Data publikacji:

Pokój dla przedszkolaka. Jak urządzić?

Pokój przedszkolaka nie jest pomieszczeniem szczególnie łatwym do urządzenia. Musi znaleźć się w nim miejsce do spania, odpoczynku i zabawy, ale również już do pracy. Jakby tego było mało, pokoik musi też oczywiście zachwycić samego zainteresowanego. Jeśli nie wiesz, jak to wszystko połączyć i stworzyć idealny pokój dla przedszkolaka – skorzystaj z naszych podpowiedzi. 

Pokój dla przedszkolaka. Jak urządzić?

Pokój przedszkolaka: ważne zasady, które warto znać

Aby stworzyć funkcjonalny pokój przedszkolaka, niezbędna jest znajomość kilku ważnych zasad. Oto one.
  • Spokojnie z kolorami
Wiele osób twierdzi, że pokój dla przedszkolaka musi być kolorowy. Rzeczywiście, różnorodność barw jest ważna – pobudza ona wyobraźnię, zachęca do zabawy, sprawia, że pomieszczenie staje się przytulne i przyjazne. Należy jednak pamiętać o umiarze. Ogrom kolorów prowadzi do nadmiernej stymulacji układu nerwowego, nie pozwala się wyciszyć przed snem ani skupić na nauce. 

Biorąc pod uwagę powyższe oraz fakt, że pokój przedszkolaka bardzo szybko i naturalnie wypełnia się kolorami dzięki dodatkom i zabawkom, dobrze byłoby, aby ściany i meble stanowiły neutralną bazę. Można pomalować je na kojące zmysł wzroku barwy ziemi, dobrze sprawdza się również biel czy bardzo delikatne pastele. Jeśli tapeta, to zdecydowanie tylko na jednej ścianie.

A skoro mowa o kolorach – jeśli marzy ci się kolorowy pokój dla przedszkolaka, ale chcesz jednocześnie, aby w pomieszczeniu panowała harmonia, zdecyduj się na jeden kolor bazowy (np. beż) oraz trzy kolory uzupełniające (np. butelkowa zieleń, musztarda, brąz). W ten sposób można łatwo stworzyć przyjazną, nieprzeładowaną barwami przestrzeń.
  • Strefy
Funkcjonalny pokój dla przedszkolaka to taki, w którym znajduje się kilka stref: strefa do odpoczynku (łóżko, szafka nocna z lampką), do zabawy (kącik z dywanem i regałem) oraz do nauki (biurko i krzesło). Należy wziąć to pod uwagę już na etapie projektowania pomieszczenia. 

  • Dodatki dopasowane do gustu dziecka
Niektórzy rodzice tak pragną, aby pokój przedszkolaka współgrał z resztą pomieszczeń i był „stylowy”, że zapominają o tym, czyja to przestrzeń. Jeśli chcesz uszczęśliwić malca, nie popełniaj tego błędu – pozwól mu na powieszenie obrazka z ulubionym bohaterem czy kup poduszki z motywem z ulubionej bajki. 
  • Sprytne przechowywanie zabawek
Funkcjonalny pokój przedszkolaka powinien być bardzo łatwy do uporządkowania. Odpadają zatem mini regały na resoraki, raczej nie sprawdzi się również regał, na którym trzeba równo układać maskotki. Aby dziecko radziło sobie z samodzielnym porządkowaniem własnej przestrzeni – do czego dąży każdy rodzic, musi się w niej znaleźć wiele wygodnych pudeł i pojemników. Wystarczy wrzucić do nich zabawki i już – posprzątane!
  • Funkcjonalność
Pokój dla przedszkolaka powinien być funkcjonalny, czyli służyć przez co najmniej kilka lat. Z tego względu warto wybrać meble „rosnące” z dzieckiem albo te tradycyjnej wielkości (jak dla osoby dorosłej). Jeśli malucha często odwiedzają kuzynowie lub kuzynki, dobrym pomysłem jest zakup łóżka z dodatkowym, wysuwanym spod łóżka materacem. 

Pokój przedszkolaka: aranżacje

Zastanawiasz się, jak urządzić pokój przedszkolaka, aby był modny i stylowy? Oto kilka podpowiedzi.
  • Pokój przedszkolaka: aranżacje w stylu boho/jungle/safari
Ogromną popularnością cieszą się obecnie pokoje dziecięce w stylu boho, jungle lub safari – albo będące połączeniem wszystkich wymienionych.

Aby urządzić taki pokój, postaw przede wszystkim na motywy roślinne i zwierzęce. Może być to na przykład tapeta z rysunkami tygrysów, lwów oraz innych dzikich zwierząt (oczywiście w łagodnym, dziecięcym wydaniu). Meble w takim pokoju powinny być „surowe”, czyli drewniane i polakierowane, a łóżko może przypominać domek na drzewie. 

Idealnym uzupełnieniem takiego pomieszczenia będą wiklinowe kosze na zabawki, pluszaki – dzikie zwierzęta, a także wiszący fotel-hamak z frędzlami. W tym ostatnim dziecko z pewnością spędzi masę cudownych chwil (oczywiście należy je zamontować na tyle nisko, by maluch nie zrobił sobie krzywdy). 
  • Pokój dla przedszkolaka – inspiracje prosto z leśnej polany
Przyjemnym dla oka i modnym pokojem będzie również ten inspirowany lasem. W tym przypadku warto postawić na stylową fototapetę przedstawiającą leśne stworzenia albo po prostu przykleić do ściany tematyczne naklejki. Oczywiście genialnym uzupełnieniem takiego wnętrza będzie łóżko – domek oraz namiot tipi. Przeważające barwy wnętrza to zieleń, żółć oraz brąz. 

  • Pokój przedszkolaka – aranżacje prosto z sali gimnastycznej
Jeśli twoje dziecko jest prawdziwym wulkanem energii, który w mieszkaniu czy domu wciąż skacze po kanapach – stwórz mu pokój rodem z sali gimnastycznej. Umieść w nim drabinki, siatki do wspinania się, a nawet kółka gimnastyczne czy drążki do podciągania. Oczywiście taki pokój przedszkolaka musi być bezpieczny – nie zapominaj o materacu, który należy położyć przy drabinkach. 
  • Pokój przedszkolaka – styl morski
Morski styl we wnętrzach nie jest już tak popularny, jak jeszcze kilka lat temu, aczkolwiek wciąż ma grono gorących wielbicieli. Jeśli do nich należysz, urządź pomieszczenie w kolorach: czerwonym, niebieskim i białym. Zadbaj o dodatki – narzutę na łóżko w pasy, pluszowe koło ratunkowe oraz miękką, zabawkową kotwicę. 
  • Pokój dla przedszkolaka – wielbiciela piłki nożnej
Często zdarza się, że już w wieku przedszkolnym dzieci przejawiają miłość do piłki nożnej. Jeśli i twoje  dziecko najchętniej nie schodziłoby z boiska, nie masz wyboru – musisz urządzić pokój w nawiązaniu do tego pięknego sportu. Na szczęście nie jest to specjalnie trudne. Wystarczy tapeta z motywem wpadającej do pokoju piłki nożnej, zielony dywan imitujący murawę i kilka oprawionych plakatów największych gwiazd piłki nożnej. 
Autor: Robert Wojtaś