Data modyfikacji:

Dlaczego nie mogę zajść w ciążę? Obalamy 5 największych mitów o niepłodności!

Autor: Magdalena Szewczyk

Niepłodność dotyka coraz więcej par i budzi ogromnie dużo emocji. Nic więc dziwnego, że mówi się o niej często. Niestety nie wszystkie informacje, nawet te przekazywane w mediach, czy przez lekarzy, są zgodne z prawdą. Część to mity, wokół których pojawia się dużo haseł wprowadzających zainteresowanych w błąd, dlatego obalamy 5 najczęściej powtarzanych mitów o niepłodności! 

 

niepłodność plemniki

 

Plotki nie sprzyjają zwalczaniu niepłodności

Czasem gdy chcemy mieć dziecko, długo się o nie staramy i nic z tego nie wychodzi. Nic dziwnego, że w takiej sytuacji pojawia się silny stres. Rozdrażnienie, które towarzyszy oczekiwaniu na upragnione dwie kreseczki sprawia, że każda usłyszana informacja, plotka lub pytanie od rodziny może wywołać pomiędzy partnerami kłótnię. Kłopoty z zajściem w ciążę, szczególnie przez dłuższy czas, to dla kobiety doświadczenie bardzo osobiste. Często związane z narzucaniem sobie winy za prawdopodobną "niepłodność". To bardzo delikatny obszar. Z tego powodu każda zasłyszana teoria, z różnych źródeł wzbudza mnóstwo wątpliwości. Warto oddzielić to, co jest prawdą, od tego co jest kłamstwem jeśli chodzi o przyczyny niepłodności, jej skutki oraz znaczenie. Wiedząc co jest prawdą, a co mitem, na pewno łatwiej będzie Wam się skupić na walce z problemem.

 

1. Przestań się stresować, na pewno zajdziesz w ciążę! 

Przy obecnym trybie życia: pośpiech, stres w pracy czy brak snu, pojawia się wśród kobiet przekonanie, że przez te czynniki nie można zajść w ciążę. Wielu lekarzy również uważa, że stres może utrudniać poczęcie. Często poleca się wyciszenie np. urlop we dwoje, który ma wspomagać płodność kobiety. Jednak do dnia dzisiejszego nie przeprowadzono badań, które udowodniłyby powyższą tezę. Warto wspomnieć, że w dawnych czasach kobiety w czasie wojen, klęsk żywiołowych, emigracji itp. zachodziły w ciążę nawet w sytuacjach zagrażających życiu. Owszem, życie na wysokich obrotach może nie sprzyjać poczęciu dziecka jednak nie jest medyczną przyczyną niepłodności. Dlatego najlepiej zrelaksować się i chwilowo uzbroić się w cierpliwość.

 


2. To jest tylko twoja wina!

Kobiety bardzo martwią się, gdy nie mogą zajść w ciążę. Co więcej, nie tylko one same, ale także otoczenie zazwyczaj obwinia wyłącznie kobietę za taki stan rzeczy. Jednak coraz częściej przyczyna niepłodności leży po stronie mężczyzn (ponad 40%). Dlatego badania nad przyczyną niepłodności przeprowadza równolegle u obojga partnerów. U panów problem leży najczęściej w ilości, jakości a także ruchliwości plemników. Z tego powodu pierwszym badaniem dla partnera zleconym przez lekarza powinna być analiza nasienia.

 


3. Brałaś tabletki antykoncepcyjne? Nie masz szans na dziecko!

Oczywiście zdarzają się przypadki, że kobieta stosująca antykoncepcję hormonalną przez kilka czy kilkanaście lat bez przerwy, po ich odstawieniu nie zachodzi w ciążę w czasie pierwszego cyklu. Panie stosujące tego typu antykoncepcję (tabletki, spirala, plastry) muszą liczyć się z tym, że ich gospodarka hormonalna może się zmienić i powodować trudności z zajściem w ciążę. Jednak nie ma badań wskazujących, że jest to przyczyna niepłodności. Jedno jest pewne myśląc o dziecku warto odstawić antykoncepcję wcześniej, aby nie zaburzać płodności i odczekać 2-3 cykle, by organizm się ustabilizował, oczyścił i mógł przyjąć nowe życie. Dla większości kobiet już po krótkich staraniach na teście ciążowym pojawiają się dwie kreski, więc nie ma co się denerwować na zapas.

 

Niepłodność jest coraz częstszym problem społecznym. Według ostatnich badań ok. 15-20% par ma problem z zajściem w ciążę. By zdiagnozować przyczynę problemów warto udać się do lekarza specjalisty i wykonać serię badań takich jak: badanie hormonalne z krwi, testy owulacyjne, USG czy testy nasienia. 

