Data publikacji:

Grzybica pieluszkowa: skuteczne rozwiązania i produkty dla zdrowej skóry twojego malucha

Skóra maluszków jest bardzo cienka, delikatna i wrażliwa, przez to jest znacznie bardziej podatna również na podrażnienia oraz występowanie stanów zapalanych. Naruszeniu bariery ochronnej sprzyja także stosowanie pampersów – okolice intymne pozostają przez długi czas wilgotne, a materiał pieluszki powoduje zwiększone tarcie. Jeśli dołożymy do tego nieodpowiednią pielęgnację, może dojść do grzybicy pieluszkowej czy też pieluszkowego zapalenia skóry. Jak zatem zadbać o prawidłową pielęgnację okolic intymnych u maluszka? Po czym poznać, że mamy do czynienia z PZS? Odpowiedzi czekają w poniższym artykule.
grzybica pieluszkowa

Pieluszkowe zapalenie skóry i grzybica pieluszkowa – co to jest?

Pieluszkowe zapalenie skóry (PZS) to choroba zapalna skóry, która – jak sama nazwa wskazuje – rozwija się w okolicy narządów płciowych oraz na pośladkach. Najczęściej dotyka dzieci w okresie noworodkowym i niemowlęcym mniej więcej do 1. roku życia. Trzeba pamiętać jednak, że PZS oraz grzybica pieluszkowa mogą pojawiać się przez cały okres stosowania pampersów czy też pieluszek jednorazowych. Sprzyja jej również niewłaściwa pielęgnacja okolic intymnych.
Odparzenia pieluszkowe w większości dotyczą dzieci, ale w grupie ryzyka są też osoby ciężko chore oraz starsze, które korzystają między innymi z wyrobów chłonnych takich jak pieluchomajtki czy pampersy dla dorosłych.

Grzybica pieluszkowa u niemowląt – przyczyny występowania

Pieluszkowe zapalenie skóry często nazywane jest również grzybicą pieluszkową ze względu na obecność drożdżaków Candida albicans w kale. To właśnie te grzyby są jednym z czynników, na skutek których może dojść właśnie do zakażania. Bardzo często za PZS odpowiada także:
  • wilgoć – skóra, która długotrwale pozostaje wilgotna, funkcjonuje w zaburzony sposób, co sprzyja uszkodzeniom i podrażnieniom;
  • niewłaściwa higiena okolic intymnych – nieprawidłowo oczyszczona, osuszona i nawilżona skóra zwiększa ryzyko wystąpienia PZS;
  • kontakt z moczem, kałem, biegunki – to one mogą potęgować podrażnienia skóry i stany zapalne;
  • antybiotykoterapia – długotrwale stosowane antybiotyki osłabiają reakcje obronne skóry;
  • wady układu moczowego.
  • Bardzo często przyczyną grzybicy pieluszkowej są także niewłaściwie dopasowane i przenoszone przez niemowlę pieluszki. Kontakt z pampersem powoduje tarcie, które w następstwie wywołuje zaczerwienienie naskórka. PZS wywołują ponadto uczulenia – przykładowo na alergeny zawarte w pieluszkach czy kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji skóry.

    Grzybica pieluszkowa u niemowlaka – objawy

    Jak rozpoznać grzybicę pieluszkową u niemowlaka? Najczęściej zmiany pojawiają się tam, gdzie pampers bezpośrednio przylega do ciała. W początkowej fazie choroby fałdy skórne nie są dotknięte zaczerwienieniem i innymi objawami.
    Przy PZS widoczne są gołym okiem ogniska rumieniowe i złuszczanie naskórka. Jeśli stan zapalny się nasila, dochodzi do obrzęku oraz zmian wypryskowych takich jak pęcherzyki, grudki, nadżerki. Gdy tylko zauważymy niepokojące zmiany, niezwłocznie udajmy się z maluszkiem do lekarza rodzinnego lub dermatologa dziecięcego.

    Jak zapobiegać PZS? Skuteczne sposoby na pieluszkowe zapalenie skóry

    Istnieją skuteczne sposoby na zminimalizowanie wystąpienia pieluszkowego zapalenia skóry u niemowląt. Przede wszystkim należy pamiętać o bardzo dokładnej higienie okolic intymnych maluszka. Krocze oraz pośladki myjmy czystą wodą oraz syndetami (zamienniki mydła o kwaśnym odczynie) – używajmy ich zamiast zasadowych mydeł czy podrażniających preparatów z alkoholem w składzie. Oprócz tego znaczenie ma również sposób osuszania ciała – delikatnej, wrażliwej skóry maluszka nie pocieramy, tylko delikatnie przykładamy ręczniczek i w ten sposób zbieramy nadmiar wilgoci.
    Aby uniknąć grzybicy pieluszkowej czy wysypki na pupie niemowlaka, należy też sięgać o pieluszki w odpowiednim rozmiarze i dbać o ich często wymianę (mniej więcej co godzinę u noworodków). Dobrze jest sięgać także po pampersy, które w swoim składzie nie zawierają gumy czy też plastikowych cerat.
    Ważne jest także to, by delikatna skóra maluszka mogła swobodnie oddychać. Pomogą w tym nie tylko pieluszki wykonane z łagodnych, naturalnych włókien. Gdy przewijamy dziecko, pozostawmy je na jakiś czas bez pampersa. Regularne wietrzenie pupy i okolic intymnych wesprze także regenerację naskórka.
    Niebagatelną rolę w przeciwdziałaniu grzybicy pieluszkowej stanowi także prawidłowa pielęgnacja okolic intymnych i stosowanie preparatów ochronnych oraz przeciwzapalnych.

    Wysypka na pupie niemowlaka a dobór odpowiednich preparatów

    Jak dobrać odpowiednie preparaty, by stanowiły fizyczną ochronę przed podrażnieniami, które w następstwie mogą prowadzić do pieluszkowego zapalenia skóry? W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na skład stosowanych maści i kremów. W kosmetykach do pielęgnacji wrażliwej skóry maluszków powinny się znaleźć między innymi:
  • silnie nawilżająca gliceryna;
  • tlenek cynku wykazujący właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i absorbujące wilgoć;
  • alantoina o właściwościach nawilżających, przeciwzapalnych, kojących, ściągających;
  • antyseptyczny i przeciwzapalny bisabolol;
  • wazelina oraz lanolina tworzące na skórę okluzję, czyli barierę ochronną;
  • emolienty (przykładowo dimetikon), czyli substancje, które wspomagają utrzymanie prawidłowego natłuszczenia i nawilżenia skóry; pomagają również w odbudowie płaszcza hydrolipidowego.
  • W przypadku pielęgnacji wrażliwej skóry maluszków niewskazane jest stosowanie preparatów na bazie parabenów czy substancji zapachowych, które mogą potęgować podrażnienia.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Anna Mlonka