Data modyfikacji:

Karmienie piersią a odchudzanie

Autor: Agnieszka Pytlińska

Wiele kobiet po porodzie chciałoby jak najszybciej zrzucić te wszystkie kilogramy, które gdzieś tam pozostały. Pojawia się jednak pytanie czy można odchudzać się podczas karmienia piersią? Czy nie zaszkodzi to dziecku? I oczywiście jak to zrobić?

 

odchudzanie-i-karmienie-piersia-550x350

 

Czy można odchudzać się podczas karmienia piersią?

Z rozpoczęciem odchudzania należy zaczekać co najmniej do momentu, aż malec ukończy drugi miesiąc życia. Jest to czas, który organizm kobiety, zmęczony wysiłkiem jakim była ciąża i poród, potrzebuje do regeneracji. Później można zacząć walkę ze zbędnymi kilogramami i karmienie piersią nie jest tu przeciwwskazaniem. Trzeba tylko pamiętać, aby odchudzać się mądrze.

 

Czy nie zaszkodzi to maluszkowi?

Młode mamy najbardziej obawiają się tego, czy mleko nie zmieni swojego składu. Otóż nie. Jeśli w diecie mamy znajdują się wszystkie składniki konieczne do produkcji mleka, to malec na tym nie ucierpi. Mało tego dziecko to ogromna pomoc w pozbywaniu się nadplanowych kilogramów. Dlaczego? Produkowanie mleka dla malucha to dziennie 200-500 kalorii mniej .



Jak zrzucić kilka kilogramów?

Poniżej kilka podstawowych zasad, które pomogą schudnąć bezpiecznie i bez zbędnych wyrzeczeń.

  • Kalorie – nie licz ich! Odchudzanie podczas karmienia piersią jest bardzo specyficzne. Nie można drastycznie ograniczać liczby kalorii, ponieważ organizm bardzo ich potrzebuje. Lepiej po prostu wsłuchać się w to, co ma do powiedzenia i na każdy sygnał mówiący o głodzie zareagować zjedzeniem lekkiej przekąski. W ten sposób organizm będzie miał to, czego potrzebuje, a Ty będziesz mogła lepiej kontrolować to, co jesz.
  • Dieta – podczas karmienia piersią musi być dobrze zbilansowana, aby mleko nie straciło swoich wartości odżywczych. Dlatego też odpadają wszelkie diety eliminujące jakiekolwiek składniki odżywcze. W pokarmach muszą się znaleźć tłuszcze, węglowodany, białka, błonnik, witaminy i mikroelementy.
  • Realne cele – to bardzo ważne w przeprowadzeniu każdej diety. Założenie sobie szybkiej utraty wielu kilogramów i brak takich efektów bardzo często doprowadzają do frustracji. Nie porównuj się też do koleżanek rodzących w tym samym czasie, gdyż każdy organizm jest inny. Jednej kobiecie do odzyskania wagi sprzed ciąży wystarczy kilka tygodni, a innej potrzebny na to co najmniej rok.
  • Stopniowoto kolejna bardzo ważna zasada, która dotyczy każdego odchudzającego się, a kobiet karmiących w szczególności. Utrata wagi powinna być stopniowa ok. 0,7 kg na tydzień. Jeśli jest większa do krwiobiegu uwalniana jest duża ilość toksyn znajdujących się w tkance tłuszczowej, które mogą dostać się również do mleka.
  • Zróżnicowaniediety jest również niezwykle ważne. Dieta odchudzającej się mamy powinna składać się z jak największej ilości różnorodnych produktów. Dzięki temu nie grozi jej niedobór składników odżywczych.
  • Zdrowe tłuszczepowinny znaleźć się w diecie każdej odchudzającej się mamy. Do przyrządzania potraw najlepiej wybierać olej rzepakowy oraz oliwę z oliwek. Warto pamiętać też o tłustych rybach, które zawierają nie tylko zdrowe tłuszcze, ale równie kwasy omega3, a ryby morskie dodatkowo są bogatym źródłem jodu.
  • Ćwiczenia – to oczywiście niezbędny dodatek do diety. Należy jednak pamiętać, żeby nie były zbyt forsowne. Trzeba również tak dobrać formę aktywności fizycznej, aby była nie koniecznością a przyjemnością.
  • Woda - to sprzymierzeniec każdego odchudzającego się, a mam karmiących szczególnie. Wypłukuje toksyny oraz nie pozwala na odwodnienie organizmu.

