Data publikacji:

Co po urlopie macierzyńskim? Ile trwa? Przepisy

Twój urlop macierzyński powoli dobiega końca i nie wiesz, co dalej? W podobnej sytuacji co roku są tysiące kobiet. Sprawdź, jakie masz możliwości i czy jest możliwe przedłużenie urlopu macierzyńskiego.

Czytaj również: Prawa kobiet w ciąży
urlop macierzyński

Co po urlopie macierzyńskim? Urlop rodzicielski!

Zastanawiasz się, co po macierzyńskim? Najpierw sprawdź, czy dobrze obliczyłaś czas jego trwania. Zależny jest on od liczby urodzonych dzieci i wynosi:
  • 20 tygodni - w przypadku urodzenia jednego dziecka,
  • 31 tygodni - w przypadku urodzenia dwojga dzieci,
  • 33 tygodni - w przypadku urodzenia trojga dzieci,
  • 35 tygodni - w przypadku urodzenia czworga dzieci,
  • 37 tygodni - w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci.
Jeśli urodziłaś „tylko” jedno dziecko, twój urlop macierzyński trwa dokładnie dwadzieścia tygodni – licząc od dnia porodu. Na szczęście po urlopie macierzyńskim nie musisz natychmiast wracać do pracy.

Możesz skorzystać z urlopu rodzicielskiego, płynnie na niego przechodząc – czyli bez konieczności wrócenia do pracy choć na jeden dzień. Urlop rodzicielski trwa 32 tygodnie. Jeżeli połączysz go z macierzyńskim, oznacza to, że będziesz miała niemal rok, by skupić się jedynie na dziecku.

Warto dodać, że urlop rodzicielski nie musi być wykorzystany przez matkę. Jeśli rodzice postanowią, że lepiej będzie, aby to mama wróciła do pracy, na urlop może przejść ojciec.

Koniec zasiłku macierzyńskiego – co dalej z zasiłkiem?

Wysokość zasiłku pobieranego podczas urlopu macierzyńskiego różni się od wysokości zasiłku urlopu rodzicielskiego. Ten pierwszy wynosi zawsze 100% podstawy wymiaru, ten drugi – zaledwie 60%. Oznacza to, że jeżeli przez cały 20 tygodni pobierałaś 100% wymiaru zasiłku, to teraz będziesz otrzymywać znacznie mniej pieniędzy.

W związku z powyższym wiele matek decyduje się na uśrednienie wysokości zasiłku pobieranego przez cały okres opieki nad dzieckiem. Jest to możliwe, jeśli matka jeszcze przed rozwiązaniem albo tuż po poinformuje księgowość, że będzie korzystała z obu form urlopów i poprosi o uśrednienie wysokości zasiłków. Dzięki temu będzie otrzymywała około 80% podstawy przez cały okres opieki nad dzieckiem.

Co po urlopie rodzicielskim? Możliwości młodej mamy

Jeśli pytając „co po macierzyńskim”, masz na myśli okres po zakończeniu urlopu macierzyńskiego oraz rodzicielskiego, to opcje są następujące:
  • Powrót do pracy
Po urlopie macierzyńskim możesz najzwyczajniej wrócić do pracy, wcześniej organizując opiekę nad dzieckiem. Opiekować może się nim babcia, profesjonalna opiekunka, możesz również oddać maluszka do żłobka.
  • Przejście na urlop wychowawczy
Urlop wychowawczy przysługuje pracownikowi, który jest zatrudniony co najmniej 6 miesięcy. To urlop przeznaczony w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Czas jego trwania to maksymalnie 36 miesięcy, czyli 3 lata. Urlop wychowawczy ma jedną sporą wadę – jest okresem, za który nie otrzymasz wynagrodzenia od pracodawcy ani zasiłku z ZUS-u.

Jest to zatem opcja dla osób, które mogą pozwolić sobie na to, aby żyć tylko z jednego wynagrodzenia. Warto dodać, że urlopem wychowawczym rodzice mogą się dzielić. Co również istotne, w czasie jego trwania można podejmować zatrudnienie, o ile nie spowoduje to zaprzestania sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.
  • Praca zdalna
Po urlopie macierzyńskim możesz też powrócić do pracy, ale w jej nowej formie, tj. możesz pracować zdalnie. Oczywiście nie dotyczy to kobiet, które pracują jako ekspedientki, pielęgniarki czy np. kucharki. Jeżeli jednak wykonujesz pracę biurową, porozmawiaj z pracodawcą o takiej możliwości.

Co po macierzyńskim bez umowy o pracę?

Co po urlopie macierzyńskim może zrobić kobieta, której umowa o pracę trwała jedynie do dnia porodu? W takiej sytuacji warto zarejestrować się do urzędu pracy. Jeżeli na umowie widniał zapis o co najmniej minimalnym wynagrodzeniu, młodej mamie przysługuje zasiłek dla bezrobotnych. Zasiłek dla bezrobotnych przysługuje również kobietom, które przebywały na urlopie wychowawczym – nie wpływa on bowiem na utratę prawa do zasiłku.

Druga ciąża po urlopie macierzyńskim lub w jego trakcie

Nie brakuje kobiet, które w trakcie urlopu macierzyńskiego zachodzą w kolejną ciążę. Co w takiej sytuacji należy zrobić? Czy złożenie zwolnienia lekarskiego przerwie urlop macierzyński? I czy konieczne jest pojawienie się w pracy, aby móc przejść na kolejny urlop macierzyński?

Przedstawienie pracodawcy zwolnienia lekarskiego nie jest potrzebne, ponieważ taki dokument i tak nie przerywa urlopu macierzyńskiego. Pismo to należy jednak dostarczyć pierwszego dnia po zakończeniu urlopu macierzyńskiego (czyli pierwszego dnia pracy). Inna opcja to przejście na urlop wypoczynkowy, a następnie – gdy ten się zakończy, złożenie L4 u pracodawcy. W obu tych przypadkach nie ma potrzeby, aby ciężarna „odpracowała” chociaż jeden dzień.

W wyżej opisanej sytuacji pracownica ponownie najpierw przechodzi na zwolnienie lekarskie, a następnie – po urodzeniu dziecka, na urlop macierzyński. Co można robić po urlopie macierzyńskim – własna działalność Kobieta, które zastanawia się, co po macierzyńskim, zawsze może rozważyć założenie własnej działalności – o ile oczywiście ma pomysł na zajęcie, które może przynosić dochody.

Założenie własnej działalności umożliwia opiekę nad dzieckiem w większym wymiarze niż w przypadku powrotu do pracy na pełen etat, a do tego jest źródłem satysfakcji i – w wielu przypadkach, znakomitych przychodów. Warto dodać, że założenie firmy jest możliwe również w czasie urlopu macierzyńskiego.
Autor: Robert Wojtaś