Data modyfikacji:

Krem dla dziecka – jaki skład powinien mieć

Autor: Klaudia Kierzkowska

Delikatna i wrażliwa skóra dziecka wymaga szczególnej pielęgnacji. Kremy dla dzieci nie powinny zawierać szkodliwych i podrażniających substancji. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru, które składniki są bezpieczne, a których unikać jak ognia?

krem dla dzieci dobry skład

 

Jakie powinny być kremy dla dzieci?

Skóra niemowląt i małych dzieci nie jest jeszcze w pełni dojrzała, różni się od skóry osób dorosłych. Dlatego podczas wyboru kremu dla najmłodszych, szczególną uwagę należy zwrócić na jego skład. Kosmetyki powinny zawierać składniki roślinne a dokładniej masła, oleje i ekstrakty roślinne. Ilość pozostałych substancji najlepiej aby została ograniczona do minimum. W przypadku kosmetyków dla dzieci sprawdza się hasło – im mniej tym lepiej. Krótki, treściwy i dobry skład zazwyczaj jednoznaczny jest z bezpiecznym kremem dla dzieci. Bezzapachowe, organiczne i bezpieczne kremy dla dzieci dostępne są niemalże w każdej drogerii.

 


Kremy dla dzieci - składniki bezpieczne:

Delikatna skóra dziecka wymaga szczególnej ochrony. Poniższe, naturalne składniki, nie spowodują podrażnienia, zaczerwienienia i nie przyczynią się do powstania alergii.

  • Olej jojoba – olej o delikatnym orzechowym zapachu, swoim składem chemicznym przypomina ludzkie sebum. Zapewnia naturalną pielęgnację skóry niemowlakom już od pierwszych dni życia. Nawilża, regeneruje, łagodzi podrażnienia, chroni skórę dziecka przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

 

  • Olej arganowy – najbardziej pożądany olejek na świecie, posiada niezliczoną ilość korzystnych właściwości. Głęboko nawilża i odżywia skórę, łagodzi objawy podrażnienia, przyspiesza gojenie ran, a także zmniejsza stany zapalne skóry.

 

  • Olejek migdałowy - olejek ze słodkich migdałów, wyciskany na zimno z nasion migdałowca pospolitego, idealnie sprawdza się jako składnik kremów dla dzieci. Bogactwo naturalnych składników sprawia, że olejek wzmacnia lipidową barierę ochronną skóry, nawilża i łagodzi podrażnienia. Jako doskonały emolient idealnie sprawdzi się w pielęgnacji skóry dziecka już od pierwszych dni jego życia.

 

  • Olejek lawendowy – jak sama nazwa wskazuje olejek wytwarzany jest z lawendy. Wspomaga leczenie potówek, stanów zapalnych, odżywia i odkaża skórę nie powodując podrażnień.

 

  • Ekstrakt z rumianku – to składnik wielu kosmetyków dla dzieci. Rumianek działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, łagodzi podrażnienia, o które u najmłodszych nietrudno.

 

  • Masło shea – jeden z bardziej uniwersalnych składników kosmetyków dla dzieci. Idealnie sprawdza się w pielęgnacji niemowląt już od początku ich życia. Masło bogate w witaminy A i E sprawia, że skóra staje się nawilżona i gładka.

 


Kremy dla dzieci - szkodliwe składniki: 

  • Detergenty – niestety, w wielu kremach dla dzieci znajdziemy bogactwo silnie wysuszających detergentów. Do najpopularniejszych i zarazem najbardziej naruszających barierę lipidową, przesuszających i podrażniających delikatną skórę dziecka, możemy zaliczyć SLS (Sodium Lauryl Sulfate) i SLES (Sodium Laureth Sulfate).

 

  • Fenoksyetanol – substancja o działaniu bakteriostatycznym, której toksyczne działanie uwalnia się w chwili wchłonięcia do organizmu. Fenoksyetanol może doprowadzić do podrażnienia skóry, wysypki, uczulenia kontaktowego.

 

  • Gilkole polietylenowe, glikole polipropylenowe – podczas wyboru kosmetyków dla dzieci powinno unikać się tych, które w swoim składzie zawierają substancje z przedrostkiem PEG i PPG. Do ich produkcji wykorzystywany jest tlenek etylenu, substancja uważana za rakotwórczą.

 

  • Parabeny – (Methylparaben, Ethylparaben, Propylparaben, Isopropylparaben, Beznylparaben, Butylparaben) duża grupa organicznych związków chemicznych, stosowanych jako środki konserwujące w kosmetykach. Kwestia obecności parabenów wciąż budzi wiele kontrowersji. Jedno jest pewne, wymienione konserwanty mogą wywołać podrażnienia skóry i wysypkę.

 

  • Filtry przenikające – ukryte pod nazwami Etylhexyl Methoxycinnamate, Octylmethoxycinnamate, Benzophenone-3, 4-Methylbenzylidene Camphor, Octyl Dimethyl PABA, posiadają działanie drażniące, przenikają do krwioobiegu, a w organizmie naśladują działanie hormonów.