Wprowadzając w życie te zasady możesz być pewna, że nawet nie zauważysz jak waga spadnie.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © tan4ikk


Autor

Agnieszka Pytlińska

Ukończyłam  Akademię Medyczną w Poznaniu. Dzięki temu, że jestem mamą dwójki niesfornych przedszkolaków, moja wiedza teoretyczna wyniesiona z uczelni została skorygowana i uzupełniona o praktykę.

Od 2012 roku prowadzę własną firmę Corpicorn, dzięki czemu wiem, że bycie mamą nie przeszkadza w spełnianiu zawodowych zamierzeń.

Prywatnie uwielbiam dobre książki, a w ramach odpoczynku haftuję.

Komentarze
28-11-2018
Ocena:
Gdy przestałam karmić piersią zauważyłam, że powoli przybieram na wadze. Wtedy zdecydowałam, że pójdę do dietetyka. Wybrałam gabinet Projekt Zdrowie, który znajduje się niedaleko mojego mieszkania. Strzał trochę w ciemno, bo zależało mi, aby nie jeździć na drugi koniec miasta, ale zdecydowanie była to dobra decyzja. Pani dietetyk zajęła się mną bardzo profesjonalnie. Atmosfera świetna, bardzo dużo motywacji, pomocnych rad. Dostałam ciekawą dietę, urozmaiconą. Teraz już jestem bardziej świadoma tego, jak jeść i co jeść. Zrzuciłam już 4 kg i działam dalej. Bez pomocy dietetyka chyba by mi się nie udało. Dlatego uważam, że warto skorzystać z pomocy. Do tego można dołożyć ćwiczenia, ale też wiem, że ciężko jest znaleźć wolną chwilę na aktywność fizyczną. A i picie wody to podstawa. Pozdrawiam
23-11-2018
Ocena:
nie odchudzałam się, bo nie miałam do tego nawet głowy. Miałam za to obolałe brodawki, które smarowałam kremem z motherlove, od razu było lepiej i mogłam dalej karmić
01-10-2018
Ocena:
Przyznam się, że podczas karmienia piersią miałam błogi wewnętrzny spokój, jeśli chodzi o dietę i niczym się nie przejmowałam. Jadłam zdrowo, często i lekkostrawne posiłki, bo takie właśnie lubię. Obserwowałam Córkę, czy się na coś nie uczula, jeśli coś było nie tak to wykluczałam konkretny składnik ze swojej diety. A kiedy zauwazałam, że laktacja słabnie i przez dłuższy czas mleka mam mniej to włączałam dodatkowo lactosan mama na kilka dni i wszystko się stabilizowało.
22-04-2018
Ocena:
ship hang my
29-05-2016
Ocena:
Ja nie mogłam schudnąć w trakcie karmienia a ćwiczyłam, zdrowo się odżywiałam, spadło mi tylko trochę po porodzie i waga stanela w miejscu, dopiero kiedy skonczylam karmic, zaczelam chodzic na silownie, zaczelam tez brac suplement diety be slim zielona kawa i dosyc szybko wrocilam do figury sprzed ciąży
16-08-2015
Ocena:
I jeszcze jedno. Można karmić piersią spokojnie 30 min. po wysiłku, a jeśli dziecko nie wytrzyma- wcześniej. Powysiłkowy kwas mlekowy bardzo szybko "znika", a nawet jeśli dziecko chce od razu co najwyżej poczuje zmieniony smak mleka (niektórym to nie przeszkadza i doją na całego!). Nie jest szkodliwy.Karmienie piersią nie wyklucza intensywnego uprawiania sportów i nie powoduje zaniku laktacji- wręcz przeciwnie i sama tego doświadczyłam. Produkcja mleka jest wzmożona.Czytam komentarze, jak to po karmieniu ostro weźmiecie się za dietę. Jest to kolejny dowód na brak wiedzy.Dieta zawsze powinna być racjonalna i połączona z wysiłkiem fizycznym (mniejszym, większym- nieistotne- ruch jest ważny). Takie myślenie często kończy się tym, że podczas karmienia piersią kobiety tyją dodatkowo kilka kg. i okazuje się, że przytyły w ciąży 12 kg i po porodzie zamiast mieć do zrzucenia ok. 4 kg, mają do zrzucenia 15 kg(dziecko, łożysko, woda to ok. 7-8 kg, które po porodzie z automatu się traci). A potem lament i głodzenie się dietami 1000-1200 kcal i innymi dietami cud typu Dukan, kopenhaska i inne bzdety.
