Data publikacji:

Co na niską temperaturę u dziecka?

Infekcjom u dziecka zazwyczaj towarzyszy podwyższenie temperatury ciała, czyli stan podgorączkowy lub gorączka. Nie jest tak jednak zawsze – może się zdarzyć, że to, co będzie martwiło rodziców, to zbyt niska temperatura u dziecka. Z czego może wynikać takie ochłodzenie się organizmu i kiedy należy skonsultować tę przypadłość z lekarzem?
niska temperatura u dziecka

Niska temperatura u dziecka – kiedy powinna niepokoić?

Zanim przejdziemy do tego, z czego może wynikać niska temperatura u dziecka, wyjaśnimy, co dokładnie oznacza to pojęcie. Kiedy temperatura ciała dziecka powinna nas zaniepokoić?
Jak powszechnie wiadomo, idealna temperatura ludzkiego ciała to 36,6 stopni Celsjusza. Nie należy jednak się niepokoić, gdy w niewielkim stopniu zwiększy się ona lub zmniejszy. W ludzkim organizmie przez cały dzień przebiegają różne procesy, które wpływają na temperaturę. Może ona ulec też zmianie w zależności od pory dnia bądź nocy.
Jako temperaturę prawidłową dla ciała dziecka uznaje się tę od 36,3 stopni Celsjusza do około 37 stopni Celsjusza. Gdy termometr wskazuje więcej niż 37 kresek, mówimy o stanie podgorączkowym, a powyżej 38 – o gorączce. Kiedy wynik jest nietypowy, tj. termometr wskazuje mniej niż 36,3 stopni, ale więcej niż 35 stopni, mówimy o stanie obniżonej temperatury ciała. Bardzo niska temperatura u dziecka to ta poniżej 35 stopni Celsjusza. W takim przypadku mówimy o hipotermii, która może już stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia.

Niska temperatura u dziecka – niegroźne przyczyny

Zbyt niska temperatura u dziecka zazwyczaj nie wynika z groźnych przyczyn i szybko mija. Oto, co może ją wywoływać:
  • Aktywność na świeżym powietrzu
  • Jeśli dziecko długo bawi się na dworze zimą, zupełnie naturalne jest, że jego ciało lekko się ochładza. Dlatego nie należy mierzyć temperatury nie wcześniej niż po godzinie od powrotu do ciepłego domu.
  • Sen
  • Niska temperatura u dziecka podczas snu również nie stanowi powodu do niepokoju – o ile nie dochodzi do hipotermii. Należy pamiętać, że w konsekwencji naturalnych procesów, które zachodzą w organizmie w czasie snu, temperatura ciała może się nieco obniżyć.

    Zimne poty i niska temperatura u dziecka, czyli objawy infekcji

    Zdarza się, że niska temperatura u dziecka pojawia się w przebiegu zwykłej infekcji górnych dróg oddechowych, czyli np. podczas przeziębienia. Jeśli nie spada ona znacznie (maksymalnie o jeden stopień Celsjusza), to nie należy się tym martwić, zbędne jest też podawanie leków. Zaleca się jedynie obserwowanie dziecka.
    Jeśli dziecko przebyło niedawno chorobę bakteryjną i nagle zaczyna spadać temperatura jego ciała, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem – taki objaw może bowiem świadczyć o rozwijającej się sepsie. Oczywiście sepsa wywołuje również inne objawy, takiej jak wymioty, osłabienie, nadmierna senność, dreszcze czy apatia. Podatne na to ciężkie schorzenie są dzieci poniżej 3. miesiąca życia, dzieci chorujące na raka oraz te, które cierpią na zaburzenia układu odpornościowego.

    Zbyt niska temperatura u dziecka – inne przyczyny

    Nietypowe schorzenia i przypadłości, w przebiegu których również może dojść do obniżenia się temperatury ciała u dziecka, to między innymi:
  • cukrzyca,
  • niedożywienie,
  • anemia,
  • niewydolność nerek,
  • nieprawidłowości w pracy wątroby,
  • niedoczynność tarczycy,
  • niedoczynność kory nadnerczy,
  • schorzenia centralnego układu nerwowego.
  • Jeśli zatem przypadłość występuje u dziecka często, zdecydowanie warto skontaktować się z pediatrą, który skieruje malca na kompleksowe badania. Na początku z pewnością będzie to badanie krwi, badanie moczu oraz skontrolowanie poziomu cukru we krwi.
    Uwaga! W przypadku starszych dzieci, a zwłaszcza nastolatków, warto upewnić się, czy dziecko nie jest pod wpływem alkoholu albo narkotyków. Środki odurzające powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych, co sprzyja ochłodzeniu ciała.

    Niska temperatura u dziecka po gorączce

    Wielu rodziców zastanawia się, czy możliwa jest za niska temperatura u dziecka po paracetamolu. Niestety tak – jeśli dziecko otrzymuje za dużą dawkę leku (paracetamolu lub ibuprofenu), temperatura jego ciała może się obniżyć. Dla rodzica jest to znak, aby zmniejszyć dawkę leku albo – jeżeli dziecko ma już tylko stan podgorączkowy – w ogóle z niego zrezygnować.

    Za niska temperatura u dziecka – co robić?

    Niska temperatura u dziecka może świadczyć o tym, że dziecko zbyt długo przebywało na świeżym powietrzu w chłodny dzień, jak i być zwiastunem infekcji.
    Pierwsze, co musisz zrobić, to upewnić się, czy twój termometr działa prawidłowo. Wymień baterie i sprawdź, czy dokonujesz pomiaru zgodnie z zaleceniami (niektóre urządzenia trzeba trzymać bez ruchu, innymi należy „przesuwać” po czole dziecka). Pamiętaj też, że w przypadku termometrów bezdotykowych najlepiej wykonać trzy pomiary, a następnie wyciągnąć z nich średnią. Dobrym rozwiązaniem jest również pożyczenie drugiego termometru i porównanie działania obu urządzeń.
    Jeśli temperatura u dziecka wynosi mniej niż 36,6 stopni Celsjusza, ale więcej niż 35,5 stopni Celsjusza, obserwuj malca. Regularnie mierz jego temperaturę i zwracaj uwagę na ewentualne symptomy dodatkowe (zmęczenie, senność, kaszel, wymioty). Zadbaj o to, aby dziecko miało ciepło – odkręć kaloryfery, otul je kocem, pozamykaj okna.
    W przypadku, gdy temperatura ciała dziecka spada poniżej 35 stopni, należy koniecznie udać się z nim na szpitalny oddział ratunkowy. Hipotermia u dzieci postępuje szybko i stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia. Na czas transportu ubierz dziecko bardzo ciepło, możesz też dodatkowo otulić je kocem.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Robert Wojtaś
    Robert Wojtaś

    Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.