Data modyfikacji:

Trądzik niemowlęcy. Ile trwa i jak leczyć

Autor: Katarzyna Chmielewska-Walas

Po 3-4 tygodniu życia u wielu noworodków pojawiają się wypryski na buzi, które budzą u rodziców silny niepokój. Trądzik niemowlęcy bywa mylony z alergią, uczuleniem na białka mleka krowiego lub potówkami. Tymczasem trądzik niemowlęcy to dość powszechna dolegliwość. Występuje u co 5 niemowlaka.

trądzik niemowlęcy

Spis treści:

Trądzik niemowlęcy – objawy

Jak leczyć trądzik niemowlęcy

Kiedy mija trądzik niemowlęcy

Co wywołuje trądzik niemowlęcy

Jak odróżnić trądzik niemowlęcy od skazy białkowej

 

Czerwone krostki, zlokalizowane głównie na policzkach, czasem na brodzie i czole. Mogą przechodzić  (ale już w mniejszym natężeniu) na szyję i dekolt. Plamki, grudki, czasem zakończone białym czubkiem.  To najprawdopodobniej trądzik niemowlęcy. Pojawia się zwykle w okolicach 3-4 tygodnia życia noworodka. Częściej u chłopców i częściej u dzieci karmionych naturalnie. Przyczyną są hormony, które przedostały się z łożyska do krwi dziecka i wciąż w niej krążą. Część hormonów mama przekazuje maluchowi także w mleku.

Trądzik niemowlęcy – objawy

W okolicach pierwszego miesiąca życia dziecka, na jego twarzy pojawić się mogą wypryski, zaczerwienienia, grudki. Ich wygląd zmienia się – zaogniają się od ciepła, a bledną na przykład na spacerze. Mogą pojawiać się białawe czubki na krostkach.  Czasem przez uszkodzony naskórek dojść może do nadkażenia tych zmian. Jeśli pojawia się stan zapalny i zmiany ropne – sprawa wymaga konsultacji lekarskiej. Najprawdopodobniej konieczna będzie kuracja maścią z antybiotykiem. Jeśli jednak zmiany sprowadzają się jedynie do zaczerwienienia, krostek i grudek, można  spokojnie czekać na to aż trądzik niemowlęcy sam minie. W domowych warunkach trądzik leczymy zachowawczo.

Jak leczyć trądzik niemowlęcy

Dopóki zmiany skórne nie zostaną nadkażone, co zdarza się dość rzadko, leczenie trądziku niemowlęcego można sprowadzić do łagodnej pielęgnacji buzi dziecka. Przede wszystkim należy utrzymywać buzię z trądzikiem w czystości.  Ponieważ w powstawaniu zmian biorą udział gruczoły łojowe i to ich nieuregulowana praca jest główną przyczyną problemu, nie powinno się stosować na trądzik niemowlęcy mocno natłuszczających, ciężkich kosmetyków. Wystarczy raz dziennie przemyć buzię ciepłą przegotowaną wodą na jałowej gazie.  Jeśli skóra wydaje się sucha i ściągnięta, można ją delikatnie nawilżyć kremem przeznaczonym dla niemowląt od pierwszego dnia życia. Buzia powinna być czysta i sucha, dlatego jeśli dziecko ulewa, ślini się, należy pilnować higieny. Namnażające się bakterie mogą przyczynić się do powstania stanu zapalnego.  Niebezpiecznym powikłaniem trądziku niemowlęcego mogą być torbiele lub ropnie.

Kiedy leczenie wymaga interwencji lekarskiej, zwykle przepisywana jest erytromycyna w żelu lub płynie. Na łagodniejsze zmiany lekarze polecają maść na trądzik niemowlęcy (m.in cynkową). Nierzadko wypisywane są leki recepturowe.

Kiedy mija trądzik niemowlęcy

U większości niemowląt cera poprawia się po 3 miesiącu życia. Niepokój powinno wzbudzić, jeśli po 6 miesiącu zmiany wciąż występują. Istotne jest, że trądzik niemowlęcy może okresowo się wyciszać i powracać. Dodatkowo, jeśli niemowlę jest często przegrzewane, może pojawić się świąd skóry, co z kolei może skutkować drapaniem i zainfekowaniem zmian.



Co wywołuje trądzik niemowlęcy

Hormony przekazywane w ostatnich tygodniach ciąży stymulują gruczoły łojowe. Zaraz po narodzinach u niemowląt wydzielanie łoju jest dość duże. Dzieje się tak za sprawą stymulacji androgennej, a to właśnie androgeny kontrolują działanie gruczołów łojowych. Z czasem problem trądziku znika, a pojawia się ponownie w okresie dorastania, kiedy to znów następuje zwiększenie poziomu androgenów w organizmie.