16-08-2015
Ocena:
podczas karmienia MOŻNA a czasami trzeba się odchudzać, oczywiście powoli, najlepiej lekka redukcja 0,2-0,3 kg na tydz.Bez liczenia kalorii trudno stosować racjonalną i dobrze zbilansowaną dietę. Narzędzi bezpłatnych do tego jest wiele i można spokojnie samemu to ogarnąć.W ogóle te zabobony w Polsce jeszcze jak widać w komentarzach mają się dobrze.Ćwiczenia mogą być forsowne, ale nie od razu po porodzie. W połogu już można zacząć ćw. rehabilitacyjne a jeśli matka przed ciążą była aktywna i w ciąży również, po połogu powoli zaczynamy bardziej dynamiczne ćwiczenia stopniując wysiłek i zwiększając w miarę, jak kondycja wzrasta.Jeśli ktoś ma choroby autoimmunologiczne, zwłaszcza Hashimoto- nie ma metabolizmu zdrowej kobiety i zapotrzebowanie energetyczne może być mniejsze w stosunku do zdrowej osoby nawet pomimo wyrównania hormonów, jeśli są one w dolnej granicy normy, co się tyczy przede wszystkim T3 (fT3).Dlatego płonne nadzieje matek, które myślą, że spalają 200-500 kcal więcej podczas karmienia piersią a ich zapotrzebowanie wynosi ok. 2500 kcal. Często po porodzie występuje zapalenie tarczycy, które niekoniecznie wykryje marne badanie TSH (przysadka czasami nie reaguje prawidłowo na niedobór hormonów tarczycy i nie podnosi TSH, dlatego wiele kobiet błędnie jest odsyłanych z kwitkiem i bezczelnym komentarzem lekarza, że trzeba mniej żreć).Diagnostyka w Polsce jest bezczelnie okrojona i niedokładna. Często na własną rękę, płacąc niemałe pieniądze trzeba się badać.Kobieta karmiąca z niedoczynnością tarczycy może mieć ogólne zapotrzebowanie nawet poniżej 1800 kcal i wtedy delikatne odchudzanie będzie wymagało redukcji do ok. 1400-1600 kcal. + uzupełnianie suplementami Ca, D3, omega3 to podstawa.Zdrowa babka będzie wsuwać 2000 kcal i będzie chudła bez większego wysiłku.Dlatego kontrola spożywanego jedzenia to podstawa.
29-03-2015
Ocena:
Do Uklejka - Masz całkowitą rację, ja też tak zrobię ;)
23-03-2015
Ocena:
ja póki karmię piersią to noszę bieliznę wyszczuplającą efelina no i dbam o to co jem. A później ostro się wezmę za odchudzanie:)
09-01-2015
Ocena:
gadzam sie z megg :D swietnie napisane. widze jak dbanie o sylwetke po pierwszej ciazy przyslinilo mi inne rzeczy. nie glodzilam sie jednak znacznie ograniczylam kcal, plus karmienia, plus intensywny wyzilek, mnie co raz mniej, ale i dziecko gorzej przybieralo. teraz dzidzius duzo wiekszy, jem ile chce i co chce i dzidzius zadowolony :D
30-09-2014
Ocena:
Na odchudzanie przyjdzie czas, teraz najważniejsze jest zdrowie dziecka! A tłuszczyk można spalać na długich spacerach :) Dieta podczas karmienia jest bardzo ważna, tak samo jak odpowiednie suplementy - o ile oczywiście nie mamy pewności, że przyjmujemy dziennie odpowiednią ilość witamin i minerałów z pożywienia (ale kto ma?).
laktator medela