 


4. Tydzień bez seksu wzmacnia plemniki mężczyzny

Nieprawda, bo mężczyźnie szkodzi zarówno zbyt częste współżycie (częściej niż raz na 3 dni) oraz zbyt długi jego brak (powyżej 7 dni). Jeśli rzeczywiście w badaniu wyjdzie zła jakość nasienia, wstrzemięźliwość może okazać się skuteczna. Aczkolwiek nie można z nią przesadzać (wstrzemięźliwość powyżej 14 dni, może wpływać wręcz negatywnie). Najlepsze parametry spermy według lekarzy uzyskamy po 3-5 dniach abstynencji. Dłuższe wstrzymywanie się z seksem lub współżycie tylko w dni płodne może nie przynieść spodziewanych rezultatów, co więcej z medycznego punktu widzenia, nie jest konieczne.



5. Niepłodność = bezpłodność

Kolejny mit. O problemie niepłodności możemy mówić wówczas, gdy para starająca się o dziecko przez dłuższy czas (okres ok. 1 roku), nie kończy swoich starań sukcesem. Jest to tymczasowy problem z poczęciem dziecka, na którą może wpłynąć wiele czynników np. zaburzenia hormonalne czy inna choroba. Leczenie niepłodności może okazać się szybkie (wyciszenie, wsparcie farmakologiczne) lub długotrwałe (naprotechnologia, in vitro). Natomiast bezpłodność jest trwałą niezdolnością do poczęcia dziecka. Może być spowodowana chorobą genetyczną, usunięciem narządów koniecznych do zapłodnienia lub też innymi chorobami. Niepłodność zawsze można starać się wyleczyć, bezpłodność jest nieuleczalna.

 

Warto zapamiętać, że problem niepłodności nie powinien być tematem tabu. Kiedy para przez dłuższy czas stara się o dziecko (bez rezultatów), to powinna udać się do lekarza i rozpocząć leczenie. W wielu przypadkach jest to drobnostka, która szybko zostaje wyleczona i kończy się szczęśliwym rodzicielstwem. 
   

A może Wy spotkaliście się z jeszcze jakimiś mitami na temat płodności lub któryś z nich dotknął Was osobiście?

 

Zdjęcie: Pixabay.com


Autor

Magdalena Szewczyk

Absolwentka dziennikarstwa, zaczęła pisać opowiadania będąc jeszcze w szkole podstawowej. Wielbicielka motoryzacji, skoków ze spadochronem i siatkówki. Czas wolny poświęca na gotowanie, czytanie książek i rajdową jazdę. Nadmierny stres leczy pływając i piekąc ciasta. Dąży do pogłębiania swojej wiedzy, zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności. Nie wyobraża sobie życia bez pewnego wysokiego siatkarza. Nie lubi nudy i bezczynności. W wakacje musi odwiedzić polskie morze.

