Niepłodność

Test PCT

Problemy z płodnością są spowodowane różnymi czynnikami. Czasem powód problemów z zajściem w ciąże jest łatwiejszy do wykrycia, innym znów razem, nawet przeprowadzenie wielu badań owych problemów nie potwierdza. Ale dwóch kresek na teście ciążowym jak nie było, tak nie ma. Okazuje się, że jest jeszcze jedno badanie, które warto wówczas wykonać, a mianowicie, badanie wrogości śluzu szyjkowego, czyli badanie PCT. Na czym ono polega i jak się je wykonuje?


badanie pod mikroskopem

 

Test PCT zwany jest także testem wrogości śluzu, testem postkoitalny lub Simsa-Huhnera. Okazuje się, że jest to bardzo popularne badanie diagnostyczne w zakresie problemów z płodnością. A badanie dotyczy śluzu produkowanego przez szyjkę macicy, który jest wyznacznikiem płodności kobiety. Zdarza się jednak i tak, że to właśnie ów śluz może być przyczyną problemów z poczęciem, bowiem plemniki nie mogą przez niego dotrzeć do komórki jajowej. 

 

Co to znaczy, że śluz jest agresywny?

Okazuje się, że agresywny, czy inaczej wrogi, śluz szyjowy jest jedną z głównych przyczyn problemów z zajściem w ciążę. A to dlatego, że znajdują się w nim przeciwciała, które uniemożliwiają plemnikom przedostanie się do macicy. Czasami zlepiają się, innym znów razem stają się mniej ruchliwe. Problemy powoduje też śluz, którego warstwa jest zbyt gruba albo ma niewłaściwe pH (kwaśne). 

 

Na czym polega test PCT

Występujący w szyjce macicy śluz jest na tyle gęsty, aby stworzyć drogom rodnym skuteczną ochronę przed infekcjami. W prawidłowej sytuacji, podczas owulacji śluz staje się bardziej wodnisty, co umożliwia plemnikom podróż do komórki jajowej. Test PCT pozwala ocenić, czy występują w nim przeciwciała zabójcze dla plemników. A ocenie podlegają następujące parametry śluzu:

  • ilość,
  • konsystencja,
  • przejrzystość,
  • barwa,
  • lepkość i ciągliwość.

Ponieważ badanie wykonuje się po stosunku, jest możliwa także weryfikacja, czy w śluzie znajdują się żywe, ruchliwe plemniki, zdolne do zapłodnienia komórki jajowej.

Jeżeli chodzi o sam przebieg badania, bardzo przypomina on pobranie wymazu cytologicznego. Procedura jest jednak poprzedzona serią badań, do których należą:

  • pomiary temperatury ciała,
  • testy owulacyjne,
  • mierzenie luteinizacji hormonów - LH lub monitoring cyklu,

a to wszystko po to, aby móc dokładnie określić czas wystąpienia owulacji.

Kobieta powinna zgłosić się do lekarza w ciągu 2 do 12 godzin po współżyciu, najlepiej w dniu owulacji lub po prostu w okresie okołoowulacyjnym. Wówczas pobierana jest próbka śluzu, którą następnie poddaję się laboratoryjnej analizie, pozwalającej na ocenę ruchliwość i ilość plemników. Badanie jest zupełnie bezbolesne, a jego wynik otrzymuje się zazwyczaj w ciągu 1-2 dni.

 

 

Wyniki testu PCT

Wynik testu PCT może być dodatni lub ujemny.

Wynik dodatki oznacza, że w pobranym śluzie występują żywe i ruchome plemniki. Badanie powinno wykazać obecność przynajmniej 6* aktywnie poruszających się plemników w pobranej do badania próbce (w 400-krotnym powiększeniu).

O wyniku ujemnym (negatywnym) mówimy wówczas, gdy w śluzie nie stwierdzi się plemników, jest ich zbyt mało lub w ogóle się one nie poruszają.

W razie ujemnego wyniku można podejrzewać nieprawidłowości nasienia lub inną przyczynę niepłodności np. skierowane przeciwko plemnikom partnera przeciwciała zawarte w śluzie czy bakterie: chlamydia, mykoplazma i uroplazma.

Koszt takiego badania, w zależności od miejsca wykonania, może wynosić około 70-80 zł. Dobrze, gdy test PCT poprzedza badanie nasienia.

UWAGA: jeśli czeka Cię to badanie, pamiętaj, aby przed badaniem zachować przynajmniej dwudniową abstynencję seksualną, by podczas seksu nie używać lubrykatów ani innych środków, które mogą wpływać na wyniki testu, a po stosunku nie podmywać się ani nie używać płynu do higieny intymnej!

 

* Normy w różnych laboratoriach mogą nieznacznie różnić się między sobą.

 

Autor: Katarzyna Moryc

 

Zdjęcie: pixabay.com


Komentarze
Dodaj komentarz
Czerwiec 13, 2019
A mnie lekarz polecił stosowanie w czasie owulacji żelu prefert vaginal, który wyrównywał pH śluzu i normował ciśnienie, które wpływało na przeżywalność plemników, stosowałam go przez 4 cykle i udało się, a kupowałam go poprzez stronę sklepu naturalnaplodnosc.
Styczeń 4, 2019
Mój przyjaciel i ja staramy się o dziecko już ponad siedem lat, mieliśmy płodności klinice w ciągu wielu lat, zanim ktoś powiedział mi, aby skontaktować się z rzucającego to zaklęcie, który jest tak potężny, nazywa Agbazara świątynia dla niego, aby mi pomóc zajść w ciążę,i cieszę się, że zwróciliśmy się do lekarza AGBAZARA, bo jej ciąża zaklęcie umieścić nas w spokoju, i szczerze wierzę mu, uprawnienia i bardzo pomógł nam również, jestem wdzięczny za wszystko, co zrobił. skontaktuj się z nim przez e-mail: ( agbazara@gmail.com ) lub WHATSAPP; ( +2348104102662 ) jeśli próbujesz dostać się do dziecka, ma uprawnienia, aby to zrobić.
Maj 11, 2018
Takie badanie jest darmowe, czy wchodzie w gre tylko wizyta prywatna u ginekologa?