Data modyfikacji:

TENS - stymulacja prądem przy porodzie

Autor: Agnieszka Pytlińska

W naszej świadomości słowo „poród” jest automatycznie utożsamiane ze słowem „ból”. Jest to całkiem naturalne biorąc pod uwagę fakt, że przyjście dziecka na świat najczęściej łączy się z bólem. W ostatnich latach pojawia się jednak coraz więcej metod radzenia sobie z nim podczas porodu, a kobiety mają coraz większy wachlarz dostępnych możliwości.

TENS stymulacja prądem przy porodzie

 

Wśród metod radzenia sobie z bólem porodowym są takie, które koncentrują się na pozytywnym nastawieniu rodzącej i tworzeniu sprzyjającej atmosfery. Inne wiążą się z podaniem leku, na przykład znieczulenie zewnątrzoponowe. Jest też coraz więcej metod bez użycia medykamentów. Jednym z najnowszych sposobów łagodzenia bólu porodowego jest przezskórna stymulacja nerwów TENS.

 

Czym jest TENS?

TENS (Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation) to metoda zmniejszania odczuwania bólu za pomocą stymulowania nerwów bodźcami elektrycznymi. Wykorzystuje się do tego niewielkie urządzenie – stymulator, z podłączonymi do niego czterema elektrodami, które przykleja się kobiecie rodzącej do pleców. Przez elektrody przepuszczany jest lekki impuls elektryczny, który wywołuje niebolesne uczucie mrowienia. Natężenie prądu może kontrolować sama rodząca.

 

Czy TENS działa?

Według badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii w 80% porodów z zastosowaniem TENS w znacznym stopniu zmniejszyło się odczuwanie bólu porodowego przez rodzące. Dzięki temu kobiety miały możliwość większej kontroli nad tym co się z nimi dzieje, mogły też lepiej wykorzystać inne „naturalne” techniki przeciwbólowe. Propagatorzy tej metody zapewniają, że zastosowanie przezskórnej stymulacji nerwów może przyczynić się do znacznego skrócenia czasu porodu, mamie zaś daje więcej energii, gdyż jest ona mniej zmęczona podczas najważniejszego momentu, jakim jest faza parcia.

 

Zagrożenia przezskórnej stymulacji

Nie opisano żadnych działań niepożądanych związanych z zastosowaniem TENS podczas porodu. Ocena skali Apgar i równowaga kwasowo-zasadowa zdaniem badaczy nie są w żaden sposób zależne od wykorzystywanej stymulacji.

 

Wykorzystanie TENS do łagodzenia bólu porodowego

Przezskórna stymulacja nerwów coraz częściej pojawia się w salach porodowych. Jako, że jest ona skuteczną metodą łagodzenia bólu porodowego bez zastosowania medykamentów, trafia na podatny grunt, gdyż co roku rośnie grupa kobiet unikających przyjmowania jakichkolwiek leków podczas porodu. Niewątpliwą zaletą TENS jest również to, że nie unieruchamia kobiety. Podczas stosowania stymulatora można dowolnie zmieniać pozycję, chodzić, a nawet wziąć prysznic ( w tym przypadku należy jednak odkleić elektrody, które po kąpieli można umieścić znów na plecach rodzącej).

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © olly


Autor

Agnieszka Pytlińska

Ukończyłam  Akademię Medyczną w Poznaniu. Dzięki temu, że jestem mamą dwójki niesfornych przedszkolaków, moja wiedza teoretyczna wyniesiona z uczelni została skorygowana i uzupełniona o praktykę.

Od 2012 roku prowadzę własną firmę Corpicorn, dzięki czemu wiem, że bycie mamą nie przeszkadza w spełnianiu zawodowych zamierzeń.

Prywatnie uwielbiam dobre książki, a w ramach odpoczynku haftuję.

Komentarze
07-11-2017
Ocena:
Mam stymulator, używam w ciąży na bóle pleców. Magia! :) do porodu tez zamarzam wziąć urządzenie
koszula do porodu

Koszula do porodu: jak wybrać wygodną i praktyczną odzież?