Wszystko, co musisz wiedzieć o laktatorze marki Medela

2023-08-30
Karmienie piersią to jedno z najważniejszych doświadczeń dla matki i dziecka. Może być ono czasami wyzwaniem, szczególnie jeśli stajesz się mamą po raz pierwszy. Na szczęście istnieją różne urządzenia, które mogą pomóc w tym procesie, a jedno z najpopularniejszych i najbardziej zaufanych to laktator marki Medela. W tym artykule przyjrzymy się temu urządzeniu i dowiemy się, dlaczego jest to często niezastąpiony sprzęt dla wielu matek.
Laktator elektryczny Canpol babies

Laktator elektryczny Canpol babies – idealny dla mam, które chcą karmić swoje dziecko naturalnie

2023-08-14
Laktator ma szerokie zastosowanie. Sprzęt zaprojektowany z myślą o mamach przydaje się w przypadku przedwczesnego porodu, poranionych lub wklęsłych brodawek, nawału lub niedoboru pokarmu, przyjmowania niektórych leków czy po prostu wyjścia z domu. Jednym z polecanych produktów jest laktator elektryczny Canpol babies. Co warto o nim wiedzieć i jakie modele znajdziesz aktualnie w sprzedaży? Zapraszamy do lektury.
poduszka do karmienia

Jaka poduszka do karmienia? Ranking najlepszych produktów

2023-05-15
Niemal każda przyszła lub świeżo upieczona mama zastanawia się, czy kupić poduszkę do karmienia. Wyjaśniamy, czy taki produkt rzeczywiście jest przydatny i podpowiadamy, jaka jest najlepsza poduszka do karmienia – rankingiem według ocen w serwisie Ceneo.pl.
karmienie piersią

Karmienie na leżąco, czyli pozycja spod pachy

2022-12-28
Niedawno zostałaś mamą i rozpoczęłaś przygodę z karmieniem piersią? Gratulujemy! Teraz dowiedz się, jak powinno przebiegać prawidłowe karmienie – na leżąco, spod pachy czy w pozycji „koala”. Z naszymi wskazówkami z pewnością będzie ci o wiele łatwiej.
przestac karmic

Kiedy dziecko powinno przestać jeść w nocy?

2022-12-28
Nocne karmienie dziecka to ogromne obciążenie dla rodziców. Nic zatem dziwnego, że dążą oni do jak najszybszego nauczenia maluszka, że noc jest od spania, a nie od jedzenia. Pytanie: kiedy można zacząć taką „naukę” i przede wszystkim – jak to zrobić, by obyło się bez łez?
ręczne odciąganie pokarmu

Ręczne odciąganie pokarmu – jak to zrobić?

2022-07-17
U niemal każdej młodej mamy prędzej czy później pojawia się potrzeba odciągnięcia mleka. Nie każda jednak dysponuje laktatorem. Na szczęście nadmiar mleka można odprowadzić również ręcznie – i nie jest to wcale tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Sprawdź, jak ręcznie odciągać pokarm, aby poczuć ulgę i nie zrobić sobie krzywdy.
odciąganie pokarmu

Co ile godzin odciągać pokarm laktatorem?

2022-07-16
Świeżo upieczone mamy, które rozpoczynają „przygodę” ze ściąganiem mleka, zazwyczaj mają mnóstwo wątpliwości dotyczących tej czynności. Jak przyłożyć laktator? Jaki tryb włączyć? Co ile godzin odciągać pokarm laktatorem? Dzisiaj skupimy się przede wszystkim na ostatnim z wymienionych zagadnień. Sprawdź, ile trwa odciąganie pokarmu laktatorem elektrycznym i jak często w ciągu doby powinnaś powtarzać tę czynność.