Data publikacji:

Dlaczego noworodek szybko oddycha?

Martwisz się, że twój noworodek szybko oddycha? Spokojnie, prawdopodobnie nie ma powodów do obaw. Tak małe dzieci wykonują nawet do 60 oddechów na minutę i jest to naturalne. Niepokojące nie są też (w większości przypadków) nietypowe dźwięki towarzyszące oddychaniu – takie jak świszczenie czy charczenie. Wyjaśniamy, dlaczego się pojawiają i co w takiej sytuacji należy robić.
dlaczego noworodek szybko oddycha

Noworodek szybko oddycha – dlaczego?

Wielu rodziców martwi się, że noworodek szybko oddycha – podczas snu czy aktywności. Na szczęście obawy te są bezzasadne. Zupełnie naturalne jest, że tak malutkie dziecko oddycha szybciej niż osoba dorosła – zmieni się to wraz z upływem czasu.
Jak szybko oddycha noworodek? Normą jest do 60 oddechów na minutę. To zatem znacznie więcej niż u osoby dorosłej, która wykonuje od 12 do 15–20 oddechów w ciągu minuty.

Noworodek szybko oddycha podczas snu i ma bezdechy

Jeśli zdarzyło ci się obserwować swoje dziecko w czasie snu, być może martwi cię nie tylko to, że niemowlę szybko oddycha, ale także, że w tym oddychaniu następują przerwy. Niemal każdy rodzic, który zauważa takie bezdechy, zaczyna obawiać się śmierci łóżeczkowej – jednak i te niepokoje są na wyrost.
Oddech noworodka czy niemowlęcia zmienia się w czasie snu. Przez chwilę dziecko może oddychać szybciej i intensywniej, później wolniej i bardziej płytko, mogą nastąpić również wstrzymanie oddechu. Jeśli nie trwa ono dłużej niż 15 sekund, nie jest uznawane za niebezpieczne.
Uwaga! Jeśli bardzo martwi cię, że dziecko szybko oddycha podczas snu albo przestaje oddychać na kilka sekund, możesz kupić monitor oddechu. To urządzenie, które rejestruje oddechy malca. Jeśli nie wyczuje ich przez dłużej niż 15 sekund, natychmiast poinformuje cię o tym głośnym alarmem. Monitor oddechu może zainstalować w łóżeczku każdy rodzic, niemniej najczęściej są one polecane rodzicom wcześniaków.

Noworodek szybko oddycha przy karmieniu

A może niepokoi cię, że noworodek szybko oddycha przy karmieniu? Jak już wiesz, przyspieszony oddech u noworodka jest naturalny. Dodatkowo ssanie, zwłaszcza ssanie piersi, jest dla takiego malca sporym wysiłkiem. Nie ma się zatem co dziwić, że jego oddech jeszcze mocniej przyspiesza. W takiej sytuacji może pomóc zwiększenie częstotliwości karmienia – dziecko nie je wówczas tak zachłannie i jest spokojniejsze.

Niemowlę szybko oddycha

Przyspieszone tempo oddychania zauważa się nie tylko u noworodków, ale i niemowląt – czyli dzieci, które ukończyły już pierwszy miesiąc życia. Liczba oddechów na minutę wynosi u nich od 30 do 40. Dzieci w wieku od 2 do 5 lat oddychają w tempie 24–30 oddechów na minutę, dzieci od 5. do 12. roku życia – w tempie od 20 do 24 oddechów na minutę, a starsze i dorośli – od 12 do 15–20 oddechów na minutę.
Nie jest niepokojące również to, że niemowlę oddycha brzuszkiem – o ile nie dochodzi u niego do zapadania się przestrzeni międzyżebrowych. Jeśli zauważysz taki objaw, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Dobrym pomysłem jest również nagranie wciągania przestrzeni międzyżebrowych przez dziecko w celu pokazania objawu pediatrze.
Jeśli natomiast tym, co cię niepokoi, jest świszczący oddech u noworodka, to zanim udasz się do lekarza, spróbuj oczyścić przewody nosowe malca – najprawdopodobniej masz bowiem do czynienia z sapką. Sapka to stan niedrożności przewodów nosowych, wywołany zalegającą w nich wydzieliną czy resztką mleka. Należy pamiętać, że przewody nosowe noworodka czy niemowlęcia są bardzo wąskie, dlatego łatwo o ich niedrożność. Z tego względu należy oczyszczać nosek niemowlęcia codziennie, najpierw zakraplając do niego wodę morską lub sól fizjologiczną, a potem odciągając wydzielinę aspiratorem.
Zdjęcie: Envato Elements
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.