Komentarze
28-08-2020
Ocena:
pomocny w zajściu w ciąże jest prefert żel wspomagający poczęcie
25-05-2020
Ocena:
Moja koleżanka będąc w ciąży korzystała z usług dietetyczki klinicznej. Miała wtedy cały czas specjalną dietę. Chorowała, więc bardzo bała się o swoją ciążę. My teraz się staramy, więc też zadecydowałam się na usługi tego samego dietetyka. Korzystam z usług Foodwise i często czytam ich artykuły. Mają sporo informacji na temat żywienia w leczeniu niepłodności.
29-10-2019
Ocena:
długo staraliśmy się z mężem o dziecko a teraz jestem już w drugim miesiącu używam cyclotestu tak jak kolezanka napisała niżej
29-10-2019
Ocena:
ja przerzuciłam się na antykoncepcje naturalnąi używam Cyclotestu co było krokiem do planowania ciąży polecam poczytać sobie i zaoszczędzić czas
07-02-2019
Ocena:
U mnie problemem okazały się zaburzenia hormonalne, o których dowiedziałam się prowadząc obserwacje w ovufriend. Od razu do lekarza z wydrukowanymi wykresami, szybkie leczenie i po 3 miesiacach zobaczyłam upragnione 2 kreski <3
28-01-2019
Ocena:
u mnie zaburzone były ale hormony, jak je wyregulowałam zaszłam w ciąże. Brałam też suplement Ovarin, wspomaga- zawiera witaminy, kwas foliowy także nie zaszkodzi a pomaga wyregulować hormony
28-11-2018
Ocena:
Chciałbym się z wami kobitki podzielić swoją histroria, brałam tabletki antykoncepcyjne od 20 roku zycia az do 28, potem z moim juz byłym chłopakiem postanowilismy się wziąc do roboty :-))))), no i lipa. Nie dało się, przeczkałam zgodnie z instrukcją 2-4 cykle i zero. Mineły kolejne cykle a ten **** odszedł ode mnie bo nie mogę dać mu dziecka, a to było jego marzenie... poczułam się wykorzystana i zła ze nie mogę dać mu potomka... Potem zaczęłam się spotykać z innym ( aktualnie juz jesteśmy szcześliwem małżeństwem ) i on mi poradził "Anka, znam na to sposob" jego siostra miala taki sam problem i pomogła jej Pani Dr Beata Dethloff i pomogla i mi, proste bezinwazyjne badania DNA i było jasne ze suplementacja u mnie lezy i ze organizm taak długo oczyszcza się z tych tabletek!! DZIĘKUJE PANI DOKTOR! <3
15-03-2018
Ocena:
podstawą podczas starań o dziecko jest znajomosc cykli, żeby wiedzieć kiedy szanse na ciążę są największe. Ja przy dwóch ciążach zaszłam z ovufriend, bo właśnie tam prowadziłam wykres i dokładnie wiedziałam dzięki temu kiedy mam płodne
05-01-2018
Ocena:
Dziecko to dar Bozy .Wrozka nie ma z tym nic spolnego szkoda ze ludzie dajo sobie w mowic tako glupote
27-04-2017
Ocena:
Leczę się naprotechnologicznie od roku. Już na pierwszej wizycie zostaliśmy z mężem gruntownie przebadani. Okazało się, że mam PCO, rozchwiane hormony, chorą trzustkę, endometriozę i niedrożny jajowód. W klinice In Vitro powiedzieliby mi, że jedynym wyjściem jest zapłodnienie pozaustrojowe. Na szczęście trafiliśmy do Instytutu Rodziny - tam po kolei zaradzili wszystkim moim problemom (operacyjne bądź farmakologicznie). Wyniki męża - ciężka oligozoospermia - także klasyfikowałby go tylko na In Vitro. Lekarze Napro odkryli jednak, że przyczyną tak słabego nasienia były żylaki powrózka nasiennego. Po ich operacyjnym usunięciu i dodatkowej suplementacji zarówno hormonalnej (clostilbegyt/letrozol) jak i witaminowej (l-karnityna, astaksantyna, koenzym q10, witamina E) wyniki znacznie się poprawiły. Polecam opinie innych par ze strony www.naproinfo.pl
23-02-2017
Ocena:
Dlugo stosowalam antykoncepcje hormonalna i balam sie, ze bede miala problem z zajsciem w ciaze. Moj lekarz mnie uspokoil, zaczelam przyjmowac pregne plus, ktora 'przygotowala' moj organizm na stan blogoslawiony, po naszych staraniach, wreszcie sie udalo, musimy czekac jeszcze miesiac na nasza coreczke :)
Płodność mężczyzny

Płodność mężczyzny. Jak poprawić jakość nasienia?

2021-12-02
Według ogólnych statystyk aż jedna na pięć par ma trudności z poczęciem dziecka. Ich podłożem nierzadko jest niska jakość nasienia, którą na szczęście dość łatwo można nieco podnieść. Sprawdź, jak zwiększyć płodność u mężczyzny poprzez zmianę stylu życia, ale bez ogromnych wyrzeczeń.
dieta na płodność

Dieta na płodność. Jakie witaminy?

2021-11-04
Nie od dziś wiadomo, że to, co jemy, ma ogromny wpływ na nasz organizm – w tym także na płodność. Jeśli więc od dłuższego czasu starasz się o dziecko i działania te nie przynoszą spodziewanych efektów, pomyśl o zmianie sposobu odżywiania. Wyjaśniamy, jak wygląda dieta płodności i które witaminy zwiększają prawdopodobieństwo zapłodnienia.
normy-nasienia-550x350

Normy prawidłowego nasienia

2021-03-20
Jeśli staracie się więcej niż rok o ciążę, warto przeprowadzić badania u obojga partnerów. Jednym z podstawowych jest badanie nasienia. Sprawdź, jakie są prawidłowe normy.
Kiedy starasz się o dziecko dłużej niż pół roku, zacznij od

Monitoring owulacji

2021-03-01
Starasz się o potomstwo i nadal na teście widzisz jedną kreskę? Zbadaj się! Zacznij od monitoringu owulacji, który sprawdzi czy masz w ogóle szansę zajść w ciążę w cyklu menstruacyjnym.
Laparoskopia nazywana jest chirurgią przyszłości - można nią

Laparoskopia i jej zastosowanie w ginekologii - Dzidziusiowo.pl

2017-12-27
Jeszcze do niedawna jedynym sposobem by dokładnie obejrzeć narządy rodne kobiety i móc zdiagnozować ewentualne nieprawidłowości czy nawet je skorygować, było pr...
badanie pod mikroskopem

Test PCT - Dzidziusiowo.pl

2017-12-27
Problemy z płodnością są spowodowane różnymi czynnikami. Kiedy dwóch kresek na teście ciążowym jak nie było, tak nie ma, warto wykonać jeszcze jedno badanie, a ...
inseminacja, zapłodnienie, ciąża

Inseminacja - Dzidziusiowo.pl

2017-08-21
Inseminacja jest najprostszą metodą rozrodu wspomaganego. Polega na podaniu do jamy macicy specjalnie przygotowanego nasienia partnera, a w przypadku gdy w jego...