 

  • Pochodne formaldehydu – o ile same pochodne formaldehydu nie są szkodliwe (2-Bromo-2-Nitropropane-1,3-Diol; Diazolidinyl Urea; Imidazolidinyl Urea; Sodium Hydroxymethylglycinate), to mogą wchodzić w reakcje chemiczne z innymi składnikami, w wyniku których powstaje toksyczna substancja formaldehyd.

 

Niektórzy producenci podkreślają dobroczynne właściwości składników zawartych w kremach dla dzieci. Niestety, bardzo często nie przekazują nam całej prawdy. Dlatego przed kupnem kosmetyku dla najmłodszych warto dokładnie przeanalizować jego skład.


Autor

Klaudia Kierzkowska

Z wykształcenia chemik, z zawodu dziennikarka, a prywatnie żona i mama. Uwielbia teatr, kawę i włoską kuchnię. Pasjonatka podróży, która uwielbia poznawać świat.

śluz w kupie niemowlaka

Co oznacza śluz w kupie niemowlaka?

2024-01-17
FRAZY: śluz w kupie niemowlaka, jak wygląda śluz w kupie niemowlaka, śluz w kupie u niemowlaka, śluz w kupie niemowlaka karmionego piersią, śluz z krwią w kupie niemowlaka, biały śluz w kupie niemowlaka, śluz w kupie niemowlaka jak wygląda, co oznacza śluz w kupie niemowlaka
krople na kolki

Jakie krople na kolki wybrać? Ranking najlepszych produktów

2023-07-16
Kolka niemowlęca, choć nie jest groźną przypadłością, może znacząco pogorszyć jakość życia niemowlęcia oraz jego rodziców. Na szczęście istnieją sposoby, by dolegliwość przestała być aż tak uciążliwa – to kąpiele, masaże brzuszka, ciepłe kompresy, a w zaawansowanych przypadkach – krople nas kolki. Ranking, który znajdziesz na końcu tekstu, pomoże ci wybrać te najlepsze.
Czopki glicerynowe dla niemowląt

Czopki glicerynowe dla niemowląt: działanie

2023-06-20
Czopki glicerynowe dla niemowląt stosuje się przede wszystkim w sytuacjach, gdy malec cierpi na zatwardzenie. Są skuteczne i bezpieczne, a ich aplikacja nie stwarza rodzicom większego problemu. Należy jednak pamiętać, że zbyt częste ich stosowanie nie jest zalecane, ponieważ może podrażniać błonę śluzową i zmieniać naturalny rytm wypróżnień.
Elektrolity dla niemowląt

Elektrolity dla niemowląt – jakie wybrać? Jak je podawać?

2023-06-17
Odwodnienie to stan poważnie zagrażający zdrowiu, a nawet życiu. W przypadku dzieci postępuje on bardzo szybko, a bez odpowiednio prędkiej reakcji może wywołać poważne kłopoty. Pierwszą pomocą w przypadku odwodnienia są elektrolity dla dzieci – środki hipoosmotyczne, które zapobiegają utracie wody i cennych składników mineralnych. Sprawdź, co warto wiedzieć o elektrolitach i jakie wybrać.
rumianek dla niemowlaka

Rumianek dla niemowlaka: czy można stosować?

2023-05-31
Rumianek to roślina o działaniu prozdrowotnym, która często używana jest w pielęgnacji niemowląt. Można stosować ją zarówno zewnętrznie – w przypadku odparzeń, jak i wewnętrznie, w celu złagodzenia objawów kolki albo zaparć. Rumianek dla niemowląt można stosować już od pierwszych tygodni życia dziecka, a samo przygotowanie naparu nie jest szczególnie trudne. Sprawdź, jak to zrobić i czy należy słodzić napar przeznaczony do picia.
Biała kupka u dziecka

Biała kupka u dziecka – co oznacza?

2023-05-28
Podobnie jak u dorosłych, wygląd kupki u dzieci może mówić wiele na temat aktualnego stanu zdrowia. Kolor, konsystencja oraz częstotliwość oddawania kału przez malucha powinny być bacznie obserwowane przez każdego rodzica. Gdy podczas wypróżnień dostrzeżesz u swojej pociechy odchylenia od normy takie, jak biała kupka, należy mieć się na baczności. Tłumaczymy, co może wpływać na odbarwienie stolca oraz jakie inne barwy kupki u dziecka powinny wzbudzić rodzicielski niepokój.
Prześwitujące ząbki przez dziąsła

Prześwitujące ząbki przez dziąsła: co oznaczają?

2023-05-26
Ząbkowanie to jeden z ważnych kamieni milowych w życiu każdego dziecka. Na pojawienie się pierwszego ząbka z niecierpliwością czekają również rodzice. Okazuje się, że bacznie obserwując dziecko, możesz przewidzieć, kiedy w jego buzi zagoszczą wyczekane ząbki. Jednym z symptomów zwiastujących ząbkowanie są widoczne prześwitujące ząbki przez dziąsła. To jednak niejedyny objaw, na który wyczulony powinien być każdy rodzic.