Data modyfikacji:

Drętwiejące ręce w ciąży

Autor: Agnieszka Stefaniak-Zubko

Pod koniec drugiego trymestru ciąży wiele kobiet cierpi z powodu drętwiejących dłoni. Około 26. tygodnia pojawia się mrowienie, drętwienie i ból w palcach, czasem promieniujący aż do ramienia. To zespół cieśni nadgarstka, który u ciężarnych związany jest ze zmianami hormonalnymi i zatrzymywaniem wody w organizmie.

 

drętwiejące ręce w ciąży

 

W efekcie zastoju płynów dochodzi do obrzęku torebki stawowej nadgarstka i ucisku na nerwy, docierające do palców. Objawy dolegliwości nasilają się szczególnie w nocy. Ból bywa tak silny, że może wybudzić kobietę lub skutecznie uniemożliwić jej sen. Choć zespół cieśni nadgarstka jest problemem dokuczliwym, jednak najczęściej ustępuje samoistnie 2-3 tygodnie po porodzie.

 

Jak sobie radzić z drętwieniem rąk w ciąży?

Panie, którym dokucza cierpnięcie rąk, powinny unikać pozycji, powodujących ucisk na dłoń. Czasem ulgę przynosi potrząsanie drętwiejącą kończyną albo ułożenie jej poniżej linii serca (np. na kolanie) lub swobodne opuszczenie ręki w dół (także podczas snu). W takich przypadkach lekarze zalecają spanie na lewym boku, co zmniejsza ucisk na żyłę główną. 

Osoby, u których pojawiły się objawy zespołu cieśni nadgarstka powinny zrezygnować z zadań wymagających powtarzania tych samym ruchów palców i ręki. Chodzi m.in. o pracę przy  komputerze (pisanie, projektowanie graficzne), prace przy linii produkcyjnej, ale też haftowanie, szydełkowanie, czy nawet obieranie warzyw i owoców. 

Jeśli całkowite wyeliminowanie tych obowiązków nie jest możliwe, należy zaplanować sobie częste przerwy, starać się chwytać przedmioty całymi dłońmi, prostować i gimnastykować nadgarstki. W przypadku pracy przy komputerze można zadbać o specjalne podkładki i ergonomiczne klawiatury które ułatwią właściwe ułożenie dłoni. Dla prawidłowego krążenia ważna jest również pozycja naszego ciała. Unikajmy krzyżowania i zakładania nogi na nogę oraz długotrwałego siedzenia czy stania. Warto zadbać również o oparcie dla kończyn. Najlepiej odpoczywać z uniesionymi nogami.

 

 

Odpowiednia dieta 

Pomocna w zapobieganiu i łagodzeniu objawów zespołu cieśni nadgarstka jest dieta bogata w magnez i witaminę B6.  Warto więc zadbać o urozmaicone posiłki na bazie drobiu, ryb, ziemniaków i mleka.  Źródłem witaminy B6 są również: orzechy, fasola, soja, awokado, słonecznik, jajka i banany Niedobory magnezu uzupełnić można jedząc: pietruszkę, pestki dyni, koper, gorzką czekoladę, kaszę gryczaną czy pijąc kakao.

Warto też ograniczyć spożywanie soli, kawy i herbaty (nie wspominając o paleniu tytoniu i alkoholu!), które wypłukują minerały z organizmu, utrudniając przeciwdziałanie zespołowi cieśni nadgarstka.

 



Kiedy zgłosić się do lekarza?

Chociaż drętwienie rąk jest dolegliwością typową dla ciężarnych, czasem zdarza się, że domowe sposoby zmniejszania jej objawów nie pomagają. Kiedy ból staje się coraz większy, pojawiają się problemy z normalnym funkcjonowaniem, czy trzymaniem przedmiotów w rękach, warto zgłosić się do lekarza. Może się okazać, że niezbędna będzie suplementacja diety witaminami, czy przyjmowanie środków przeciwbólowych (w ciąży w tym zakresie lepiej unikać samodzielnej diagnozy i leczenia).

Czasem konieczne może okazać się unieruchomienie nadgarstka specjalną opaską lub wizyta u specjalisty, czyli ortopedy, neurologa lub fizjoterapeuty.

 

Zdjęcie: Fotolia.pl


Autor

Agnieszka Stefaniak-Zubko

Miłośniczka internetu i public relations. Zawodowo współtwórczyni lokalnej marki Zagłębiarki – dobry design rodem z Zagłębia Dąbrowskiego, dziennikarka, copywriterka i konsultantka  w zakresie social media. Prywatnie żona, mama dwójki dzieci i dwóch kotów. Wierzy, że rodzina dodaje skrzydeł do realizowania pasji, a liczba rosnących obowiązków, rozciąga 24-godzinny dzień do nieskończoności

