Data modyfikacji:

Dlaczego dziecko się nie obraca do porodu?

W ciągu życia płodowego dziecko wielokrotnie zmienia swoje ułożenie w brzuchu mamy – do około 34. tygodnia ciąży ma tyle miejsca, aby robić to swobodnie. Później, w ostatnich 4–6 tygodniach przed porodem, maluszek powinien już przyjąć pozycję odpowiednią do przyjścia na świat, czyli tę z główką skierowaną ku dołowi. Niestety nie zawsze tak się dzieje. Dlaczego dziecko nie obraca się do porodu, czy inne pozycje są wskazaniem do cesarskiego cięcia i czy można pomóc maluszkowi w ustawieniu się w odpowiedni sposób? Wyjaśniamy.
dziecko po porodzie

Jaka powinno być ułożone dziecko przed porodem?

Statystyki wskazują, że od 75% do 95% dzieci przed porodem ustawia się w macicy w prawidłowy sposób, czyli główką do dołu, z potylicą skierowaną do przodu ciała matki (ułożenie potylicowe przednie). Jest to najbardziej pożądane ułożenie, ponieważ w tym przypadku ryzyko komplikacji podczas porodu jest najmniejsze – dziecko stopniowo przesuwa się ku przodowi twardą potylicą, podczas gdy jego delikatna twarz jest chroniona.
Kiedy dziecko obraca się główką w dół, możliwe jest jego prawidłowe wstawienie się między kości miednicy, które tworzą wejście do kanału rodnego. Najczęściej dzieje się to mniej więcej w 37. tygodniu ciąży. Od tego momentu maluszek nie ma już możliwości przyjęcia innej pozycji.

Jakie inne pozycje może przyjąć płód?

Czasem zdarza się, że dziecko nie obraca się do porodu w odpowiedni sposób. Mniej korzystna pozycja to na przykład ułożenie potylicowe tylne – twarzą do przodowi ciała mamy, potylicą ku tyłowi. Gdy płód ustawia się w taki sposób, poród jest zazwyczaj wydłużony i bardziej bolesny, może też dojść do zaklinowania się główki w kanale rodnym.
Inna niepożądana pozycja to ułożenie miednicą do dołu i główką do góry albo ułożenie odgięciowe (główka nie jest przygięta do klatki piersiowej, lecz wstawiona jest do kanału rodnego z mocnym odgięciem do tyłu). W obu tych przypadkach ryzyko wystąpienia komplikacji podczas porodu zwiększa się.
Ostatnia niekorzystna pozycja, o której warto wspomnieć, to poprzeczne ułożenie płodu. Zdarza się ono dość rzadko i wyklucza przeprowadzenie porodu naturalnego.

Kiedy dziecko obraca się główką w dół?

Wiele kobiet zastanawia się, kiedy dziecko się obraca do porodu. Warto więc wyjaśnić, że najczęściej dzieje się to mniej więcej w okolicach 34.–35. tygodnia ciąży, czasem nieco wcześniej lub nieco później.
Kiedy dziecko obraca się główką w dół, przyszła matka zazwyczaj to odczuwa – głównie dlatego, że zmniejsza się ucisk na przeponę i oddychanie staje się znacznie łatwiejsze. Z drugiej strony, z uwagi na silny nacisk dziecka na pęcherz moczowy, częściej pojawia się potrzeba korzystania z toalety.
Niektóre kobiety wiedzą, kiedy dziecko się obraca do porodu – zwłaszcza gdy następuje to dość późno. Chwilę przed tym wydarzeniem można wyczuć główkę dziecka po jednej stronie brzucha i silne napieranie – może być ono wręcz bolesne.

Dlaczego dziecko się nie obraca do porodu?

Zastanawiasz się, dlaczego dziecko nie obraca się do porodu mimo upływu czasu? Niestety trudno odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Przyczyną może być jego duża waga i zbyt mała przestrzeń w brzuchu, wady anatomiczne macicy albo nawet nadmiar miejsca w brzuchu na skutek zwiotczenia powłok brzusznych (dotyczy to dzieci, które układają się poprzecznie). Problem z przybraniem odpowiedniej pozycji częściej mają też bliźnięta, które z oczywistego powodu mają w macicy mniej przestrzeni.

Jak pomóc dziecku przyjąć odpowiednią pozycję?

Odpowiedź na pytanie, dlaczego dziecko nie obraca się do porodu, nie jest szczególnie istotna. O wiele ważniejsze jest to, czy można maluszkowi w jakiś sposób pomóc przyjąć odpowiednią pozycję. Na szczęście odpowiedź brzmi: tak. Oto, co możesz zrobić, aby zwiększyć szanse na to, że dziecko odwróci się główką w stronę kanału rodnego.
  • Ćwiczenia
Zdaniem wielu specjalistów szanse na prawidłowe ułożenie się dziecka wzrastają, jeżeli matka codziennie ćwiczy. Jednym z polecanych ćwiczeń jest kołysanie biodrami. Wystarczy uklęknąć i oprzeć dłonie na podłodze, a następnie energicznie kołysać biodrami. Tego typu ćwiczenia powinnaś wykonywać przez około 30 minut dziennie. Więcej ćwiczeń znajdziesz na przykład tutaj:
  • Zachęcanie do poruszania się
Czy wiesz, że płód reaguje na zmianę temperatury? Możesz to wykorzystać. Przyłóż ciepły okład do okolic spojenia łonowego, a chłodny na górze brzucha. Dziecko będzie „uciekało” od zimna w stronę ciepła, co może przyczynić się do jego odwrócenia się.  
  • Afirmacje i wizualizacje
Niektórzy twierdzą, że do prawidłowego ułożenia się dziecka mogą przyczynić się afirmacje oraz wizualizacje. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować i takiej metody. Staraj się wyobrażać sobie, jak twoje dziecko przyjmuje odpowiednią pozycję. Mów do maluszka głośno, zachęcając je do ruchu. Staraj się naprawdę uwierzyć w to, że twoje dziecko może przyjąć odpowiednią pozycję – uwierz w nie.

Kiedy dziecko się obraca do porodu w szpitalu?

Jeśli dziecko nie przyjęło odpowiedniej pozycji, lekarz może zaproponować pacjentce podjęcie próby mechanicznego, ręcznego jego obrócenia. W czasie jej trwania lekarz rękoma dotyka dziecka poprzez brzuch matki, próbując skierować je w odpowiednim kierunku i skłonić do zmiany pozycji.
Warto wiedzieć, że takie mechaniczne obracanie dziecka jest kontrowersyjną metodą. Część lekarzy uważa ją za niebezpieczną oraz przestarzałą. Specjaliści ci są zdania, że w przypadku gdy dziecko jest źle ułożone, należy bez zwłoki wykonać cesarskie cięcie. Należy też pamiętać, że ręczne obracanie dziecka nie może być przeprowadzane w sytuacji gdy u kobiety wystąpił krwotok położniczy, gdy ma ona wady macicy, w przypadku ciąży bliźniaczej, małej masy płodu, małowodzia, blizny na macicy, stwierdzenia ciężkich wad u płodu albo już po pęknięciu pęcherza płodowego.
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.