Karmienie piersią

Oznaki głodu u noworodka i niemowlaka

Kiedy jesteś głodna, burczy Ci w brzuchu. Wiesz wtedy, że czas coś przekąsić. A co z noworodkiem lub małym niemowlęciem? Przecież nie powie, że chce jeść, nie wstanie i nie pójdzie samo do lodówki. Nie musisz nasłuchiwać, czy z małego brzuszka da się słyszeć jak „kiszki marsza grają”. Wystarczy, że będziesz uważnie obserwować maluszka i nauczysz się rozpoznawać jego oznaki głodu. Sprawdźmy, na co zwrócić uwagę.

 

oznaki głodu u noworodka

 

Naukowcy twierdzą, że zanim rodzice nauczą się rozróżniać poszczególne sygnały jakie wysyła im płaczące dziecko, mijają około 2 tygodnie. Bo przecież płacz nie oznacza wyłącznie głodu. A głodu dziecko nie sygnalizuje wyłącznie płaczem.

 

Język noworodka i niemowlaka

Jak nowonarodzone dziecko kontaktuje się ze światem zewnętrznym? Płaczem, minami, gestami. Rodzice wiedzą, że płacz nie jest jeden, spokojnie można wyróżnić kilka jego wariantów, od cichego kwilenia, po histeryczny krzyk i każdy z nich oznacza coś innego.

Twarz maluszka jest na początku najważniejszym nośnikiem jego emocji. Dziecko odwraca główkę, gdy potrzebuje przerwać kontakt wzrokowy, czy traci zainteresowanie, uśmiecha się, gdy jest zadowolone (choć należy pamiętać, że świadomy uśmiech zaczyna się pojawiać około 6 tygodnia życia), zaciska powieki kiedy czuje dyskomfort, krzywi się, gdy coś mu nie smakuje (na przykład odbije mu się i poczuje w buzi smak treści żołądkowej).

Ale nie tylko twarz „mówi”, robi to całe ciało dziecka. Maluch stopniowo opanowuje umiejętność wyginania ciała, gdy odczuwa dyskomfort, pręży się, na przykład ze zdenerwowania przy karmieniu (choćby, gdy nieumiejętnie chwycona brodawka wypada z buzi). Dziecko pociera oczy, gdy jest zmęczone, „szuka” ustami, gdy coś lub ktoś dotknie jego policzek.

Obserwując swoje dziecko, być może dostrzeżesz o wiele więcej.

 

 

Skąd wiadomo, że dziecko jest głodne?

Nie tylko za pomocą płaczu maleństwo może Ci sygnalizować, że jest głodne. Obserwuj maluszka i poszukaj u niego oznak pustego brzuszka, na przykład:

  • rozglądanie się szeroko otwartymi oczami, jakby maleństwo się rozglądało,
  • nawet lekkie muśniecie policzka powoduje aktywne poszukiwanie piersi,
  • dziecko może szybciej ruszać rączkami, otwierać i zaciskać piąstki, wiercić się i sprawiać wrażenie coraz mniej spokojnego,
  • może postękiwać i mruczeć, a także mlaskać, cmokać i układać usta jakby do ssania,
  • brzdąc próbuje ssać wszystko co znajdzie się w zasięgu jego ust – palce, całe rączki, róg kocyka, czy ubranka,
  • języczek malucha wysuwa się z buzi i się do niej chowa.

Staraj się wyłapać te pierwsze sygnały i nakarmić dziecko zanim jeszcze zacznie płakać. Zwłaszcza, że płaczące niemowlę powinno się uspokoić przed karmieniem, inaczej ssanie będzie nieefektywne, dziecko może się jeszcze bardziej denerwować, a nieprawidłowe ułożenie języka związane z płaczem, może sprzyjać powstawaniu gazów i bólu brzuszka.

