Data publikacji:

Przesądy ciążowe

Autor: Maria Szadkowska

Przesądy o ciąży mogą śmieszyć, ale nadal są niezwykle popularne. Każda przyszła mama z pewnością słyszała chociaż jeden z nich. Specjalnie dla Dzidziusiowiczek przedstawiamy najdziwniejsze przesądy dotyczące ciąży. Więc drogie ciężarówki, czego absolutnie nie powinnyście, bo…

 

przesądy w ciąży
 

Zabobony, czyli czego nasza prababcia nie zrobiłaby w czasie ciąży?


- Nie usiadałaby po turecku, bo dziecko mogłoby mieć przez to krzywe nogi,
- Nie przeszłaby nad kałużą, bo dziecko mogłoby urodzić się z wodogłowiem, 
- Nie zakładałaby nogi na nogę, żeby nie zmiażdżyć główki dziecku, 
- Nie nosiłaby łańcuszków, nie przechodziłaby pod sznurami, nie nosiłaby paska, nie mierzyłaby się w talii. Wszytsko po to aby dziecka nie oplątała pępowina,
- Nie farbowałaby włosów, bo dziecko mogłoby urodzić się rude (wskazówka dla tych, którzy marzą o rudych dzieciach przyp. red.).
- Nie patrzyłaby przez dziurkę od klucza, bo dziecko byłoby zezowate, 
- Nie chciałaby mieć kota lub psa, bo dziecko mogłoby mieć twarz podobną do kociej lub psiej mordki albo miałoby cztery sutki,
- A jeśli już rzeczonego kota posiada, nie patrzyłaby mu prosto w oczy, bo dziecko urodziłoby się z kocimi oczami,
- Nie poszłaby na rozstaje drogi, bo to sprowadza nieurodzaj (w końcu wiemy skąd wziął się dzisiejszy kryzys), 
- Gdyby chciała, aby włosy jej dziecka się kręciły, spałaby w kożuchu (no cóż - moja mama na pewno nie spała … wybaczam jej tylko, dlatego że urodziłam się w lecie),
- Nie malowałaby się mocno, bo dziewczyna zeszłaby na złą drogę, a chłopiec byłby transwestytą (dzieci aktorów i kosmetyczek strzeżcie się!).
 

A co z przesądami po szczęśliwym urodzeniu dziecka?

- Jako pierwszą pierś do karmienia podałaby prawą, bo inaczej dziecko byłoby leworęczne, 
- Nie zostawiłaby kota samego z dzieckiem i na odwrót, bo koty wysysają oddech, (mnie kot tylko budzi, kiedy jest głodny, więc albo mój oddech go nie interesuje albo zwyczajnie potrzebuje kogoś nasypującego karmę do miski. Spytam go o to w Wigilię, ale chyba to drugie),
- Po odpadnięciu kikuta pępowiny zakopałaby go koło uniwersytetu, aby dziecko było mądre (dobry pomysł dla rektorów na pozyskanie dodatkowych środków do budżetu uczelni). 


Ach te zabobony. Jednym słowem… wow. Życie naszych prababć, oraz prawdopodobnie babć w czasie ciąży nie było lekkie. Przestrzeganie tak długiej listy zakazów, aby potem dzieci nie skarżyły się na mankamenty urody (bądź rozumu) i nie nosiły urazy do swoich mam, wymagało niezwykle dobrej pamięci. Drogie Dzidziusiowiczki, a jakie Wy znacie przesądy związane z ciążą?

 

Zdjęcie: Fotolia fot by © Anna Croccolo


Autor

Maria Szadkowska

Studentka prawa i dziennikarka.  Pasjonatka gór i tańca. Wolne od pracy i nauki chwile spędza w towarzystwie przyjaciół lub dobrych książek.

