Data publikacji:

Odciąganie pokarmu, czyli jak odciągać pokarm. Jak go przechowywać?

Powrót do pracy, trudności z karmieniem piersią czy konieczność pozostawienia dziecka z osobą trzecią – różne są powody, dla których konieczne może okazać się odciąganie pokarmu. Wbrew pozorom, wcale nie jest ono intuicyjnie proste – młodym mamom często przytrafiają się błędy, które mogą wpłynąć na ilość uzyskiwanego mleka albo nawet na stan piersi. Dowiedz się, jak odciągać pokarm w prawidłowy sposób i jak go potem przechowywać.

Kiedy odciągać pokarm?

Wiele kobiet zastanawia się, kiedy odciągać pokarm i czy właściwie każda młoda mama powinna to robić. Oczywiście nie, nie ma takiej potrzeby – jeśli czujesz się komfortowo, karmiąc maluszka jedynie piersią, to naturalnie może tak pozostać.
Niemniej są sytuacje, w których odciąganie pokarmu staje się konieczne. Jest tak na przykład wtedy, gdy:
  • należy odbarczyć piersi z uwagi na nawał mleka i pojawiający się obrzęk oraz dyskomfort (np. w pierwszych dniach po porodzie);
  • piersi nie są „dostosowane” do karmienia naturalnego; ściąganie pokarmu laktatorem może być skuteczne na przykład w sytuacji zbyt wklęsłych brodawek;
  • mama chce utrzymać laktację, ale nie może być cały czas przy dziecku (np. na skutek hospitalizacji maluszka albo powrotu mamy do pracy);
  • istnieje potrzeba stymulacji laktacji; odciąganie pokarmu bardzo polecane jest w przypadku tzw. kryzysu laktacyjnego, gdy organizm produkuje mniej mleka, niż potrzebuje dziecko; stymulowanie piersi laktatorem powoduje zwiększenie produkcji pokarmu.

Odciąganie pokarmu – ręcznie czy laktatorem?

Mleko można odciągać ręcznie lub laktatorem. Odciąganie ręczne sprawdzi się w zasadzie jedynie jako działanie okazjonalne – np. przy przepełnieniu piersi i dla uzyskania doraźnej ulgi (gdy po prostu nie ma innego wyjścia).
Jeśli odciąganie pokarmu ma być częstsze, to zdecydowanie warto wyposażyć się w dobry laktator. Najlepszymi opiniami cieszą się modele elektryczne – nie wymuszają ciągłego napinania rąk i szybciej opróżniają piersi.

Jak odciągać pokarm ręcznie?

Jeśli zdecydujesz się na ręczne odciąganie pokarmu, to bardzo ważne jest, abyś zrobiła to w odpowiedni sposób. Oto krótka instrukcja:
  1. Obejmij pierś od spodu. Kciuk połóż przy górnej części otoczki brodawki, a palec wskazujący – przy jej dolnym brzegu.
  2. Zacznij delikatnie zbliżać ku sobie palec wskazujący oraz kciuk. W ten sposób będziesz masowała przewody mleczne, do doprowadzi do wycieku pokarmu.
  3. Nie zaciskaj palców na piersi, lecz je powoli przesuwaj. To ważne. Nieodpowiednie odciąganie pokarmu może doprowadzić do komplikacji.
  4. Co chwilę zmieniaj położenie palców zgodnie z ruchem wskazówek zegara. W ten sposób opróżnisz wiele przewodów mlekowych.

Odciąganie pokarmu laktatorem – ważne zasady

Odciąganie mleka laktatorem jest znacznie łatwiejsze, skuteczniejsze i bezpieczniejsze. Jeśli będziesz stosowała się do poniższych zasad, świetnie poradzisz sobie z tym zadaniem.
  • Przygotuj odpowiednie miejsce oraz wszystkie akcesoria
Znajdź miejsce, które zapewni ci intymność oraz wygodę. Przygotuj sobie też wszystkie akcesoria, które są niezbędne podczas ściągania pokarmu – urządzenie, wszelkie nakładki, a także naczynie na mleko.
  • Dobrze przyłóż lejek do piersi
Przyłóż do piersi silikonowy lub plastikowy lejek (nakładkę) w odpowiednim rozmiarze. Zrób to w taki sposób, aby brodawka znajdowała się dokładnie pośrodku. Brodawka powinna móc się swobodnie poruszać, w przeciwnym razie grożą ci otarcia. Włącz urządzenie.
  • Zrelaksuj się
Odciąganie pokarmu laktatorem może wzbudzić pewien dyskomfort (zwłaszcza na początku), ale nie powinno boleć. Jeśli czujesz ból, zmniejsz siłę działania urządzenia.

Ile powinno trwać odciąganie pokarmu?

Odpowiedź na pytanie, ile minut odciągać pokarm laktatorem, nie jest jednoznaczna – wiele zależy od czynników osobniczych (u jednych kobiet trwa to krócej, u innych dłużej), a także od rodzaju laktatora oraz jego ustawienia. Ważne jest to, abyś obserwowała swój organizm – mniej więcej po czterech karmieniach powinnaś już wiedzieć, po jakim czasie piersi są już opróżnione. Niemniej przy użyciu laktatora rzadko trwa to dłużej niż 10–15 minut.

Odciąganie pokarmu – pamiętaj o higienie

Aby dziecko otrzymywało czysty pokarm – bez szkodliwych drobnoustrojów – bardzo ważne jest, aby młoda mama dbała o kwestię higieny. Oto, o czym szczególnie musisz pamiętać:
  • przed każdym odciąganiem pokarmu należy dokładnie myć ręce (pamiętaj o przestrzeniach między palcami); mycie powinno przebiegać z użyciem mydła i musi trwać co najmniej 30 sekund; nie musisz natomiast myć piersi przed ściąganiem mleka;
  • przystawiaj do piersi tylko i wyłącznie czyste elementy laktatora (umyte ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń albo specjalnym płynem do mycia laktatorów i dokładnie opłukane);
  • pamiętaj o dezynfekowaniu laktatora; jeśli twoje dziecko nie ukończyło jeszcze pierwszego miesiąca życia, dezynfekuj sprzęt (a dokładnie części, które mają kontakt z mlekiem) przed każdym użyciem; w przypadku starszych niemowląt można to robić 2–3 razy w tygodniu.

Przechowywanie ściągniętego mleka

Do przechowywania ściągniętego pokarmu należy używać specjalnie do tego przeznaczonych woreczków albo pojemników. Są wykonane z odpowiedniego, bezpiecznego materiału, a do tego często mają wygodne podziałki.
Mleko możesz przechowywać na półce czy blacie w temperaturze pokojowej (do 4 godzin), w lodówce (do 96 godzin) bądź w zamrażarce (od 3 do 6 miesięcy). Pamiętaj, że nigdy, pod żadnym pozorem, nie można zamrażać rozmrożonego już raz mleka. Nie podgrzewaj też ponownie resztek, które pozostały w butelce po karmieniu – nadają się one tylko do wyrzucenia.
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.