Jak odróżnić trądzik niemowlęcy od skazy białkowej

Trądzik niemowlęcy występuje na twarzy dziecka. Może w niewielkim stopniu przechodzić na szyję i dekolt i ma postać krostek. Skaza białkowa u niemowlaka to alergia na białka mleka krowiego. Jednym z jej z charakterystycznych objawów są zmiany na policzkach – są to zwykle suche, połyskujące zmiany, łuszczące się placki, które rozdrapane tworzą strupki. Rozdrapane zmiany uczuleniowe mogą nawet krwawić. Towarzyszą im zwykle przesuszenia lub wysypka również w okolicach zgięć łokci oraz kolan. A co najważniejsze, jak każdej alergii pokarmowej, towarzyszą jej objawy ze strony układu pokarmowego.  Co istotne, zmiany alergiczne dobrze reagują na natłuszczanie, szczególnie, że alergii na białka mleka krowiego może towarzyszyć Atopowe Zapalenie Skóry. Natomiast trądzik niemowlęcy nie powinien być natłuszczany, jego objawy po natłuszczeniu nasilają się.

 

 


Autor

Katarzyna Chmielewska-Walas

z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.

Komentarze
17-04-2019
Ocena:
Wow, super to jest wytłumaczone, trochę się martwiłam, ale teraz już przestanę kombinować z maściami i kemami. Dziękuję!
śluz w kupie niemowlaka

Co oznacza śluz w kupie niemowlaka?

2024-01-17
FRAZY: śluz w kupie niemowlaka, jak wygląda śluz w kupie niemowlaka, śluz w kupie u niemowlaka, śluz w kupie niemowlaka karmionego piersią, śluz z krwią w kupie niemowlaka, biały śluz w kupie niemowlaka, śluz w kupie niemowlaka jak wygląda, co oznacza śluz w kupie niemowlaka
krople na kolki

Jakie krople na kolki wybrać? Ranking najlepszych produktów

2023-07-16
Kolka niemowlęca, choć nie jest groźną przypadłością, może znacząco pogorszyć jakość życia niemowlęcia oraz jego rodziców. Na szczęście istnieją sposoby, by dolegliwość przestała być aż tak uciążliwa – to kąpiele, masaże brzuszka, ciepłe kompresy, a w zaawansowanych przypadkach – krople nas kolki. Ranking, który znajdziesz na końcu tekstu, pomoże ci wybrać te najlepsze.
Czopki glicerynowe dla niemowląt

Czopki glicerynowe dla niemowląt: działanie

2023-06-20
Czopki glicerynowe dla niemowląt stosuje się przede wszystkim w sytuacjach, gdy malec cierpi na zatwardzenie. Są skuteczne i bezpieczne, a ich aplikacja nie stwarza rodzicom większego problemu. Należy jednak pamiętać, że zbyt częste ich stosowanie nie jest zalecane, ponieważ może podrażniać błonę śluzową i zmieniać naturalny rytm wypróżnień.
Elektrolity dla niemowląt

Elektrolity dla niemowląt – jakie wybrać? Jak je podawać?

2023-06-17
Odwodnienie to stan poważnie zagrażający zdrowiu, a nawet życiu. W przypadku dzieci postępuje on bardzo szybko, a bez odpowiednio prędkiej reakcji może wywołać poważne kłopoty. Pierwszą pomocą w przypadku odwodnienia są elektrolity dla dzieci – środki hipoosmotyczne, które zapobiegają utracie wody i cennych składników mineralnych. Sprawdź, co warto wiedzieć o elektrolitach i jakie wybrać.
rumianek dla niemowlaka

Rumianek dla niemowlaka: czy można stosować?

2023-05-31
Rumianek to roślina o działaniu prozdrowotnym, która często używana jest w pielęgnacji niemowląt. Można stosować ją zarówno zewnętrznie – w przypadku odparzeń, jak i wewnętrznie, w celu złagodzenia objawów kolki albo zaparć. Rumianek dla niemowląt można stosować już od pierwszych tygodni życia dziecka, a samo przygotowanie naparu nie jest szczególnie trudne. Sprawdź, jak to zrobić i czy należy słodzić napar przeznaczony do picia.
Biała kupka u dziecka

Biała kupka u dziecka – co oznacza?

2023-05-28
Podobnie jak u dorosłych, wygląd kupki u dzieci może mówić wiele na temat aktualnego stanu zdrowia. Kolor, konsystencja oraz częstotliwość oddawania kału przez malucha powinny być bacznie obserwowane przez każdego rodzica. Gdy podczas wypróżnień dostrzeżesz u swojej pociechy odchylenia od normy takie, jak biała kupka, należy mieć się na baczności. Tłumaczymy, co może wpływać na odbarwienie stolca oraz jakie inne barwy kupki u dziecka powinny wzbudzić rodzicielski niepokój.
Prześwitujące ząbki przez dziąsła

Prześwitujące ząbki przez dziąsła: co oznaczają?

2023-05-26
Ząbkowanie to jeden z ważnych kamieni milowych w życiu każdego dziecka. Na pojawienie się pierwszego ząbka z niecierpliwością czekają również rodzice. Okazuje się, że bacznie obserwując dziecko, możesz przewidzieć, kiedy w jego buzi zagoszczą wyczekane ząbki. Jednym z symptomów zwiastujących ząbkowanie są widoczne prześwitujące ząbki przez dziąsła. To jednak niejedyny objaw, na który wyczulony powinien być każdy rodzic.