Komentarze
04-05-2017
Ocena:
Jestem w ciąży i mam drentwienie rak.Czy to jest niebezpieczne dla dziecka?
27-05-2016
Ocena:
Drewniane ręki lewej podczas snu ja się co noc budzę czemu tak to jest
27-05-2016
Ocena:
Drewniane ręki lewej podczas snu ja się co noc budzę czemu tak to jest
26-10-2015
Ocena:
agnieszkakoziol, czy ta supermami poduszka podczas ciaglego uzytkowania zmienila swoj ksztalt? wygniotła sie?
12-10-2015
Ocena:
w nocy szczególnie drętwiały mi konczyny.. wiec spałam na supermami poduszce, ktora pozwalala chodz przez sen się zrelaksowac i odpocząć!
26-09-2015
Ocena:
dretwienie konczyn dokuczalo mi szczegolnie w nocy, mimo to ze spalam na poduszce ortopedycznej ktora dawala mi 100 procent wygody.. po prostu od tego uciec sie nie da nie ma zadnych sposobow na dretwienie
ból brzucha w ciąży

Co stosować na ból głowy w ciąży?

2024-03-20
Ból głowy to częsta przypadłość ciężarnych. Niestety z uwagi na rozwijający się płód powinny one zażywać jak najmniej leków – bardziej zalecane są naturalne metody leczenia bólu. Co na ból głowy w ciąży sprawdzi się najlepiej, jakie leki są najbardziej bezpieczne dla mamy i dziecka i kiedy warto skonsultować tę przypadłość z lekarzem?
probiotyki w ciąży

Probiotyki w ciąży: jak dbać o zdrowie jelit dla dobra twojego i dziecka?

2024-02-26
Badania wskazują, że zażywanie dobrze dobranych probiotyków w ciąży może nieść liczne korzyści zarówno dla matki, jak i jej dziecka – to między innymi zmniejszenie nasilenia wzdęć i zaparć u matki, zmniejszenie ryzyko jej zachorowania na cukrzycę ciężarnych, a także ograniczenie kolek i zmniejszenie ryzyka otyłości u dziecka. Wyjaśniamy, jak dokładnie działają probiotyki w ciąży i na co zwracać uwagę przy ich wyborze.
melisa w ciąży

Czy można pić melisę w ciąży? 

2024-02-19
Melisa (melisa lekarska) to roślina znana ze swojego uspokajającego działania - pomaga obniżyć poziom lęku i stres, poprawia nastrój i ułatwia zasypianie. Bardzo chętnie sięgają po nią między innymi przyszłe mamy. Czy jednak melisa w ciąży to na pewno dobry pomysł? Sprawdź, kiedy lepiej z niej zrezygnować. 
kolagen w ciąży

Kolagen w ciąży: jak wspierać zdrową skórę i stawy w oczekiwaniu na dziecko?

2024-01-24
Kolagen jest bardzo ważnym budulcem komórek w naszych organizmach. Odpowiada między innymi za kondycję stawów oraz nawilżenie i elastyczność skóry, a także za siłę kości oraz zębów. Nic dziwnego zatem, że bardzo chętnie po niego sięgamy, chcąc wesprzeć pracę organizmu. Pytanie jednak: czy kolagen w ciąży to dobry pomysł? Jeśli tak, to jaki produkt tego typu wybrać? Na co zwrócić uwagę i jak go stosować?
czopki glicerynowe w ciąży

Czopki glicerynowe w ciąży: jakie wybrać i jak stosować? Poradnik

2024-01-12
Zaparcia w ciąży to częsta i bardzo nieprzyjemna przypadłość. Na szczęście istnieją sposoby, aby “rozruszać” jelita i w końcu poczuć ulgę. Jednym z nich jest aplikacja czopka glicerynowego. Sprawdź, czy czopki glicerynowe w ciąży są bezpieczne, jak często można ich używać i czy sprawdzają się jako środek oczyszczający przed porodem.
elektrolity w ciąży

Elektrolity w ciąży: czy można stosować?

2023-12-01
W okresie ciąży może zwiększyć się zapotrzebowanie na elektrolity - zwłaszcza jeśli przyszłej mamie przytrafi się tzw. grypa żołądkowa. W takich sytuacjach intuicyjnie sięgamy po specjalistyczne środki nawadniające - czy jednak elektrolity w ciąży to na pewno dobry pomysł? Sprawdź, czym właściwie są elektrolity, jaką mają funkcję i czy można pić je codziennie.
badania prenatalne 3. trymestr

Badania prenatalne - 3 trymestr. Wszystko co powinnaś wiedzieć

2023-04-18
Trzeci trymestr ciąży zaczyna się od 28. tygodnia i trwa do momentu porodu. Jest to okres, w którym rozwój płodu nabiera tempa, a kobieta w ciąży doświadcza wielu zmian fizycznych i emocjonalnych. Badania prenatalne 3 trymestr są badaniami koniecznymi w celu monitorowania prawidłowego rozwoju dziecka oraz w wykryciu ewentualnych nieprawidłowości. Nie wiesz na czym polegają badania prenatalne 3 trymestru? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedź na nurtujące cię pytania!