Trzeci trymestr

Wybierz swój tydzień ciąży

29 tydzień ciąży

29_tydzien-kalendarz_ciazy550

 

W związku z tym, że jesteś coraz cięższa zmagasz się z wieloma dolegliwościami. Bolą Cię plecy, stopy i· nogi oraz nasilają się skurcze łydek. Są one wynikiem coraz większego obciążenia nóg, niedoboru wapnia, potasu, magnezu oraz nacisku macicy na nerwy. Aby zapobiec skurczom łydek wzbogać dietę o produkty zawierające wapń, potas i magnez oraz łykaj preparaty witaminowe zawierające te minerały.

 

Dwudziesty dziewiąty tydzień ciąży - rozwój dziecka

  • 29. tydzień ciąży to dalszy rozwój komórek nerwowych dziecka.
  • Ciało dziecka zaokrągla się. Skóra staje się grubsza, lepiej ukrwiona i różowieje. Maluch gromadzi zapasy tłuszczyku, które ogrzeją go zaraz po narodzinach.
  • W 29. tygodniu ciąży na powiekach maleństwa są już rzęsy. Nosek i broda są wyraźnie zrysowane. Płód wyglądem coraz bardziej przypomina noworodka.

 

 

Ciąża mnoga - dwudziesty dziewiąty tydzień ciąży

Pępowina jest gruba i sprężysta. W jej wnętrzu znajdują się dwie tętnice i żyła. Dla wieloraczków jednojajowych może być dużym zagrożeniem. Płody mogą zaplątać się w pępowinę swoją lub rodzeństwa. Dlatego (aby uniknąć zaplątaniu) najwięcej bliźniąt przychodzi na świat przez cesarskie cięcie.

Kopanie rodzeństwa nie musi być złośliwością. Często bywa wynikiem braku miejsca. Dzieci ćwicząc mięśnie machają kończynami. Tym samym uderzony maluch dostaje ważną życiową lekcje. Aby uchronić się od ciosów musi zasłaniać twarz rączkami.

 

 
Komentarze
Dodaj komentarz
Styczeń 10, 2021
U Nas 29 tydzień ciąży 1.296g Synek
Lekarz straszy ze troche urodze po term nie ale z pierwszym tez tak było ja niestety 8 kg do przodu ale najwazniejsze ze dziecko prawidłowo sie rozwija
Październik 27, 2020
Hej wszystkim
Listopad 18, 2019
28+6, mała ma 1236g
Maj 23, 2019
Ja tak jak poprzedniczka. 29 tydzień i cukrzyca ciążowa. Podobno może być to efekt przytycia w ostatniej ciąży. Cóż nie jestem otyła i wróciłam do swojej poprzedniej wagi po ostatniej ciąży. Bywa. To chyba nie jest najgorszy problem w ciąży.
Maj 22, 2019
29tc + 6 dzień
Wczoraj byliśmy obejrzeć Naszą Majkę
Waży 1411
Wszystko jest w porządku, nie stety była ułożona główkowo i nie mamy z tej wizyty zdj
Kość udowa 5,5 cm długości
Główka 7, 5 cm
Termin mur beton 2.08 .2019 r
Styczeń 16, 2019
Hej wszystkim właśnie zaczęłam 29 tydzień ciąży i okazało się niestety że mam cukrzycę ciążowo nie jestem otyla i jak narazie od początku ciąży przytyłam 7 kilo a jak u was się sprawy majo
Styczeń 31, 2018
Stres przed lekarzem to normalka. Trzeba brać na to poprawkę.
Październik 25, 2017
Ja tak mam za każdą wizytą, to efekt białego fartucha :-)
Maj 5, 2017
Dzięki, Elwira pocieszyłaś mnie. Tak zrobie
Maj 5, 2017
Ala, niekoniecznie. Ja też się denerwuję przed gabinetem i wtedy zawsze ciśnienie jest trochę wyższe. Może weź swój aparat i zmierz nim w gabinecie, bedziesz miała porównanie. I porozmawiaj z lekarzem o swoich spostrzeżeniach
Maj 2, 2017
U mnie pojawiło się nadciśnienie. Ale jakoś dziwnie, w domu jak mierzę jest normalnie w przychodni zawsze za wysokie, czyżbym miała zepsuty aparat?