Z początku, wszystko może się wydawać nowe i trudne. Ale zobaczysz, to minie! Po jakimś czasie, będziesz w stanie bezbłędnie rozpoznać co „mówi” do Ciebie Twoje dziecko, kiedy sygnalizuje zmęczenie, a kiedy na przykład głód. Uważna obserwacja w połączeniu z instynktem macierzyńskim są w stanie zdziałać cuda. Powodzenia!

 

Zdjęcie: Fotolia.pl

Komentarze
Dodaj komentarz
Wrzesień 22, 2019
Wcale ci się nie dziwię, ja również bardzo lubię jego smak. Każdego dnia zaczynam dzień od tej pozycji i uważam, że to dzięki niej tak pięknie pobudzila się moja laktacja.
Sierpień 31, 2019
Lena, mi kryzys minął dawno temu a nadal go piję. Tak mi smakuje, że zrezygnowałam z kawy na jego korzyść. Zresztą mleka mam pod dostatkiem i taka opcja jak najbardziej mi odpowiada. Strasznie mi zależy na naturalnym karmieniu piersią, ponieważ to jest najlepszy i najzdrowszy start.
Sierpień 27, 2019
Ja początkowo musiałam dokarmiać maluszka bo mleka było za mało. Położna wytłumaczyła mi jak prawidłowo przykładać dziecko i karmić na żądanie, nawet w nocy. Po piciu lactosanu jest lepiej niż kilka dni temu i nawet nie muszę dokarmiać synka butelką.
Kwiecień 14, 2019
to w takim razie ja jestem beznadziejna matka, dziecko ma ponad 2 miesiące i ciągle zagduje o co mu chodzi jak płacze :-(
Październik 23, 2018
Super pomocne :)
Wrzesień 29, 2018
Myślę, że prolaktan Ci pomoże, mi pomógł delikatnie już po pierwszej saszetce delikatnie, po drugiej już było dość fajnie a dalej hulaj dusza piekła nie ma :)
Wrzesień 29, 2018
O proszę czytam sobie komentarze a ostatni z dziś. Moja córka 3 dni wyla z głodu a ja nigdy wcześniej nie widziałam jej tak łączącej, myśleliśmy z mężem że to kolki a to skok rozwojowy i kryzys... uswiadomila mnie polozna, częściej przystawiam ale mala nie jest w stanie się najeść. Staram się nie dokarmiać ale było to nieuniknione, córka odczepiala się od piersi i wyła tak długo aż padła że zmęczenia (2.5h). Więc łatwo powiedzieć nie dokarmiać... A co miałam dziecko zaglodzic... ciekawe kto by zniósł taki widok. Pije femalticon czy jakoś tak, jest więcej mleka ale trwa to od środy a nadal szału nie ma. Dokarmiam od czwartku ale nie przy każdym karmieniu. Dziś jadę do apteki po prolaktan.
Wrzesień 29, 2018
Tak, jasne pamiętam. Jestem spokojna, przynajmniej się staram, dużo piję, częściej przystawiam i raz dziennie prolaktan do jogurtu.
Wrzesień 17, 2018
No to bardzo fajnie Gosiu, ale pamiętaj żeby cały czas często przystawiać dziecko do piersi, pić dużo płynów, utrzymywać zdrową dietę, być w miarę możliwości zrelaksowaną.
Wrzesień 16, 2018
Dzieki, faktycznie poprawa była już po kilku dniach, więc resztę opakowania schowałam na czarną godzinę.
Sierpień 30, 2018
Gosiu pijesz jedną saszetkę dziennie, to na dwa tygodnie ale jak mleko ruszy możesz przestać i wrócić jakbyś znowu potrzebowała.
Sierpień 30, 2018
@kiki, 14 saszetek to na tydzień? dwa? Ile dziennie muszę tego pić?
Sierpień 29, 2018
Sama coś o tym wiem. Tez mialam problemy z karmieniem ale Prolaktan faktycznie sprawdził sie najlepiej.
Sierpień 29, 2018
