Data publikacji:

Skuteczna ochrona i łagodzenie liszaju u niemowlaka: odkryj niezbędne produkty!

Liszaj u niemowlaka (liszaj płaski) to dość rzadko występujące schorzenie. Objawia się ono przede wszystkim charakterystyczną, grudkowatą wysypką, która z czasem może przybrać postać pęcherzykowatą. Choć zmiana jest niepokojąca i bardzo swędzi, zazwyczaj nie wymaga leczenia szpitalnego. Sprawdź, w których miejscach na ciele pojawia się najczęściej, jakie są jej przyczyny i jak się ją leczy.
Cute 3 days newborn baby lying in bed at home

Liszaj u niemowlaka – czym jest?

Czym jest liszaj u niemowlaka? Otóż jest to choroba zapalna skóry oraz błon śluzowych. Jego etiologia nie jest znana. U dzieci występuje dość rzadko, a jeśli już, to najczęściej w okolicach ust, nosa oraz na genitaliach. Choroba nie jest zakaźna.

Liszaj u niemowlaka a liszajec zakaźny

Omawiając temat liszaja u niemowlaka, trzeba wspomnieć o podobnym, często mylonym z nim schorzeniu. Mowa o liszajcu zakaźnym, który wywoływany jest przez bakterie. Poza zmianami skórnymi u chorego dziecka może wystąpić gorączka oraz ból skóry. Leczenie polega na smarowaniu zmian antybiotykiem albo na podawaniu antybiotyku doustnie.
Z uwagi na trudności w odróżnieniu liszaja płaskiego od liszajca zakaźnego, w razie wystąpienia u dziecka charakterystycznych grudek konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem pediatrą.

Liszaj u niemowlaka – przyczyny

O ile wiadomo, że liszajca zakaźnego wywołują bakterie, o tyle przyczyny liszaja płaskiego nie są jeszcze dobrze poznane. Zauważono jednak, że jego wystąpieniu sprzyja osłabienie układu autoimmunologicznego – grudki często pojawiają się po infekcji, zwłaszcza takiej związanej z objawami skórnymi (jak np. ospa). Ponadto wiadomo, że liszaj u niemowlaka lub u starszego dziecka jest bardziej prawdopodobny, jeśli malec cierpi na atopowe zapalenie skóry albo alergie kontaktowe.

Jak wygląda liszaj u niemowlaka?

Wielu rodziców zastanawia się, jak wygląda liszaj u niemowlaka. Jego głównym objawem są zmiany skórne – to grudkowata wysypka, która bardzo swędzi. U niektórych dzieci rozwija się postać pęcherzykowata, wówczas grudki zaczynają wypełniać się żółtawym płynem. Jeśli zmiany długo nie znikają, można na nich zaobserwować tzw. siateczkę Wickhama. Są to cieniutkie, białe linie, które pokrywają niemal całe grudki.
Charakterystyczne dla liszaja płaskiego jest to, że rozdrapanie zmian prowadzi do ich rozprzestrzeniania. Warto nadmienić, że jeśli dziecko intensywnie się drapie, może to doprowadzić do nadkażenia bakteryjnego.

Liszaj u niemowlaka – rodzaje

Czy wiesz, że liszaj u niemowlaka ma różne odmiany? Oto kilka z nich:
  • liszaj linijny, zdecydowanie najczęstszy – grudki mają podłużny układ, często osiągają kilka centymetrów;
  • liszaj obrączkowy – jak sama nazwa wskazuje, taki typ wygląda niczym czerwony, dość płaski pierścień; najczęściej występuje na dolnej części tułowia, może też pojawić się w okolicach narządów płciowych (np. na mosznie);
  • liszaj zanikowy – występuje bardzo rzadko, najczęściej u dorosłych; to ciemne grudki, nieco jaśniejsze w środku; liszaj zanikowy zazwyczaj obejmuje dolne kończyny;
  • liszaj mieszkowy – w tym przypadku grudki pojawiają się na owłosionej skórze (nie tylko głowy, ale również np. pod pachami); występuje głównie u dorosłych i może prowadzić do łysienia;
  • liszaj przerostowy – zazwyczaj pojawia się na podudziach; zlewa się w twarde zmiany;
  • liszaj barwnikowy – to liszaj u niemowląt i dzieci, który zwykle występuje w zgięciach rąk i nóg;
  • liszaj wrzodziejący – objawia się występowaniem bolesnych owrzodzeń lub nadżerek.
  • Jak widać, liszaj u niemowlaka może mieć przeróżne postacie. Dlatego też nie zaleca się jego leczenia na własną rękę.

    Jaka maść na liszaj u niemowlaka?

    Zastanawiasz się, jaka maść na liszaj u niemowlaka sprawdza się najlepiej? Jeśli chodzi o liszaj płaski, pediatra może wdrożyć leczenie maścią z glikokortykosteroidami. Jeśli okaże się, że na skórze dziecka pojawił się liszajec zakaźny, niezbędne będzie leczenie antybiotykiem. Leczenie pierwszego rzutu polega na stosowaniu maści z antybiotykiem, a w przypadku niepowodzenia – antybiotyku doustnego. Wówczas wskazane jest podawanie dziecku również probiotyków.

    Co na liszaj u niemowlaka? Domowe sposoby

    Liszaj u niemowlaka można uzupełniająco leczyć domowymi sposobami – oczywiście tylko pod warunkiem, że lekarz pediatra wyrazi na to zgodę. Oto polecane metody:
  • Olejek z drzewa herbacianego
  • Olejek pomaga zatrzymać rozwój bakterii i ma działanie przeciwzapalne. Delikatnie łagodzi świąd, przynosząc ulgę. Wystarczy dodać kilka kropli do jednej łyżki oliwki dla dzieci, a następnie posmarować zmianę. Po 20 minutach trzeba spłukać miksturę ciepłą wodą. Przed zastosowaniem kuracji skonsultuj się z pediatrą.
    Uwaga! Olejku herbacianego nie wolno stosować w pobliżu ust dziecka.
  • Aloes
  • Jeśli pediatra wyrazi zgodę, liszaj u niemowlaka możesz zwalczać również przy pomocy aloesu. Roślina ta znana jest ze swojego antybakteryjnego i przeciwzapalnego działania. Wspiera układ odpornościowy, łagodzi świąt skóry i koi. Stosowanie jest bardzo proste – wystarczy złamać łodygę aloesu, wycisnąć z niej żel, a następnie nałożyć go na skórę. Po 20 minutach zmyj żel ciepłą wodą.
  • Cynk
  • Zdaniem niektórych specjalistów cynk również może pomóc w zwalczaniu liszaja płaskiego. Jeśli zatem lekarz wyrazi na to zgodę, możesz smarować zmianę kremem zawierającym cynk i przeznaczonym dla niemowląt – czyli np. Sudocremem. Sudocrem sprawdza się zarówno w leczeniu liszaja płaskiego, jak i innych zmian skórnych, np. odparzeń czy trądziku.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Robert Wojtaś
    Robert Wojtaś

    Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.