Data publikacji:

Co na robaki w kupce niemowlaka? Przyczyny i leczenie

Bycie rodzicem maluszka to niesamowite doświadczenie pełne radości, ale też wyzwań. Jednym z tych wyzwań jest troska o zdrowie naszych najmłodszych. Kiedy odkryjesz robaki w kupce swojego niemowlaka, może to wywołać niepokój i pytania. W tym artykule omówimy przyczyny i skuteczne metody leczenia robaków u niemowląt.
kobieta z dzieckiem

Przyczyny robaków w kupce niemowlaka

Pierwszą kwestią, którą warto zrozumieć, są przyczyny wystąpienia robaków u niemowlaka. Najczęściej spotykane są dwa główne rodzaje pasożytów – owsik i glista ludzka. Dzieci mogą je złapać w wyniku kontaktu z zakażonymi powierzchniami lub przez nieumyte ręce. Często pasożytami zarażają się także od osób zakażonych poprzez dotyk. Czasem niebezpieczny jest nawet kurz, w którym znajdują się jajeczka pasożyta. Uniknięcie zakażenia jest więc trudne, dlatego nie warto się obwiniać, kiedy już do tego dojdzie. 

Objawy robaków u niemowlaka

Niemowlęta nie potrafią jeszcze jasno wyrazić swoich dolegliwości słowami, dlatego ważne jest obserwowanie ich zachowań i ciała. Objawy robaków u niemowlaka mogą obejmować świąd w okolicach odbytu, nadmierne drapanie się, bóle brzucha, biegunkę, nudności lub zmniejszenie apetytu. Niezaprzeczalną wskazówką jest zaobserwowanie czarnych robaków w kupce niemowlaka. Taki obraz może świadczyć o zainfekowaniu pasożytami takimi jak np. lamblie. Nie jest to jednak jednoznaczny objaw – czasem czarne nitki świadczą o alergii pokarmowej lub są skutkiem przyjmowanych leków. 
Czasem objawy zakażenia pasożytami nie są oczywiste, choć na infekcję może wskazywać już sam wygląd dziecka. Warto zatem zwrócić uwagę na to, czy maluszek nie traci masy ciała. Podkrążone oczy lub utrata apetytu to także wskazówka dla rodzica, że z jego pociechą coś się dzieje. Jeśli zauważysz jakiekolwiek z wyżej wymienionych objawów, skonsultuj się z lekarzem.

Diagnostyka i leczenie pasożytów u niemowlaków

Kiedy podejrzewasz obecność robaków u swojego niemowlaka, niezwłocznie udaj się do pediatry. Lekarz przeprowadzi badania i zleci odpowiednie testy kału, aby potwierdzić obecność pasożytów. W zależności od rodzaju robaków lekarz zaleci odpowiednie postępowanie.
Leczenie robaków u niemowląt opiera się najczęściej na farmakoterapii. Lekarz może przepisać leki przeciwpasożytnicze, które pomogą pozbyć się pasożytów. Ważne jest, aby ściśle przestrzegać zaleceń dotyczących dawkowania i trwania terapii. 
Działanie na własną rękę w kwestii leczenia pasożytów u niemowląt nie jest najlepszym pomysłem. W sieci znajdziemy mnóstwo porad dotyczących tego, jakie preparaty stosować w momencie, gdy zauważymy objawy infekcji pasożytniczej u dzieci. Pamiętajmy jednak, że najpierw musimy upewnić się, że do zakażenia rzeczywiście doszło. Później powinniśmy sprawdzić, z jakimi pasożytami mamy do czynienia, i wdrożyć odpowiednie leczenie pod okiem specjalisty. Nawet ustalenie dawki preparatu leczniczego dla niemowlęcia może okazać się sporym wyzwaniem, dlatego też opieka specjalisty jest w tym przypadku absolutnie niezbędna.

Poinformuj najbliższych

Robaki w kupce niemowlaka nie są przyjemnym doświadczeniem, jednak w momencie, gdy zauważymy je w pieluszce dziecka, musimy nie tylko podjąć leczenie, lecz także poinformować najbliższych o zaistniałej sytuacji. Profilaktyczne leczenie zakażeń pasożytniczych powinni przejść zarówno rodzice, jak i rodzeństwo malucha, a także dziadkowie czy nianie. To szczególnie istotna kwestia, która pomaga zahamować rozprzestrzenianie się pasożytów. 

Kontrola stanu zdrowia dziecka

Po zakończeniu leczenia nie zapominaj o wizytach kontrolnych u pediatry. To ważne, aby upewnić się, że pasożyty zostały całkowicie usunięte. Pamiętaj też, że skuteczne wyleczenie pasożytów nie gwarantuje tego, że w przyszłości problem ten nie wystąpi ponownie. Koniecznie więc obserwuj kupkę swojego niemowlaka i uważnie badaj jego zachowanie. Jeżeli cokolwiek wzbudzi twoje wątpliwości, niezwłocznie powiedz o tym lekarzowi, który podejmie niezbędne działania.

Profilaktyka to podstawa

Higiena odgrywa kluczową rolę w profilaktyce robaków u niemowlaków. Należy dbać o częste mycie rąk maluszka. Dziecko łapie za różne przedmioty, na których mogą znajdować się jajeczka pasożytów, a następnie wkłada dłonie do ust. Częste przecieranie rączek dziecka może pomóc w uniknięciu zakażenia robakami. Pamiętajmy też o czyszczeniu własnych dłoni przed i po każdym kontakcie z pieluszkami, kocykami i zabawkami. Ważne jest również utrzymanie czystości i dezynfekcja przestrzeni, w której przebywa dziecko. W tym celu dobrze sprawdzą się środki antybakteryjne do dezynfekcji powierzchni.
Kwestią, o którą również musimy bezwzględnie zadbać, jest odpowiednie przygotowywanie i przechowywanie żywności. Niemowlę zazwyczaj odżywia się pokarmem matki, dlatego też dobrym pomysłem będzie przemycie brodawek przed i po każdym karmieniu. Jeśli maluch pije mleko z butelki, pamiętajmy o regularnym myciu wszystkich jej elementów. Nie miejmy też oporów przed częstym wymienianiem smoczków oraz ich wyparzaniem.
Znalezienie robaków u niemowlaka może być niepokojące, ale nie jest powodem do paniki. Współpraca z lekarzem oraz odpowiednia higiena mogą pomóc twojemu niemowlakowi szybko i skutecznie pozbyć się robaków. Pamiętaj, że robaki są stosunkowo częstym problemem u dzieci i można je skutecznie leczyć. W razie wątpliwości lub obaw zawsze skonsultuj się z pediatrą, który pomoże ci w odpowiednim postępowaniu.
Powyższe informacje mają charakter informacyjny i nie zastępują porady lekarza. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące zdrowia swojego dziecka, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą medycznym.
Zdjęcie: Envato Elements
Olga Sadowska
Olga Sadowska

Magister Dziennikarstwa i Medioznawsta na UW. Na co dzień zajmuję się szeroko pojętym marketingiem ze szczególnym uwzględnieniem SEO. W wolnych chwilach pochłaniam ogromną liczbę książek o różnorakiej tematyce. Miłośniczka kotów, jazdy na rowerze, karaoke i wakacji nad polskimi jeziorami.