Data publikacji:

Co oznacza śluz w kupie niemowlaka?

Śluz w kupie niemowlaka, zwłaszcza ten w niewielkich ilościach, nie stanowi powodu do niepokoju – substancja ta jest niezbędna, żeby treść mogła płynnie przesuwać się w jelitach. Nieco inaczej jest w przypadku, gdy śluzu jest dużo, gdy występuje z krwią lub/i jeśli u dziecka występują dodatkowe objawy, takie jak podwyższona temperatura czy pogorszenie się nastroju. Wówczas wysoce prawdopodobne jest, że dziecko cierpi na alergię pokarmową albo infekcję wirusową.
śluz w kupie niemowlaka

Jak wygląda śluz w kupie niemowlaka?

Zarówno śluz w kupie niemowlaka karmionego piersią, jak i tego, które pije mleko modyfikowane, wygląda podobnie do kataru. Jako że wygląd niemowlęcej kupki jest dla rodziców jednym z wyznaczników zdrowia dziecka, dość szybko zauważają oni pojawienie się takiej substancji.
Śluz w kupie niemowlaka może występować stale bądź tylko okazjonalnie, może mieć różne odcienie i może być go więcej lub mniej. Od tych czynników powinno się uzależniać konieczność skonsultowania przypadłości z lekarzem.

Co oznacza śluz w kupie niemowlaka? Czy zawsze jest groźny?

Choć śluz w kupie niemowlaka stanowi dla rodziców powód do niepokoju, w istocie bardzo często wcale nie jest groźny. Należy pamiętać, że aby kał płynnie przesuwał się w jelitach, obecność śluzu jest niezbędna – chociaż zazwyczaj jest go tak mało, że trudno go zauważyć.
Śluz w kupie u niemowlaka może mieć związek również ze zmianą diety. U wielu dzieci okresowo pojawia się on w czasie wprowadzania nowych składników, czyli w trakcie rozszerzania diety. O ile dziecko dobrze funkcjonuje i nie ma dodatkowych, niepokojących objawów, konsultacja lekarska nie jest niezbędna.

Śluz w kupie u niemowlaka – kiedy warto skontaktować się z lekarzem?

Niestety może się zdarzyć, że śluz w kupie niemowlaka będzie oznaką nieprawidłowości. Kiedy warto skontaktować się z lekarzem?
  • Gdy dziecko ma biegunkę lub/i wymiotuje
  • Wymioty, biegunka, stan podgorączkowy lub gorączka i wyraźne pogorszenie się nastroju malca z dużym prawdopodobieństwem wskazują, że dziecko cierpi na infekcję rotawirusową, zwaną również jelitówką bądź grypą żołądkową. Jako że u niemowlęcia łatwo może dojść do odwodnienia organizmu, w takiej sytuacji wskazana jest konsultacja lekarska. Nie należy z nią zwlekać zwłaszcza, jeśli dziecku dokuczają zarówno torsje, jak i biegunka.
  • Gdy w kale obecna jest krew
  • Śluz z krwią w kupie niemowlaka może przerazić, jednak najczęściej nie świadczy o bardzo poważnych schorzeniach, a o nietolerancji pokarmowej lub alergii. Oczywiście w przypadku zauważania takiego objawu również konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem pediatrą.
    W przypadku podejrzenia, że dziecko cierpi na alergię, niezbędne jest wprowadzenie ograniczeń w diecie mamy lub – jeśli niemowlę karmione jest mlekiem modyfikowanym, przejście na produkt mlekozastępczy.

    Śluz w kupie niemowlaka – inne przyczyny

    Jak już zostało to wspomniane, u zdecydowanej większości niemowląt śluz w kupce nie oznacza poważnych chorób. Niemniej nie można ich samodzielnie wykluczyć. U niektórych małych pacjentów wspomniane objawy mogą świadczyć o mukowiscydozie, problemach z pracą trzustki bądź zapaleniu albo zakażeniu w obrębie układu wydalniczego.
    Pewną podpowiedź co do podłoża występowania śluzu w kupce stanowi jego kolor i konsystencja:
  • Biały śluz w kupie niemowlaka
  • Śluz o białym zabarwieniu może świadczyć o tym, że dziecko cierpi na IBM, czyli zespół jelita drażliwego. Takim maluchom często dokuczają kolki i ogólnie są niespokojne – wynika to z odczuwanych dolegliwości. Biały śluz w kupie niemowlaka wymaga konsultacji lekarskiej.
  • Ropa w kupce niemowlaka
  • Ropa, czyli substancja o żółtawo-białawym kolorze, występuje w kupce dzieci dość rzadko. Gdy jednak się pojawia, zazwyczaj oznacza to jakąś infekcję bakteryjną w jelitach, może też być objawem choroby pasożytniczej. Oczywiście w przypadku pojawienia się ropy w stolcu należy umówić wizytę lekarską.
  • Żółty śluz w kupie u niemowlaka
  • Żółty śluz w kupce niemowlaka może mieć wiele przyczyn. Jedną z bardziej błahych jest zjedzenie przez malca dużych ilości marchwi, która zawiera karoten. Poważniejsze schorzenia, w przebiegu których może wystąpić śluz w podobnym odcieniu, to choroby trzustki czy jelit. Jeśli więc dziecko nie jadło marchewki, a problem się powtarza, należy odwiedzić pediatrę.
  • Śluz w bardzo dużych ilościach
  • Jeżeli śluzu jest więcej niż samej kupki, może to oznaczać, że malec cierpi na chorobę pasożytniczą. Wskazane jest oddanie próbki kału do badań i konsultacja lekarska.
  • Ślub o galaretowatej konsystencji
  • Jeśli śluz przypomina nie tylko białko kurzego jaja, co galaretkę, warto udać się z niemowlęciem do lekarza. Taki objaw może bowiem świadczyć o wystąpieniu stanów zapalnych w obrębie układu pokarmowego.

    Śluz w kupie u niemowlaka – diagnostyka i leczenie

    Aby sprawdzić, co powoduje występowanie śluzu w kupce niemowlaka, lekarz pediatra zleci badania krwi (morfologię) oraz kału – na obecność krwi utajonej oraz pasożytów. Niezbędne może też okazać się przeprowadzanie badania ultrasonograficznego jamy brzusznej.

    Śluz w kupie niemowlaka – konsekwencje

    Śluz w kupie niemowlaka nie jest przypadłością, którą można ignorować. Jeśli występuje długo, świadczy o nieprawidłowościach, które stopniowo będą się nasilać. Dla przykładu niewyeliminowanie z diety alergenów będzie prowadziło do zaostrzenia się alergii oraz utrwalania się jej. Przede wszystkim jednak będzie to źródło ciągłego dyskomfortu dziecka – bólu brzucha, przelewania się w jelitach, wzdęć, a w późniejszych latach – występowanie wysypek i innych nieprzyjemnych objawów.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Robert Wojtaś
    Robert Wojtaś

    Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.