2024-03-08
W trakcie przygotowań do porodu wiele przyszłych mam zastanawia się nad wyborem odpowiedniej odzieży, która zapewni im komfort i swobodę podczas tego wyjątkowego wydarzenia. Koszula do porodu to jedno z często stosowanych rozwiązań, oferujące zarówno wygodę, jak i praktyczność. Z poniższego tekstu dowiesz się więcej o różnych rodzajach koszul do porodu, ich funkcjonalności i zastosowaniu. Być może pomoże Ci to podjąć decyzję, jaka koszula do porodu będzie w Twoim przypadku najlepsza. 
jak przygotować się do porodu

Jak przygotować się do porodu?

2023-04-23
Jeśli twoja ciąża jest już zaawansowana, z pewnością zastanawiasz się, jak przygotować się do porodu. Kompleksowe przygotowanie powinno obejmować naukę prawidłowego oddychania, parcia oraz masaż krocza, ale również odpowiednie nastawienie psychiczne. Do porodu możesz przygotować się również w przypadku, gdy czeka cię cesarskie cięcie. Sprawdź, co dokładnie możesz zrobić i dlaczego warto. 
łyżeczkowanie macicy po porodzie

Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg?

2022-12-14
Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg? Łyżeczkowanie macicy, nazywane także abrazją, to zabieg wykonywany z różnych przyczyn i w różnych okolicznościach. Przeprowadza się go w przypadku endometriozy, poronień, po menopauzie, przy polipach i mięśniakach, a także po porodzie. Choć czyszczenie macicy w ten sposób może wydawać się przerażające, nierzadko jest konieczne dla celów diagnostycznych lub terapeutycznych. Jak przebiega łyżeczkowanie po porodzie i po co jest wykonywane? Odpowiadamy.
wywoływanie porodu balonikiem

Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?

2022-10-16
Wywoływanie porodu balonikiem - bezpieczna metoda na wywołanie porodu. Kiedy i po co stosuje się balonik? Poród z balonikiem, indukcja porodu balonikiem, sztuczne wywołanie porodu. Kiedy wskazana jest indukcja porodu balonikiem? Odpowiadamy na te i inne pytania, jakie obejmuje zagadnienie: „Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?”.
Truskawki w ciąży: czy można je jeść?

Truskawki w ciąży: czy można je jeść?

2022-08-14
Truskawki ciąży - jeść, czy nie jeść? Można, ale nie zawsze. Sprawdzamy kiedy można spożywać truskawki w ciąży: czy można je jeść? Jak myć truskawki w ciąży? Czy spożywanie truskawek w ciąży może wywołać alergię u matki? A co, gdy uczulenie na truskawki w ciąży dotyka dziecko?
Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Co poradzić na rozwolnienie przed porodem?

Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Co poradzić na rozwolnienie przed porodem?

2022-08-06
Samopoczucie przed porodem zmienia się radykalnie. Przed porodem organizm zaczyna się oczyszczać. I często następuje rozluźnienie stolca. Na ile dni przed porodem oczyszcza się organizm? Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Przeczytaj ten artykuł dużo wcześniej, bo w ostatnich dniach przed porodem będziesz zbyt przejęta tym wydarzeniem i nie będziesz miała głowy do czytania porad. Co poradzić na rozwolnienie przed porodem? Sposoby łagodzenia objawów przedporodowych - biegunka przedporodowa.
Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć?

Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć?

2022-08-05
Powikłania po cesarskim cięciu są spowodowane nieprawidłowym gojeniem się rany, a skutkują najczęściej: krwiakiem, ropniem, zakażeniem, rozejściem się rany pooperacyjnej. Niektóre kobiety są bardziej narażone na nieprawidłowe gojenie się rany pooperacyjnej po cięciu cesarskim. O tym wszystkim opowiemy w naszym artykule. Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć? Jak wyglądają etapy gojenia się rany po cesarce?