To nie są duże pieniądze, chyba około 20 zł płaciłam za 14 saszetek. Róznica była wyraźna już po kilku dniach, więc zdecydowanie warto.
Sierpień 29, 2018
Dziewczyny a ile kosztuje prolaktan? Po jakim czasie Wam pomaga?
Sierpień 27, 2018
@dominika22, możesz, na pewno nie zaszkodzi. Ja piłam tylko w kryzysie, ale koleżanka pije codziennie i też jest ok.
Sierpień 26, 2018
Dlatego ja też polecam Prolaktan. Mnie bardzo pomógł kiedy pojawił się u mnie kryzys laktacyjny.
Sierpień 25, 2018
Czy wspomniany Prolaktan mozna pić profilaktycznie? Czy raczej tylko jak sa problemy z pokarmem?
Sierpień 24, 2018
Ja sobie ta myślę, że położne powinny bardziej uświadamiać młode mamy jak mogą sobie pomagać w czasie kryzysu laktacyjnego. Ja nie wiedziaam o prolaktanie dopiero przy czwartym dziecku i to pod koniec karmienia jak sama zaczęłam szukać informacji w necie a wcześniej musiałam się męczyć.
Lipiec 19, 2018
Dzięki, tak się zastanawiałam czy go nie pić profilaktycznie, żeby nie doprowadzić do kryzysu, ale sporo tak szybko działa, to nie wiem czy jest sens? To prawda, że poprawa jest już po 2-3 dniach? Tak czytałam w necie.
Lipiec 17, 2018
Prolaktan wystarczy pić tylko jak czujecie, że zbliża się susza w piersiach, że dziecko coraz częściej chce jeść, bardziej marudzi i ogólnie widać, że jest głodne.
Czerwiec 22, 2018
Dziewczyny, a Wy go pijecie cały czas czy tylko jak macie kryzys laktacyjny?
Czerwiec 21, 2018
To bardzo dobry środek, sama go stosowałam, niestety dopiero przy czwartym dziecku i mam porównanie, gdybym wiedziała o jego istnieniu dużo łatwiej byłoby mi przeżyć kryzysy laktacyjne.
Czerwiec 17, 2018
wrona, chyba w kazdej aptece kupisz ;) kosztuje około 20 zł i tam masz 14 saszetek, jedną dziennie sie pije.
Czerwiec 16, 2018
Widzę, że polecacie Prolaktan... a powiedzcie, gdzie to dostanę? Jaka cena? Na długo starczy?
Maj 26, 2018
Moja mała chyba nigdy nie płakała za pokarmem (no poza chwilami kryzysu laktacyjnego, ale na to pomógł mi niżej wspomniany Prolaktan), karmiłam ją regularnie i jej kwilenie na ogół oznaczało, że chciała na ręce. Dzieci pragną bliskości matki, nie trzeba tego interpretować cały czas jako głód. Niemniej ciekawy artykuł.
Maj 21, 2018
Moje płakały i szukały piersi, po prostu. Kwestia kilku dni "poznania się" z dzieckiem i wszystko stanie się jasne :) Sasza, ja też piję prolaktan :) położna mi go poleciła na problemy z laktacją, tak mi fajnie ją rozkręcił, że w ogóle już nie dokarmiam.
Maj 21, 2018
Mi się wydaje, że matka to jakoś intuicyjnie ogarnia takie tematy. Dziecko płacze, niby płacz nie wiele się różni a ja jakoś czułam, że teraz chodzi o jedzenie, teraz o mokrą pieluszkę, teraz chce spać. Niestety u mnie do momentu kiedy nie przetestowałam prolaktanu dziecko płakało z głodu.
Marzec 16, 2018
Każda mama z czasem uczy się rozpoznawać o co chodzi jej dziecku. Tak więc nie przejmować się dziewczyny, umiejętność rozpoznawania niuansów w płaczu maluchów przyjdzie z czasem :) A artykuł bardzo pomocny!
Wrzesień 14, 2017
Super artykul
Sierpień 21, 2017
jak widzę, muszę baczniej obserwować Anielkę, dotąd jak płakała to zawsze myślałam że głodna :(
Sierpień 17, 2017
bardzo przydatny artykuł!