Komentarze
23-10-2020
Ocena:
ja nie wierze i mam kota, będąc w ciązy. karmie go tylko maxi natural z biedronki, kupuje podczas codziennych zakupów. mąż myje kuwetę i kot bawi się sam
16-11-2018
Ocena:
Przesądy radzę włożyć między bajki. Tam jest ich odpowiednie miejsce
czym smarować brzuch w ciąży

Czym smarować brzuch w ciąży? Poradnik 

2024-03-15
To normalne, że w trakcie ciąży kobietom zależy nie tylko na zdrowym rozwoju dziecka, ale również na utrzymaniu elastyczności skóry i zapobieganiu rozstępom na brzuchu. Wybór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry brzucha może być kluczowy w osiągnięciu tego celu. Sprawdź, czym smarować brzuch w ciąży i jak dbać o siebie w tym szczególnym czasie. 
olejek na rozstęy w ciąży

Olejek na rozstępy w ciąży: ranking najlepszych produktów

2023-08-17
Rozstępy to problem, który dotyka wielu przyszłych mam. Przyczyna ich powstawania jest oczywista – rosnący z tygodnia na tydzień brzuch, który powoduje rozciąganie fibroblastów. Oprócz tego istotną rolę odgrywają czynniki hormonalne i predyspozycje genetyczne. Na szczęście możesz ochronić się przed charakterystycznymi liniami lub zminimalizować ich widoczność. Pomoże ci w tym dobry olejek na rozstępy w ciąży. Jaki jest najlepszy? Sprawdź ranking polecanych kosmetyków.
Krem na rozstępy w ciąży

Krem na rozstępy w ciąży – jaki wybrać?

2023-08-03
Ciąża to wyjątkowy czas, w którym ciało kobiety przechodzi dziesiątki zmian. Niejedna przyszła mama, oprócz radości z oczekiwania dziecka odczuwa także niepokój. Czy po ciąży jej ciało będzie wyglądać atrakcyjnie? Co, jeśli pojawią się rozstępy po ciąży? Dziś przyglądamy się bliżej tematowi ciążowych blizn oraz temu, w jaki sposób im zapobiegać. Polecamy także najlepsze kremy przeciw rozstępom dla ciężarnych!
masaż krocza przed porodem

Czy warto wykonać masaż krocza przed porodem?

2023-06-04
Jeśli zastanawiasz się czy masaż krocza przed porodem to dobry pomysł lub jak wykonać masaż krocza przed porodem - koniecznie przeczytaj nasz najnowszy artykuł, w którym odpowiemy na te oraz wiele innych pytań. Zapraszamy do lektury!
przyczyny i sposoby na wieczorne mdłości w ciąży

Jakie są przyczyny i sposoby na wieczorne mdłości w ciąży?

2023-05-29
Na uciążliwe nudności skarży się od 50% do nawet 90% przyszłych mam. Wbrew powszechnej opinii przypadłość ta występuje nie tylko rano – popołudniowe czy wieczorne mdłości w ciąży również są normą. Najczęściej wynikają one ze zmian hormonalnych, choć mogą być też objawem refluksu albo zaburzeń pracy tarczycy. Dlatego właśnie – jeśli przypadłość nie ustępuje po pierwszym trymestrze, przyszła mama powinna skonsultować ją z lekarzem prowadzącym ciążę.
Ból żeber w ciąży

Ból żeber w ciąży – przyczyny i sposoby leczenia

2023-05-27
Ból żeber w ciąży to jedna z dolegliwości, na które przyszłe mamy skarżą się najczęściej. Jest on zjawiskiem całkowicie naturalnym, a przy tym – trudnym do uniknięcia. Podpowiadamy, co powoduje bolesność w okolicach żeber w ciąży oraz jak skutecznie sobie z nią radzić.
obfite krwawienia na początku ciąży

Obfite krwawienia na początku ciąży: co oznaczają? Czy należy się martwić?

2023-03-19
Obfite krwawienia na początku ciąży zawsze budzą silny lęk u przyszłej matki. Nie zawsze oznaczają one jednak, że dochodzi do poronienia – mogą być również oznaką pękniętego naczynia krwionośnego w pochwie albo obecności krwiaka podkosmówkowego. Niezbyt nasilone krwawienie we wczesnej ciąży może też wynikać z zagnieżdżania się zarodka w błonie śluzowej macicy albo delikatnej urazu szyjki macicy, powstałego w czasie badania lekarskiego albo stosunku seksualnego.