połogu może być dużo trudniejszy do osiągnięcia (niż było to przed zajściem w ciążę albo w czasie jej trwania), ale jest możliwy. Zalecenia są takie, aby stymulować łechtaczkę bez podrażniania okolicy wejścia do pochwy. Dlaczego? By potencjalnie nie uszkodzić regenerujących się tkanek oraz nie zaburzyć procesu gojenia. Co więcej – przezpochwowe kontakty seksualne mogą również tworzyć ryzyko infekcji dróg rodnych kobiety.

Orgazm w czasie połogu? A kobieta nie chce seksu!

Przyczyny braku ochoty na seks po porodzie u pań to rzecz częsta. U ich podstaw leży często niska samoocena młodych mam, które po porodzie czują się nieatrakcyjne (rozciągnięty brzuch, brak sił, nieprzespane noce, rozstępy na brzuchu, blizna po cięciu cesarskim). To mija. Czasem szybciej. Czasem wolniej. Potencjalny brak ochoty na seks u pań po ciąży może wynikać ze zmian hormonalnych – wzrostu prolaktyny (hormonu odpowiedzialnego za laktację) przy równoczesnym obniżeniu estrogenu. U świeżo upieczonych tatusiów też często obserwuje się niską ochotę na seks po tym, jak na świat przyjdzie dziecko. A to również za sprawą zmęczenia i… hormonów. U panów spada po porodzie poziom testosteronu, który odpowiada za ich chęć do aktywności łóżkowych.
Niesamowicie wartościowe ze strony panów jest pozytywne wsparcie partnerki w zaakceptowaniu „nowej ja”, ich czułość i delikatność. Już sama rozmowa na spokojnie (gdy dziecko śpi) buduje bliskość i powoduje większą chęć na zbliżenie seksualne.

Orgazm w okresie połogu – czy to bezpieczne?

Orgazm w połogu w żaden sposób nie zaszkodzi młodej mamie. Uważajcie jednak – tak jak wspominaliśmy wcześniej – aby podczas stymulacji nie dotykać wejścia do pochwy. Ograniczcie się jedynie do łechtaczki. Orgazm w 4 tygodniu połogu bezpiecznie uzyskasz jedynie przez stymulację łechtaczki. Jeśli po ciąży marzy ci się orgazm w trakcie połogu, to odczekaj minimum 6 tygodni po wydaniu na świat dziecka (nie ważne, czy rodziłaś przez cięcie cesarskie, czy siłami natury). Jeśli nadal nie jesteś gotowa, by podjąć aktywność seksualną, to odczekaj tyle czasu, ile będziesz potrzebowała. Nic na siłę.
Zalecenia położnych i ginekologów są takie, że po około 6 tygodniach po porodzie lub tak długo, jak kobieta uważa za stosowne, można zacząć normalnie współżyć. Seks po tym czasie nie powinien zaszkodzić kobiecie, a odpowiedź na pytanie, czy w czasie połogu można mieć orgazm, brzmi: tak.

Seks po porodzie – potrzeba dialogu o bliskości fizycznej

Pamiętasz swój pierwszy raz? Pamiętasz niepewność, która mu towarzyszyła? Ona pojawia się również w momencie chęci powrotu do aktywności seksualnej po porodzie, nie ważne, czy zastanawiasz się, czy w połogu można mieć orgazm, czy chodzi ci raczej o wykonanie malutkich kroków do ponownej bliskości cielesnej z partnerem. 
Dlatego rozmawiajcie. I nie ważne, kto pierwszy zacznie temat powrotu do seksu po porodzie. Ważne, by zapewnić partnera o swojej miłości i o wypływającej z niej chęci do powrotu bliskości fizycznej. 

Czy można mieć orgazm w połogu? Co się zmienia po ciąży? Czy czuć różnice?

Zdecydowana większość kobiet i mężczyzn nie czuje żadnej różnicy podczas zbliżenia, jeśli porównują doznania sprzed zajścia w ciąży, z okresu ciąży i z czasu po porodzie. Tuż po porodzie mięśnie mogą być rozciągnięte, ale każdego dnia wracają do swego dawnego kształtu. Pochwa też potrzebuje czasu, by obkurczyć się do swojej dawnej wielkości. Powstrzymajcie się od penetracji przez 6 tygodni po porodzie. 
Orgazm w połogu: czy jest to możliwe? Tak. Pierwsze 6 tygodni po porodzie to czas na poznawanie siebie od nowa i dogodny czas na orgazm łechtaczkowy w połogu. Wiele par przyznaje, że odkąd zostali rodzicami, współżycie daje im więcej radości niż dawniej! 
Zdjęcie: Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.