Data publikacji:

Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć?

Powikłania po cesarskim cięciu są spowodowane nieprawidłowym gojeniem się rany, a skutkują najczęściej: krwiakiem, ropniem, zakażeniem, rozejściem się rany pooperacyjnej. Niektóre kobiety są bardziej narażone na nieprawidłowe gojenie się rany pooperacyjnej po cięciu cesarskim. O tym wszystkim opowiemy w naszym artykule. Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć? Jak wyglądają etapy gojenia się rany po cesarce?
Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć?

Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest?

Krwiak po porodzie to gromadząca się w tkance podskórnej krew z naczyń włosowatych. Może wytworzyć się on zarówno w wyniku porodu siłami natury, jak i cesarskiego cięcia. Nie ma to znaczenia. Na krwiaki po porodzie szczególnie podatne są kobiety z nadmiernie kruchymi naczyniami krwionośnymi. Co więcej - jeśli masz tego typu przypadłości, jak tu wymieniamy, jesteś w grupie kobiet bardziej narażonych: zaburzenia krzepliwości krwi, żylaki pochwy i sromu lub choroby hematologiczne.

Krwiak w macicy po cesarce 

Po cesarskim cięciu może pojawić się krwiak powłok brzusznych w okolicy rany po zabiegu. Jakie niedogodności dla kobiety określa się za normalne po cc? To lekkie zaczerwienienie i tkliwość w podbrzuszu. Co jest sygnałem do kontroli lekarskiej? Zasinienie, rosnący ból oraz zgrubienie części rany.

Dlaczego krwiak po cesarce boli?

Krwiak po cesarce uciska na nerwy, co powoduje silny ból. Objawy takiego krwiaka to także problemy z poruszaniem się i pionizacją.
Krwiak po cesarce to tylko jedno z wielu powikłań, które mogą nastąpić po porodzie przez cesarskie cięcie. Świeżo upieczona mama powinna obserwować się również pod kątem innych zaburzeń (zrosty jelit, ich ból oraz niedrożność oraz krwotoki, zakrzepica, a także rozejście się struktur macicy). Chirurgiczny poród wiąże się ze znacznie wyższym ryzykiem powikłań niż rozwiązanie siłami natury. Z tego powodu warto, byś uważnie stosowała się do wszystkich zaleceń lekarza oraz położnej. 

Jak wyglądają etapy gojenia się rany po cesarce? Czy po cesarce korzystać z pomocy fizjoterapeuty? 

Omawiamy etapy gojenia rany po cc. Są to tak zwane trzy etapy formowania blizny:
  1. Faza zapalna - trwająca od 2 do 7 dni od operacji. Nieumiejętna praca z blizną w tym czasie może skutkować rozejściem się rany i utrudniać gojenie. Wszelkich działań może dokonywać jedynie fizjoterapeuta, który zajmuje się niesieniem pomocy kobietom po cesarce. Celem jego działań jest zmniejszenie obrzęku pooperacyjnego oraz usprawnienie krążenia krwi i limfy. Zalecana częstotliwość terapii w tej fazie to: od 1 do 2 razy w tygodniu. Co więcej? W tym czasie najważniejszy jest dla ciebie jest odpoczynek oraz zachowanie ostrożności podczas wstawania z łóżka czy krzesła. Unikaj siadania w głębokich, zapadających się fotelach. Dbaj o to, by opatrunek był suchy. Niezwykle ważne jest wietrzenie rany.
  2. Faza rozrostu i angiogenezy (proces tworzenia się naczyń krwionośnych z już istniejących) trwa do 6-8 tygodni od operacji. Bezpośrednią pracę z blizną w gabinecie fizjoterapeutycznym zaleca się rozpocząć 4-5 tygodni od cięcia cesarskiego. Celem tego typu postępowania jest uelastycznienie blizny oraz przywrócenie ruchomości okolicznym tkankom. W tym okresie wprowadza się także autoterapię blizny. Prawidłowe odczucia podczas mobilizacji to kłucie, ciągnięcie, swędzenie lub delikatny ból miejsca mobilizacji, który nie nasila się w jej trakcie. Jeśli nie masz kontaktu z fizjoterapeutą, odczekaj 12 tygodni od porodu, by móc samodzielnie rozpocząć bezpieczną autoterapię blizny.
  3. Faza modelowania (przebudowy) może trwać od 6 miesięcy do nawet 2 lat od operacji. Podczas trzeciej fazy formowania się blizny w dalszym ciągu można rozpocząć lub kontynuować pracę z blizną w gabinecie fizjoterapeutycznym lub samodzielnie, jeśli blizna tego wymaga. Pamiętaj, ze na tym etapie można już używać większej siły podczas mobilizacji, ze względu na to, że blizna osiągnęła już pełną wytrzymałość. 
Co warto wiedzieć w temacie „wytrzymałość blizny po cesarskim cięciu”? Po tygodniu prawidłowo przebiegającego procesu gojenia rany, wytrzymałość w miejscu tworzenia się blizny to 3% zdrowej skóry, po 3 tygodniach jest to 20%, a po 3 miesiącach od cięcia jest to wartość 80%. I jest to maksimum wytrzymałości, jaką może osiągnąć blizna. 

Krwiak na bliźnie po cc - jak unikać?

Krwiak po cesarce? Tego pewnie nie chcesz widzieć na swoim ciele… co robić, jak unikać powstania krwiaka po cc? Przez trzy miesiące po operacji staraj się nie dźwigać, aby w miejscu cięcia nie powstały krwiaki. 

Jak usunąć krwiak po cesarce?

Krwiak po cesarce jest opróżniany przez lekarza. Krwiak tworzy się, gdy krew zbiera się w jednym miejscu. Rutynowym postępowaniem jest opróżnienie krwiaka przez lekarza. Są dwie opcje: krwiak może wchłonąć się samoistnie, bądź zostać opróżniony przez lekarza poprzez nakłucie i niewielkie rozwarcie brzegów rany. Krwawiące naczynie powinno zostać odpowiednio zaopatrzone w sterylnych warunkach.
Pamiętaj, że w czasie rekonwalescencji po porodzie przez cesarskie cięcie bardzo istotna jest odpowiednia pielęgnacja rany. Dlaczego to tak ważne? Ponieważ pozwoli przyspieszyć proces gojenia, a także uniknąć poważnych powikłań.

Jak postępować z raną po cc?

  • Do momentu zdjęcia szwów na ranie pozostawiany jest jałowy opatrunek.
  • Po zdjęciu opatrunku rana po cesarskim cięciu powinna być utrzymana w czystości i odpowiedniej suchości.
  • Odradzane jest stosowanie depilacji, golenia wzgórka łonowego przez okres około 3-4 tygodni po operacji.
  • Wskazane jest noszenie przewiewnej, bawełnianej bielizny oraz odzieży z bawełny, która nie uciska i nie podrażnia skóry. 
Zdjęcie: Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.